12-03-2023 19:52

Άλωσε την Κηφισιά ο Παναθηναϊκός 0-3 και τρίτη θέση στην κανονική περίοδο

Με νίκη επί της Κηφισιάς με 3-0 σετ ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Απολογισμός για τους πράσινους 40 βαθμοί σε 18 αγώνες με 14 νίκες και 4 ήττες καθώς και 46-24 σετ που του εξασφάλισαν την 3η θέση στην κανονική περίοδο. Στους ημιτελικούς θα βρει αντίπαλο τον ΠΑΟΚ με τον Δικέφαλο του βορρά να έχει πλεονέκτημα έδρας. Η Κηφισιά με 25 βαθμούς στο ενεργητικό τους και 8 νίκες 10 ήττες και 34-36 σετ σε 18 αγώνες οριστικά πήρε την 6η θέση και θα αναμετρηθεί με τον Φοίνικα ΟΝΕΧ για την 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός πιέζοντας στο σερβίς ήταν αυτός που «έχτισε» ένα μικρό 4-6 με επίθεση του Ερνάντες. Το «τριφύλλι» συνέχισε να «πατάει» καλύτερα και εκμεταλλευόμενο τα λάθη της Κηφισιάς στην επίθεση πήρε «αέρα» 5 πόντων 13-18 μετά από άουτ του Τσέιβερς. Οι γηπεδούχοι με κακό σερβίς δεν μπόρεσαν να προβληματίσουν την υποδοχή των «πράσινων» οι οποίοι έκλεισαν εύκολα το σετ 18-25 με κόντρα του Ερνάντες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση και στο 2ο σετ μπαίνοντας από νωρίς σε «θέση οδηγού» 1-4. Η Κηφισιά σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της και με τον Ρικάρντο να δίνει λύσεις στην επίθεση «ροκάνισε» τη διαφορά στο 5-6.

Ο Παναθηναϊκός με διαδοχικά μπλοκ από τους Ρανγκέλ και Φράγκο και κόντρα του Ερνάντες πήρε διαφορά ασφαλείας 5-11. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε νταμπλ σκορ 7-14, με την Κηφισιά να «δείχνει σφυγμό» μειώνοντας 15-19 με άσσο του Ρικάρντο. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο, αύξησε ξανά τη διαφορά και τελικά τελείωσε το σετ με 18-25 με τον Ερνάντες να «τρυπά» τον μπλοκ των «κυανόλευκων».

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο 3ο σετ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα 6-10 με μπλοκ του Κωστόπουλου και διαδοχικούς «κεραυνούς» του Ερνάντες από τα 9 μέτρα. Η Κηφισιά δεν βρήκε καμία «απάντηση» στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, ο οποίος με «υπερόπλο» το σερβίς και 5 άσσους του Φράγκου έφτασε μέχρι το 10-23 με νέο άσσο του Πετρέα να κλείνει το σετ με 11-25. Τα σετ: 0-3 (18-25, 18-25, 11-25).