17-12-2022 22:00

Η Κηφισιά στο τέταρτο φετινό της τάι μπρέικ λύγισε στο φινάλε τον Πήγασο Πολίχνης

Μετά από δύο ώρες συναρπαστικού αγώνα στο κλειστό του Ζηρινείου, η Κηφισιά πήρε τη νίκη με 3-2 σετ επί του Πήγασου Πολίχνης.
Η ομάδα των βορείων προαστίων που έφτασε τους 13 βαθμούς στο πρωτάθλημα, έπαιξε για 4η φορά σε 8 αγώνες στο τάι μπρέικ, βγαίνοντας νικήτρια για 3η φορά. Ο Πήγασος Πολίχνης επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη με έναν βαθμό, φτάνοντας τους 8 στο πρωτάθλημα.

«Εκρηκτική» ήταν στην έναρξη του 1ου σετ η Κηφισιά η οποία πιέζοντας την υποδοχή του Πήγασου βρήκε κόντρα μπάλες από τους Οκοσάνοβιτς και Τσέιβερς και προηγήθηκε 8-2. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με τον Κανέλο στο σερβίς μείωσαν 9-7 μετά από διαδοχικά λάθη του Σέρβου διαγώνιου.

Η αντεπίθεση του Πήγασου συνεχίστηκε καθώς με άσσο του Κομητούδη έφτασε σε «απόσταση αναπνοής» 10-9, όμως η επίθεση του Σπηλιώτη και το μπλοκ του Μαικόν διαμόρφωσαν το 13-10. Και πάλι ο Πήγασος από τα 9 μέτρα βρήκε λύση και με τον Αρμενάκη πλησίασε 13-12. Η αθηναϊκή ομάδα μετά από εξαιρετική προσποίηση του Στιβαχτή στο φιλέ, αλλά και ισχυρό σερβίς έτρεξε σερί πόντων φτάνοντας στο 19-13. Οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη διατήρησαν το προβάδισμα καθώς ήταν αποτελεσματικοί στο side out και κατέκτησαν το σετ 25-19 με γρήγορη επίθεση του Μαικόν.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά και Πήγασος πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 4-4 όμως Μαικόν και Τσέιβρες με διαδοχικούς πόντους και άουτ του Μίλη έβαλαν τους γηπεδούχους σε «θέση οδηγού» 9-5. Ο Πήγασος αντέδρασε και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μαυροβουνιώτη μείωσε 9-7. Και πάλι όμως το πιεστικό σερβίς του Τσέιβερς «πλήγωσε» τον Πήγασο καθώς με άσσο του Αμερικανού οι «κυανόλευκοι» πήραν διαφορά 5 πόντων 12-7. Η «Κηφισιώτικη» υπεροχή συνεχίστηκε στο φιλέ με την ομάδα των βορείων προαστίων να φτάνει στο 14-8 με τον Ρικάρντο να προλαβαίνει το μπλοκ.

Η ομάδα της Πολίχνης με τον Μπαρέτο στο σερβίς και πήρε συνεχόμενους πόντους (οι 2 με άσσο) ισοφαρίζοντας 16-16. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 19-17 με μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Οκοσάνοβιτς και άουτ επίθεση του Τσέιβερς.

Η Κηφισιά βρήκε τη χαμένη της αυτοπεποίθηση ισοφαρίζοντας 20-20 με τον Ρικάντρο μετά από φάση διαρκείας, ενώ στην εξέλιξη του σετ διαδοχικοί άσσοι του Οκοσάνοβιτς έδωσαν στην Κηφισιά διπλό σετ μπολ 24-22. Ο Πήγασος όμως άντεξε ισοφαρίζοντας το σκορ 24-24 με τον Μπαρέτο να νικά στο φιλέ τον Στιβαχτή.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε 3ο σετ μπολ όμως και πάλι ο Πήγασος έμεινε «ζωντανός» ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ του Μίλη και άουτ του Τσέιβερς εκμεταλλεύτηκαν τη δικιά τους 2η ευκαιρία παίρνοντας το σετ 28-26.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να φτάνουν μαζί στο 7-7 και τον Κώστα Χριστοφιδέλη να βάζει στο γήπεδο τον Φιλιππακόπουλο στη θέση του Σπηλιώτη. Στη συνέχεια ο Ρικάρντο με κόντρα μπάλα και πέναλτι έβαλε μπροστά την Κηφισιά 9-7. Η Κηφισιά κράτησε με «νύχια και με δόντια» το προβάδισμα και μάλιστα μετά από επαφή στο φιλέ του Μαυροβουνιώτη πήγε στο +3 16-13. Οι «κυανόλευκοι» με Φιλιππακόπουλο και Οκοσάνοβιτς έφτασαν στο 19-14, ο Πήγασος πλησίασε 23-21 με τον Μαυροβουνιώτη, όμως η Κηφισιά ήταν ψύχραιμη και πήρε το σετ 25-21 με άσσο του Τσέιβερς.

Δυνατές «μάχες» στο φιλέ είχε και το 4ο σετ με τις δύο ομάδες να βρίσκονται μαζί στο σκορ και την Κηφισιά να πηγαίνει στο +2 (7-5) μετά από άουτ του Μαυροβουνιώτη. Ο Πήγασος μετά από φάση διαρκείας και όμορφο τελείωμα του Αρμενάκη έφερε στα ίσα ξανά το σετ 9-9, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 11-10 για την ομάδα της Πολίχνης.

Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με κόντρα του Οκοσάνοβιτς πήρε ξανά τα «ηνία» στο σετ 12-11. Οι συγκινήσεις συνεχίστηκαν στο σετ με τις δύο ομάδες να κρατούν το side out και να φτάνουν μαζί στο 19-19. Το μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Μαικόν και η άουτ επίθεση του Οκοσάνοβιτς έφεραν τον Πήγασο στο 21-19. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με μπλοκ του Μαικόν και άουτ του Μίλη ισοφάρισε 21-21. Ο Πήγασος με πλασέ του Μαυροβουνιώτη και μπλοκ του Μπαρέτο έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 και τελικά το κατέκτησε με 25-23 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του ακραίου από τη Βενεζουέλα.

Στο τάι μπρέικ τα διαδοχικά μπλοκ του Αρμενάκη έδωσαν προβάδισμα στον Πήγασο 2-0, όμως η Κηφισιά «ανέβασε στροφές» και προσπέρασε 5-4. Η Κηφισιά με επίθεση του Ρικάρντο και κόκκινη κάρτα του Αρμενάκη για διαμαρτυρία πήγε στο +2 (7-5), ενώ στην αλλαγή τερέν ο Οκοσάνοβιτς διαμόρφωσε το 10-7. Οι φιλοξενούμενοι όμως με «αιχμή του δόρατος» τον Μπαρέτο προσπέρασαν 13-12. Εκεί όμως η εμπειρία της Κηφισιάς μέτρησε η οποία βρήκε τις απαραίτητες λύσεις κάνοντας την ανατροπή και κατακτώντας το σετ 15-13 μετά από άουτ επίθεση του Μαυροβουνιώτη.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Χανδρινός, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Βαρατάσης, Τόλιος, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-2, 16-13, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-5, 16-10, 20-21, 26-28
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-21
4ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 23-25
5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-11, 15-13

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 26-28, 25-21, 23-25, 15-13) σε 126'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 25 (21/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Ρικάρντο 16 (14/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 11% άριστες), Σπηλιώτης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Μορέιρα 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Τσάβερς 19 (16/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 28% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 73% υπ. - 42% άριστες), Ρουσόπουλος, Φιλιππακόπουλος 2 (2/3 επ.), Οικονομόπουλος.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπαρέτο 18 (13/21 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 13% άριστες), Μαυροβουνιώτης 17 (15/34 επ., 2 μπλοκ, 66% υπ. - 17% άριστες), Μήλης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 12 (8/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κανέλλος 10 (8/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 59% υπ. - 25% άριστες), Γραμμενούδης, Σακόγλου, Κεσεσίδης, Τερζόγλου 1 (1/2 επ.).