22-10-2022 21:48

Με 17 μπλοκ η Κηφισιά 3-0 τον Αριστοτέλη Σκύδρας που αγωνίστηκε χωρίς ξένους

O A.O.Π.Κηφισιάς μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα Volley League και μάλιστα πιο άνετα απ΄ότι αναμενόταν καθώς επικράτησε του Φ.Ε.Σ. Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0 σετ. Η ομάδα της Πέλλας όπως και στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς αγωνίστηκε χωρίς τους 4 Κουβανούς, ενώ και ο Κώστας Προύσαλης δεν ξεκίνησε τον αγώνα και επιστρατεύηκε μόνο στο δεύτερο μισό του 3ου σετ όταν τραυματίστηκε ο Κώστας Βλαχόπουλος.
Η Κηφισιά ζορίστηκε μόνο στο 1ο σετ και είχε πρώτο σκόρερ τον Σέρβο διαγώνιο της Στεφάν Οκοσάνοβιτς. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Τσέιβιρς που σημείωσε 13 πόντους. Στα αξιοσημείωτα η απραγία του λίμπερο Κοντοστάθη που έμεινε με μία προσπάθεια υποδοχής.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Αριστοτέλης με διαδοχικά μπλοκ του Τσέλιου στον Οκοσάβοβιτς και «πέναλτι» του Παντακίδη προηγήθηκε 9-6. Η Κηφισιά απάντησε με το «ίδιο νόμισμα» και με μπλοκ των Μαικόν και Οκοσάνοβιτς ισοφάρισε 9-9. Μάλιστα ο Σέρβος διαγώνιος με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους 11-10.

Στον καλύτερο πόντο του σετ μετά από εντυπωσιακό ράλι η επίθεση του Παλαιολόγου «τρύπησε» το μπλοκ της Κηφισιάς δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους 13-12. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τον Αριστοτέλη να προηγείται 18-16 και την Κηφισιά να ισοφαρίζει 18-18.

Η αθηναϊκή ομάδα προσπέρασε 21-20 με μπλοκ των Μαϊκόν και Ρικάρντο, ενώ με κόντρα του Βραζιλιάνου πήρε προβάδισμα 2 πόντων 22-20. Η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 με επίθεση του Οκοσάνοβιτς, όμως ο Αριστοτέλης ισοφάρισε 24-24. Τελικά το σετ έκρινε ο Ρικάρνο ο οποίος με επίθεση και άσο διαμόρφωσε το τελικό 26-24.

Τα μπλοκ των Φιλιππακόπουλου και Μαϊκόν και η κόντρα του Τσέιβερς έδωσαν νωρίς το προβάδισμα στην Κηφισιά στο 2ο σετ με 5-2. Η ομάδα των βορείων συνέχισε με το «γκάζι πατημένο» παίρνοντας «αέρα» 5 πόντων 11-6 με μπλοκ του Φιλιππακόπουλου και κόντρα του Τσέιβερς. Η Κηφισιά με «όπλο» το μπλοκ αλλά και το πιεστικό σερβίς αύξησε τη διαφορά 19-12 και τελικά πήρε το σετ με 25-17 με άσο του Οκοσάνοβιτς.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη πίεσαν την υποδοχή του Αριστοτέλη, «σκέπασαν» το φιλέ και πήραν σαφές προβάδισμα 10-3. Ο Προύσαλης στη συνέχεια πέρασε στην θέση του Βλαχόπουλου που αποχώρησε τραυματισμένος στα δάχτυλα του αριστερού ποδιού.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ, η Κηφισιά προηγήθηκε 18-6 και τελικά πήρε το σετ 25-11 με άσο του Μαϊκόν.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τσίτσικας, Βαρατάσης, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 6-8, 14-16, 21-20, 26-24
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-17
3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-10, 25-11

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 6 άσσοι, 35 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλη Σκύδρας: 1 άσσος, 17 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-17, 25-11) σε 75΄

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσόναβιτς 15π. (8/17π., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Στιβαχτής 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Ρικάρντο 9 (7/13επ., 2 άσσοι, 80%υπ., 27%αρ.), Φιλιππακόπουλος 4 (2/2επ., 2 μπλοκ), Μορέιρα 14 (6/12επ., 7 μπλοκ, 1 άσσος), Τσέιβιρς 13 (11/19π., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 88%υπ., 50%αρ.) / Κοντοστάθης (λ.), Οικονομόπουλος, Ρουσόπουλος, Σημιτράς, Δραβόπουλος, Παπαδόπουλος Γ.

Φ.Ε.Σ.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Παντακίδης 3π., (2/11π., 1 μπλοκ), Αντωνίου 2 (2/9επ., 71%υπ., 29%αρ.), Σδραυκάκης Ν. 7 (6/19επ., 1 άσσος, 73%υπ., 27%αρ.), Τσέλιος 8 (6/10επ., 2 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Παλαιολόγος 12 (12/27επ.) / Συναδινός (λ. - 38%υπ., 15%αρ.), Προύσαλης, Παπαγεωργίου 2 (1/1επ., 1 μπλοκ).