19-11-2022 22:08

Ο Π.Α.Ο.Κ. βράβευσε τον Παντακίδη και μετά νίκησε τον Αριστοτέλη με 3-0 σετ

Την τέταρτη νίκη του σε πέντε αγώνες πρωταθλήματος πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ και με 12 βαθμούς διατηρήθηκε μόνος στην 2η θέση της βαθμολογίας -2 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Η ομάδα του δικεφάλου νίκησε με 3-0 σετ τον Αριστοτέλη Σκύδρας με πρόσωπο του αγώνα να είναι ο κεντρικός των φιλοξενουμένων και πρώην του ΠΑΟΚ Γιάννης Παντακίδης ο οποίος τιμήθηκε με μία φανέλα του δικεφάλου.

Αγωνιστικά πρωταγωνιστές ήταν ο Βαν ντε Ντρις και ο Γκάις Γιόρνα. Ο Βέλγος διαγώνιος βοήθησε τα μέγιστα σε επίθεση, μπλοκ και σερβίς και με 17 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ, ενώ ο Γιόρνα τον ακολούθησε στην επίθεση διατηρώντας αλάνθαστη υποδοχή στις λίγες προσπάθειες που είχε καθώς η τακτική του Αριστοτέλη ήταν σερβίς πάνω σε Ράπτη και Κοκκινάκη. Από τον Αριστοτέλη κορυφαίος ήταν ο Φλόρες Τζάκσον σε επίθεση και υποδοχή και με 13 πόντους ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα με τον Βαν ντε Ντρις να πιέζει την υποδοχή του Αριστοτέλη και να οικοδομεί προβάδισμα 7-2. Πριν προλάβουν οι φιλοξενούμενοι να απαντήσουν η καλή τακτική του ΠΑΟΚ στο μπλοκ εξουδετέρωσε τον Μέντεζ και ο Βαν ντε Ντρις με τον Ράπτη κυριάρχησαν πάνω στο φιλέ για το 14-6. Η διαφορά άνοιξε περισσότερο με το μπλοκ του Γουόλς στον Μέντεζ και το λάθος των Μέντεζ, Ρόχας εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +12 (22-10). Το σετ έκλεισε με επίθεση του Βαν ντε Ντρις.

Στο 2ο σετ ήταν η σειρά του Γιόρνα να δώσει παράσταση και με τέσσερις προσωπικούς πόντους (τρεις από επίθεση και έναν από μπλοκ) άνοιξε γρήγορα το σκορ 7-4. Το σερβίς του Ράπτη έβαλε πάλι δύσκολα στην υποδοχή του Αριστοτέλη και με τον Βαν ντε Ντρις να τροφοδοτείται γρήγορα στην κόντα ο ΠΑΟΚ έκανε νέο σερί 3-0 για το 16-8. Ο Βέλγος έκλεισε και το 2ο σετ κάνοντας το 25-20 και το 2-0 σετ.

Πιο ισορροπημένο ήταν το 3ο σετ με τον Αριστοτέλη στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα να ξεφεύγει με 8-4 με τους Φλόρες και Βλαχόπουλο. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με το σερβίς του Γουόλς. Ο Καναδός πασαδόρος του ΠΑΟΚ άνοιξε νέες ρωγμές στην υποδοχή του Αριστοτέλη δίνοντας την ευκαιρία σε Βαν ντε Ντρις και Ράπτη να τελειώνουν κόντρα επιθέσεις. Με συνολικό σερί 6-0 ο ΠΑΟΚ πέρασε σαν σταματημένο τον Αριστοτέλη για το 10-8. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ στο πιο αμφίρροπο σημείο του αγώνα και ράλι πόντο πόντο μέχρι το 18-18. Ο Γιόρνα νίκησε τον Τσέλιο για το 19-18 και ο Βουλκίδης από τα 9 μέτρα έβαλε με το σερβίς του τη δική του υπογραφή στην υπεροχή του ΠΑΟΚ. Με καθοριστικό σερί 4-0 που διαμορφώθηκε από δύο πόντους του πόντους του Γιόρνα, ένα λάθος του Σαρικείσογλου και μπλοκ του Κόστα στον Μέντεζ το σκορ έγινε 22-18 και το φινάλε ήταν εξ ίσου εντυπωσιακό με σερί 3-0 χάρις την επίθεση του Γιόρνα και τους δύο άσσους από τον Βαν ντε Ντρις για το 25-19.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Τσιούλα, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Καπλάνης, Παπαδοπούλου Χρ., Γραμματεία: Εμμανουηλίδου

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-10, 25-13
2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-14, 25-20
3ο σετ: 5-8, 16-14, 21-18, 25-19

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 6 άσσοι, 12 μπλοκ, 32 επιθέσεις, 25 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλης Σκύδρας προήλθαν: 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 30 επιθέσεις, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-20, 25-19) σε 69΄

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 14π. (12/16επ., 2 μπλοκ, 88%υπ., 75%αρ.), Κόστα 4 (2/4επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 7 (3/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ράπτης 5 (3/14επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 32%αρ.), Βαν ντε Ντρις 17 (10/18επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι) / Κοκκινάκης (82%υπ., 64%αρ.), Μούχλιας.

Φ.Ε.Σ.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 11π. (10/25επ., 1 άσσος), Ρολάντ Φλόρες 13 (11/17επ., 2 μπλοκ, 56%υπ., 44%αρ.), Ρόχας Σαντοβάλ 3 (3/8επ.), Τσέλιος 3 (0/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 5 (5/14επ., 56%υπ., 33%αρ.), Βλαχόπουλος 1 (1/1επ.) / Συναδινός λ. (45%υπ., 17%αρ.), Σδραυκάκης Ν., Παντακίδης.