Στην πόλη Νίτρα της Σλοβακίας και στην πόλη Μπρνο της Τσεχίας διεξάγονται οι δύο όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων (Κάτω 20 ετών). Η Εθνική Ελλάδας δυστυχώς δεν κατάφερε να προκριθεί κι ο μοναδικός εκπρόσωπος του ελληνικού βόλεϊ είναι ο διαιτητής Βασίλης Βασιλειάδης ο οποίος σφυρίζει αγώνες του Β΄ομίλου στο Μπρνο. Την Παρασκευή σφύριξε το Πολωνία - Σλοβενία 3-1 και σήμερα το Τουρκία - Ρουμανία 3-0.
Στον Α΄όμιλο η πρωταθλήτρια του 2012 Ιταλία μετράει δύο νίκες με 3-0 σετ, ενώ στον Β΄όμιλο η Πολωνία ξεκίνησε με δύο νίκες. Και οι δύο διοργανώτριες ομάδες ξεκίνησαν με ήττες.
Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Νίτρα – Σλοβακία)
1η ημέρα – Παρασκευή 29 Αυγούστου
16.00: Ρωσία – Γαλλία 3-0 (25-14, 25-13, 25-15)
18.30: Σλοβακία – Βουλγαρία 0-3 (21-25, 2-25, 17-25)
21.00: Ιταλία – Σερβία 3-0 (25-22, 25-23, 25-19)
2η ημέρα – Σάββατο 30 Αυγούστου
16.00: Βουλγαρία – Γαλλία 0-3 (17-25, 17-25, 15-25)
18.30: Σλοβακία – Ιταλία 0-3 (15-25, 16-25, 16-25)
21.00: Σερβία – Ρωσία 0-3 (19-25, 23-25, 17-25)
3η ημέρα – Κυριακή 31 Αυγούστου
16.00: Ιταλία – Βουλγαρία
18.30: Ρωσία – Σλοβακία
21.00: Γαλλία – Σερβία
Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου – Ρεπό
5η ημέρα – Τρίτη 2 Σεπτεμβρίου
16.00: Ιταλία – Ρωσία
18.30: Σλοβακία – Γαλλία
21.00: Βουλγαρία – Σερβία
5η ημέρα – Τετάρτη 3 Σεπτεμβρίου
16.00: Γαλλία – Ιταλία
18.30: Ρωσία – Βουλγαρία
21.00: Σερβία – Σλοβακία
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Ρωσία | 2 | 6 | (6-0) |
2. | Ιταλία | 2 | 6 | (6-0) |
3. | Γαλλία | 2 | 3 | (3-3) |
4. | Βουλγαρία | 2 | 3 | (3-3) |
5. | Σερβία | 2 | 0 | (0-6) |
6. | Σλοβακία | 2 | 0 | (0-6) |
* Οι δύο πρώτες ομάδες προκρίνονται στα ημιτελικά. |
Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Μπρνο – Τσεχία)
1η ημέρα – Παρασκευή 29 Αυγούστου
16.00: Βέλγιο – Τουρκία 3-2 (25-19, 25-27, 25-20, 22-25, 15-13)
18.30: Τσεχία – Ρουμανία 2-3 (25-14, 20-25, 13-25, 25-23, 12-15)
21.00: Σλοβενία – Πολωνία 1-3 (15-25, 17-25, 25-20, 16-25)
2η ημέρα – Σάββατο 30 Αυγούστου
16.00: Ρουμανία – Τουρκία 0-3 (21-25, 21-25, 22-25)
18.30: Τσεχία – Σλοβενία 0-3 (25-21, 25-20, 25-20)
21.00: Πολωνία – Βέλγιο 3-0 (25-17, 25-18, 25-13)
3η ημέρα – Κυριακή 31 Αυγούστου
16.00: Σλοβενία – Ρουμανία
18.30: Βέλγιο – Τσεχία
21.00: Τουρκία – Πολωνία
Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου – Ρεπό
5η ημέρα – Τρίτη 2 Σεπτεμβρίου
16.00: Σλοβενία – Βέλγιο
18.30: Τσεχία – Τουρκία
21.00: Ρουμανία – Πολωνία
5η ημέρα – Τετάρτη 3 Σεπτεμβρίου
16.00: Τουρκία – Σλοβενία
18.30: Βέλγιο – Ρουμανία
21.00: Πολωνία – Τσεχία
Β΄ΟΜΙΛΟΣ |
||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 2 | 6 | (6-1) |
2. | Τσεχία | 2 | 4 | (5-3) |
3. | Τουρκία | 2 | 4 | (5-3) |
4. | Ρουμανία | 2 | 2 | (3-5) |
5. | Βέλγιο | 2 | 2 | (3-5) |
6. | Σλοβενία | 2 | 0 | (1-6) |
* Οι δύο πρώτες ομάδες προκρίνονται στα ημιτελικά. |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Ελλάδα | |
2014 (Τσεχία - Σλοβακία) | - |
||||
2012 (Γκντίνια): | Ιταλία | Ισπανία | Βέλγιο | Τουρκία | 9η |
2010 (Μπόμπριουσκ): | Ρωσία | Βουλγαρία | Σερβία | Ολλανδία | - |
2008 (Μπρνο): | Γαλλία | Γερμανία | Ρωσία | Ολλανδία | - |
2006 (Καζάν): | Ρωσία | Γαλλία | Ιταλία | Σλοβενία | - |
2004 (Ζάγκρεμπ): | Ρωσία | Ολλανδία | Γερμανία | Σερβία Μαυρ. | - |
2002 (Πουκ): | Ιταλία | Γαλλία | Γερμανία | Ρωσία | - |
2000 (Σαν Αγκάτα): | Ρωσία | Ιταλία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 9η |
1998 (Μπρνο): | Ρωσία | Γαλλία | Τσεχία | Πολωνία | 7η |
1996 (Νετάνια - Ραανανά): | Πολωνία | Ιταλία | Ρωσία | Ολλανδία | 5η |
1994 (Άγκυρα): | Ρωσία | Γαλλία | Ιταλία | Τουρκία | 5η |
1992 (Πόζναν): | Ιταλία | Ισπανία | Κοινοπολιτεία | Τσεχοσλοβακία | 5η |
1990 (Φρανκφούρτη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Δυτ.Γερμανία | Τσεχοσλοβακία | - |
1988 (Μπόρμιο): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Βουλγαρία | Πολωνία | 9η |
1986 (Πάζαρτσικ): | Βουλγαρία |
Ρουμανία | Δυτ.Γερμανία | ΕΣΣΔ | - |
1984 (Κλερμόντ Φεράντ): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Ιταλία | Γαλλία | 10η |
1982 (Μόναχο): | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | - |
1979 (Πόρτο): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Αν.Γερμανία | Τσεχοσλοβακία | - |
1977 (Μοντπελιέ): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Αν.Γερμανία | Πολωνία | - |
1975 (Φρανκφούρτη): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Αν.Γερμανία | - |
1973 (Βόρμπουργκ): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Ιταλία | 9η |
1971 (Βαρκελώνη): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | Αν.Γερμανία | 8η |
1969 (Ταλίν) | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Ρουμανία | Ιταλία | - |
1966 (Βουδαπέστη): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Τσεχοσλοβακία | Γαλλία | - |