15-12-2022 19:59

CEV Cup γυναικών, ΠΑΟΚ-Κράλοβο Μπρνο 3-2: Μεγάλη ανατροπή και προβάδισμα πρόκρισης

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πιο κοντά από ποτέ στην πρώτη του φετινή ήττα, αλλά κατάφερε να ανατρέψει το σε βάρος του 0-2 κα με τις εξαιρετικές Κρολ, Καφρεϊ, Μπλάνκοι, κατάφερε να επικρατήσει με μεγάλη ανατροπή στο τάι μπρέικ, 3-2 της Κράλοβο Μπρνο, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους «32» του CEV Cup.

Ο Δικέφαλος στα δύο πρώτα σετ και ειδικά από 11-8 του 1ου σετ και μετά ήταν αγνώριστος και τα έχασε πολύ εύκολα, αλλά σε ένα ακόμη ματς η είσοδος της Κλέπκου άλλαξε την εικόνα του.

Ουσιαστικά το ματς άρχισε από το τρίτο σετ όπου ο ΠΑΟΚ λειτούργησε καλά στην επίθεση (50% από 30% στα δύο πρώτα), μείωσε τα λάθη του (11 στα δύο πρώτα σετ, 9 στα τρία επόμενμα) αλλά το 21-17 έγινε 21-20 με την Κρολ να τελειώνει όλες τις επιθέσεις για το τελικό 25-22. Η μείωση του σκορ άλλαξε άρδην την ψυχολογία με τον ΠΑΟΚ να είναι σαρωτικός στο τέταρτο σετ και να οδηγεί εύκολα το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Κράλοβο προηγήθηκε 4-5, αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 7-5, 10-7 και παρόλο που το 11-8 έγινε 11-10, οι ασπρόμαυρες με συνεχόμενες κόντρα μπάλες τις Κάφρεϊ έφτασαν στο 14-10 και έκλεισαν το ματς στο 15-11.

Η νίκη έδωσε στον ΠΑΟΚ το μικρό προβάδισμα καθώς στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας (21/12) χρειάζεται πάλι νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή να ηττηθεί στο τάι μπρέικ, αλλά να κατακτήσει το χρυσό σετ.

1ο σετ: 8-4, 13-16, 13-21, 14-25

2ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 15-25

3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 25-22

4ο σετ: 8-3, 16-7, 21-9, 25-10

5ο σετ: 4-5, 10-7, 12-10, 15-11

Τα σετ: 3-2 (14-25, 15-25, 25-22, 25-10, 15-11) σε 113'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Μπρνο προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 9 (5/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρολ 20 (19/48 επ., 1 άσσο), Στράντζαλη 5 (5/19 επ., 20% υπ.-20% άριστες), Βεργίδου 2 (0/3 επ., 2 άσσοι), Κάφρεϊ 15 (12/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ.-27% άριστες), Μπλάνκο 14 (10/13 επ., 4 μπλοκ) /  Ξανθοπούλου (λ, 55% υπ.-40% άριστη), Κλέπκου 3 (3/15 επ., 30% υπ.-20% άριστες), Τσιόγκα.

ΜΠΡΝΟ (Έρικ Νέζχοντα): Στοΐκοβιτς 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Κουνίκοβα 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.-29% άριστες), Μορένο 7 (2/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χρούσεσκα 12 (7/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Μπουκόβσκα 13 (7/32 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 41% υπ.-32% άριστες), Νικόλοβα 26 (23/54 επ., 3 μπλοκ) / Ντιγκρίνοβα 46% υπ.-46% άριστες), Κουλίσιανι 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Πελικάνοβα, Καμάσοβα Ροζνογιάκοβα 1 (1/6 επ.).