11-12-2022 01:44

Φτερούγισμα νίκης για τον Πήγασο 3-2 τον Παναθηναϊκό στην σπουδαιότερη επιτυχία της ιστορίας του

Φτερωτός Πήγασος πέτυχε τη νίκη της ιστορία του επί του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ στο τηλεοπτικό ντέρμπι της ΕΡΤ-3 που τελείωσε 10 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής 11 Δεκεμβρίου. Με εμφάνιση καριέρας οι παίκτες του Ηρακλή Θεοδώρου έγραψαν ιστορία και απέδειξαν πως είναι από τις ευχάριστες εκπλήξεις του εφετινού πρωταθλήματος. Με άλλα λόγια... ο πρωταθλητής της Pre League νίκησε τον πρωταθλητή της Volley League 2021-22.

Οι πράσινοι έπαιξαν για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα τάι μπρέικ αλλά γνώρισαν την δεύτερη ήττα μετά τον Μίλωνα. Με τον βαθμό που πήραν έπιασαν τους 13 βαθμούς και βρίσκονται στην 3η θέση, -5 βαθμούς από τους πρωτοπόρους ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό.

Ο Πήγασος με τους βαθμούς που πήρε ανέβηκε στους 8 βαθμούς και στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μετά την κατάκτηση του 1ου σετ πιθανότατα πίστεψε πως θα έρθει εύκολα το τρίποντο ωστόσο όπως αποδεικνύεται στους αγώνες του εφετινού πρωταθλήματος δεν υπάρχουν εύκολα «περάσματα» στην κατηγορία.

Και αυτό αποδείχτηκε απόψε στην Πολίχνη όπου ο Πήγασος με πίεση στο σερβίς, συνέπεια στην υποδοχή και αποτελεσματική κόντρα επίθεση κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές στο σκορ με 1-1 και 2-2 σετ ενώ έχασε το 3ο σετ παρότι προηγήθηκε 22-20 και 24-23 ο Παναθηναϊκός το γύρισε.

Δραματικό ήταν και το φινάλε με τον Πήγασο να προηγείται 11-9 στο 5ο σετ. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε και έφτασε στο 14-13 και στο 15-14 με το λάθος του Μπαρέτο, αλλά ο Πήγασος με σερί 3-0 χάρις τον Μπαρέτο, τις άμυνες του Μαυροβουνιώτη και το μπλοκ του Αρμενάκη στο φινάλε έκανε σερί 3-0 και με 17-15 πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Δεληκωτίδης, Επόπτες: Καπλάνης, Λούμσι, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

1ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-18

3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 25-27

4ο σετ: 5-8, 16-13, 21-18, 25-21

5ο σετ: 5-4, 10-9, 12-11, 17-15

*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 5 άσσους, 65 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-18, 25-27, 25-21, 17-15) σε 146'

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 3 (3/4 επ.), Μπαρέτο 17 (16/29 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 37% άριστες), Μαυροβουνιώτης 16 (14/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 32% άριστες), Μήλης 22 (19/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 11 (5/11 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κανέλλος 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 48% υπ. - 20% άριστες) , Σακόγλου, Παυλίδης 1 (1/2 επ.), Κεσεσίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 14 (14/30 επ., 60% υπ. - 32% άριστες), Πετρέας 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (4/4 επ.), Ρανγκέλ 13 (10/18 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 15 (14/30 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. - 24% άριστες), Ερνάντεζ 24 (22/47 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 62% υπ. - 22% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης 1 (1 άσσος).