21-12-2022 22:31

O Πήγασος Πολίχνης με Μίλη, Κανέλλο πήρε το τρίποντο κόντρα στον ΟΦΗ

Mε κορυφαίους τους Μίλη, Κανέλλο ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε τον ΟΦΗ με 3-0 σετ και σημείωσε την τέταρτη του με την ολοκλήρωση του Α γύρου στο πρωτάθλημα Volley League.

Mε το τρίποντο αυτό ο Πήγασος ανέβηκε στους 11 βαθμούς και κρατάει την 7η θέση δημιουργώντας σχετική διαφορά ασφαλείας από τις υπόλοιπες ομάδες. Ο ΟΦΗ ήταν εκτός αγώνα στα δύο πρώτα σετ ενώ στο 3ο σετ που προηγήθηκε 17-13 δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά και να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα.

Ο ΟΦΗ σε άλλο ένα ματς δεν κατάφερε να πάρει βαθμό και έμεινε στην τελευταία θέση με 3 μαζί με τον Αριστοτέλη Σκύδρας. Ο Πήγασος με υπομονή και επιμονή, καλή άμυνα ισοφάρισε αρχικά 20-20 και πήρε τον αγώνα με δύο λάθη του Σικούκου. Ο Πήγασος μπήκε δυνατά και με λίγα λάθη και καλή άμυνα χάλασε τα πλάνα των κρητικών για να αιφνιδιάσουν.

Ο Μίλης έπαιζε χωρίς αντίπαλο. Με λίγα λάθη και τον Κανέλλο να βγάζει δύο συνεχόμενους άσσους έκανε το σκορ 17-12. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά απέναντι στον ΟΦΗ που έκανε εύκολα το λάθος για το 25-19 και το 1-0.

Εντυπωσιακός ήταν ο Πήγασος στο 2ο σετ. Ο Αμπράο και ο Σικούκου κράτησαν κοντά τον ΟΦΗ και συγκεκριμένα στο 7-7. Ο Τζάρβις αστόχησε και ο Μπαρέτο πήγε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του ΟΦΗ. Οι Κρητικοί έκαναν διαδοχικά λάθη οδηγώντας σε κόντρα επιθέσεις τους Μαυροβουνιώτη, Μίλη για σερί 7-0 και 14-7. Το σετ έκλεισε με επίθεση του Μίλη 25-17. Με σκοράρισμα από Μπαρέτο, Αρμενάκη, Μίλη και Μαυροβουνιώτη ο Πήγασος προηγήθηκε 7-5 αλλά ο ΟΦΗ έστω και καθυστερημένα μπήκε στο ματς με τον Αμπράο.

Ο Βραζιλιάνος με σερί έδωσε προβαδισμα 12-10 στην καλύτερη στιγμή για τον ΟΦΗ. Η διαφορά μεγάλωσε και στο +4 (17-13) με το μπλοκ του Βαϊόπουλου και την επίθεση του Σικούκου. Ο Πήγασος ισοφάρισε 20-20 με τον Μαυροβουνιώτη. Ο Βαϊόπουλος έβαλε για τελευταία φορά τον ΟΦΗ μπροστά (21-20), αλλά ο Πήγασος με τους Μίλη, Μαυροβουνιώτη και Κανέλλο προσπέρασε 24-23. Λάθος έκανε ο Μαυροβουνιώτης (24-24) και ο αγώνας τελείωσε με δύο λάθη του Σικούκου.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-19

2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-15, 25-17

3ο σετ: 8-6, 13-16, 20-21, 26-24

*Οι πόντοι του Πήγασου προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-17, 26-24) σε 83'

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 4 (4/8 επ.), Μπαρέτο 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 33% άριστες), Μαυροβουνιώτης 13 (11/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 30% άριστες), Μήλης 16 (15/28 επ., 1 άσσος), Αρμενάκης 8 (8/11 επ.), Κανέλλος 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 74% υπ. - 47% άριστες), Σακόγλου, Κεσεσίδης.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 5 (5/17 επ., 64% υπ. - 45% άριστες), Χήρας 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σικούκου 12 (10/32 επ., 2 άσσοι), Αντάμι, Βαΐόπουλος 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Αμπράο 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. - 37% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ. - 29% άριστες), Τσαλικιάν 1 (1/3 επ., 55% υπ. - 9% άριστες, Γκόνας.