17-12-2022 22:59

Με ανατροπή ο Ολυμπιακός πέρασε απο την Κρήτη 1-3 τον Ο.Φ.Η

Αν και έχασε το πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός φεύγει με το τρίποντο από τη Κρήτη, επικρατώντας του Ο.Φ.Η. με 3-1 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασαν τους 21 στο πρωτάθλημα μετά από 8 αγωνιστικές και βρίσκονται στη κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός είχε ισχύ στο σερβίς που του απέφερε 10 άσσους. Ο Παγιένκ και ο Δαλακούρας έκαναν τη διαφορά ενώ 8 πόντους πήρε ο Τράβιτσα.

Ο ΟΦΗ για δύο σετ ήταν ανταγωνιστικός, προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά δεν είχε συνέχεια και σταδιακά έχασε την ενέργεια του. Ο Αντάμι, ο Βαϊόπουλος ήταν κορυφαίοι από τον ΟΦΗ και επιθετικά στο 1ο σετ τη διαφορά έκαναν Σικούκου, Τζάρβις.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά και με την τακτική του στο σερβίς αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό. Με τον Τζάρβιτς ξέφυγε 6-3. Ο Ολυμπιακός μείωσε 12-11 με Δαλακούρα, Ιντάλγκο αλλά ο ΟΦΗ ήταν αποφασισμένος. Με Σικούκου, Αμπράο, Βαϊόπουλο έκανε σερί 3-0 για το 16-12.

Ο Ολυμπιακός ήταν έξω από τα νερά του στην υποδοχή και με τον Αντάμι να κερδίζει άσσο και τους Σικούκου, Βαϊόπουλο αύξησε τη διαφορά στο 19-13. Οι κρητικοί στο καλύτερο ίσως σετ τους στο πρωτάθλημα κράτησαν τη διαφορά κατάφεραν να κλείσουν το σετ 25-21 με επίθεση του Αμπράο. Μεγάλες μάχες έγιναν στο πρώτο μισό του 2ου σετ όπου και πάλι ο ΟΦΗ ξέφυγε 7-4 με τον Αντάμι.

Ο Ολυμπιακός μπροστά στο ενδεχόμενο να έχει απώλειες στην Κρήτη ανασκουμπώθηκε στην υποδοχή αλλά και στο σερβίς του. Με τον άσσο του Τράβιτσα μείωσε 7-7 και ισοφάρισε 9-9 με τον Χανδρινό. Με το λάθος του Τζάρβιτς και τον άσσο του Παγιένκ ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά 14-12. Με νύχια και με δόντια κράτησε τη διαφορά και την αύξησε στο +5 (24-19) μετά από σερί 3-0 που ήρθε από δύο πόντους του Ζουπάνι και άσσο του Τράβιτσα.

Ο Αντάμι με άσσο μείωσε 21-24 αλλά ο Ζουπάνης έκανε το 25-21 για το 1-1 σετ. Ο αγώνας τελείωσε στο 9-9 του 3ου σετ. Μέχρι εκεί ο ΟΦΗ όχι μόνο το πάλευε αλλά ήταν και μπροστά πάλι με 8-4 μετά από διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός γύρισε το σετ με το σερβίς του Παγιένκ για σερί 5-0 και το 9-8 για τον Ολυμπιακό.

Ο Γκόνας ισοφάρισε 9-9 και από εκεί και πέρα έγινε το μεγαλύτερο σερί στο εφετινό πρωτάθλημα. Με τον Τράβιτσα να σημειώνει 4 σερί άσσους και να διαλύει την υποδοχή των γηπεδούχων ο Ολυμπιακός έκανε σερί 11-0 για το 20-9 και το σετ έκλεισε 25-13 με το χαμένο σερβίς του Τζάρβις Μετά το 11-0 ο Ολυμπιακός πήρε φόρα ενώ ο ΟΦΗ αποδιοργανώθηκε.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 7-1 με Χανδρινό και Δλακούρα. Με νέο σερί 4-0 η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 22-11 για νταμπλ σκορ και μετά από δύο λάθη του Αμπράο έκλεισεο ο αγώνας 25-13 και 3-1 για τον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Τραχαλάκη, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κουνδουράκη, Ξυδάκης, Γραμματεία: Παπαδάκη.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-21
2ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 8-4, 9-16, 10-21, 13-25
4ο σετ: 2-8, 9-16, 11-21, 13-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 5 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 21-25, 13-25, 13-25) σε 102'

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβιτς 6 (6/16 επ., 50% υπ. - 12% άριστες), Χήρας 3 (3/7 επ.), Σικούκου 13 (10/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αντάμι 7 (3/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Βαϊόπουλος 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Αμπράο 10 (8/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 25% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 43% υπ. - 19% άριστες), Τσαλικιάν, Γκώνας 1 (1/2 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (9/12 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ζουπάνι 14 (14/27 επ.), Τράβιτσα 8 (1/1 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 8 (8/12 επ., 64% υπ. - 9% άριστες), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 11% άριστες) / τζιάβρας (λ, 82% υπ. - 24% άριστες), Στερν, Παπαγγελόπουλος 5 (1/3 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 2 (1/6 επ., 1 άσσος), Χανδρινός 11 (9/20 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 7% άριστες).