11-12-2022 00:28

Η Α.Ε.Κ. το δίποντο στο... θρίλερ με το Μαρκόπουλο

Η ΑΕΚ πανηγύρισε την 8η συνεχόμενη νίκη της, αλλά σε τρίτο ματς τη φετινή σεζόν χρειάστηκε το τάι μπρέικ καθώς το εξαιρετικό Μαρκόπουλο μπορεί να έχασε για 5ο σερί ματς, ωστόσο έκανε μεγάλες ανατροπές και έφυγε από τη Νέα Φιλαδέλφεια με έναν βαθμό.

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο σετ (προηγήθηκε 5-0, 11-5, 15-5) και το κατέκτησε εύκολα, ενώ στο δεύτερο (όπου στον ΑΟΜ ξεκίνησε βασική η Σπανάκη αντί της Σμιθ και τελείωσε τον αγώνα) αρχικά υπήρχε μια μεγαλύτερη ισορροπία (4-4, 6-6) με την Ένωση να ξεφεύγει με 11-6 (σερβίς Βλαχάκη) και να φτάνει στο 18-11 (άσος Σίλβα). Μέχρι το 21-15 η γηπεδούχος ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά κεί ο ΑΟΜ άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (21-18) για να φτάσουμε στο 23-19.

Το σκορ πήγε στο 23-22 με συνεχόμενα μπλοκ για να ακολουθήσει χαμένο σερβίς της Φιτζμόρις (24-22) και χαμένη κόντρα της Βλαχάκη (24-23) με τον ΑΟΜ να ισοφαρίζει με λάθος της Σίλβα κι αφού έσβησε έξι σετ μπολ πήρε τελικά το σετ με 28-30 με μπλοκ της Φιτζμόρις στη Σίλβα.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ ξέφυγε με 15-10, όμως πάλι η διαφορά χάθηκε γρήγορα (16-15) για να φτάσουμε στο 23-23 όπου δύο επιθέσεις της Νίζετιχ έδωσαν το προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο δ' σετ με την ΑΕΚ να ξεφεύγει με 2 πόντους και τον ΑΟΜ να ισοφαρίζει (13-11, 13-13, 19-17, 19-19, 21-19, 21-21) και στο 25-25 χαμένο σερβίς της Σίλβα και μπλοκ της Δικαιούλια να στέλνουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί το 3-5 του ΑΟΜ έγινε 10-5 για την Ένωση (τρία μπλοκ και καλά σερβίς από Βλαχάκη) με τον ΑΟΜ να πλησιάζει σε 14-12, αλλά το μπλοκ της Σίλβα να δίνει τη νίκη στην ΑΕΚ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Νικάκης, Παρατηρητής: Ρίγκος, Επόπτες: Κουρτεσιώτης, Σπίγγου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-4, 16-5, 21-11, 25-13
2ο σετ: 8-6, 16-120, 21-15, 28-30
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 25-23
4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-27
5ο σετ: 3-5, 10-5, 12-7, 15-12

Τα σετ: 3-2 (25-13, 28-30, 25-23, 25-27, 15-12) σε 146'

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 14 άσσους, 70 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΜ προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Α.Ε.Κ. (Ουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 20 (18/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 78% υπ.-33% άριστες), Διάλλα 3 (3/7 επ.), Βλαχάκη 21 (14/43 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ.-18% άριστες), Κωνσταντινίδου 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 27 (19/47 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Κουλίκοβα 10 (7/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ξηντάρα λ, 67% υπ.-28% άριστες), Αρτακιανού (λ), Καλαντάτζε 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Καλντερόν 1 (1/2 επ.).

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Φιτζμόρις 27 (23/60 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νάγκελς 6 (2/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμιθ 1 (1/8 επ., 20% υπ.-00% άριστες), Φίτερερ 12 (7/14 επ., 5 μπλοκ), Καλανταρίδου 15 (12/30 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ.-26% άριστες) / Γούλα (λ, 56% υπ.-15% άριστες), Ευαγγελίου 1 (1/3 επ.), Σπανάκη 11 (7/19 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 34% υπ.-11% άριστες), Βαϊοπούλου.

Η γνώμη του πάγκου

Ονούς Οστάλ (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Είχαμε αρκετά προβλήματα κατά την διάρκεια του παιχνιδιού και στα περισσότερα δεν μπορέσαμε να το διαχειριστούμε σωστά. Το σημαντικό, όμως είναι ότι παρά τη κακή εμφάνιση καταφέραμε να πάρουμε μία σημαντική νίκη».

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Είμαι περήφανος για την ομάδα μου. Μετά από 4 εβδομάδες με πολλά προβλήματα, αυτή την εβδομάδα κάναμε καλές προπονήσεις και σήμερα παίξαμε όμορφο βόλεϊ. Μετά το πρώτο σετ αρχίσαμε να παίζουμε καλά και να κάνουμε καλά πράγματα στο γήπεδο, ειδικά στο μπλοκ. Ελπίζω αυτό το παιχνίδι να μας δώσει να καταλάβουμε ότι με τη σωστή νοοτροπία μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τον οποιοδήποτε».