13-10-2022 23:52

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός 3-1 τον Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1(25-15, 25-20, 25-14, 18-25) σετ τον Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπιασαν υψηλή απόδοση από το ξεκίνημα, κυριάρχησαν επί των φιλοξενούμενων και με 51% στην επίθεση (39/77) και οκτώ μπλοκ, πανηγύρισαν μία «καθαρή» φιλική νίκη στο Ρέντη!

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Στερν, με 13 πόντους και ακολούθησαν οι Κουμεντάκης και Ιντάλγκο, με 12 και 10, αντίστοιχα. Μετά το 3-0, ακολούθησε ένα ακόμα σετ (18-25), προπονητικού χαρακτήρα, στο οποίο ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι έδωσε χρόνο συμμετοχής στους αθλητές που δεν είχαν αγωνιστεί μέχρι εκείνο το σημείο. Από την άλλη πλευρά ο Φοίνικας παρουσιάστηκε κατώτερος του αναμενομένου, ήταν μέτριος σε υποδοχή και επίθεση ενώ κανένας παίκτης του δεν ήταν διψήφιος.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος με δύο καρφιά του Στερν, προηγήθηκε με 6-2 και 7-4. Ο Στερν «χτύπησε» ξανά, για το 10-6, με τον Κουμεντάκη να μπλοκάρει εξαιρετικά, για το +7 (13-6) του Ολυμπιακού! Με πρώτο χρόνο του Κουμεντάκη, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 15-9, ο Λινάρδος σήκωσε «τείχος», για το 18-13, με τον Στερν να σκοράρει, για το +8 (22-14). Με νέα επίθεση του Κουμεντάκη, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε σε σετ μπολ (24-14) και ο Ιντάλγκο, σε μία εντυπωσιακή επίθεση, μετά από φοβερή πάσα του Τράβιτσα, τελείωσε το σετ με 25-15

!Με μπλοκ του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ενώ ο Στερν έκανε το 4-0, με τον Φοίνικα να κάνει λάθος πάσα, για το 5-0. Με νέο μπλοκ, αυτή τη φορά από τον Παγένκ, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα έξι πόντων (6-0), ο Ιντάλγκο κάρφωσε ξανά, για το 7-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 7-1, με μπλοκ άουτ του Φρομ.

Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 9-2, ο Φοίνικας μείωσε σε 9-4, με τον Λινάρδο να δίνει «αέρα» οκτώ πόντων (12-4), με ωραία επίθεση. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πλησίασε στο σκορ (14-10), o Ολυμπιακός πάτησε ξανά το «γκάζι» και έφτασε στο 20-14, με τον Κουμεντάκη, με τον Ιντάλγκο να «γράφει» το 22-16. Η ομάδα του Πειραιά δεν δυσκολεύτηκε στη συνέχεια και κατέκτησε και το δεύτερο σετ, με 25-20, κάνοντας το 2-0 επί του Φοίνικα!

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-3, με τον Ιντάλγκο να ισοφαρίζει σε 4-4, με πλασέ και τον Στερν σε 5-5, με πρώτο χρόνο! Ο Λινάρδος ισοφάρισε εκ νέου (7-7) για τον Ολυμπιακό, ο Κουμεντάκης έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα (8-7) στο σετ, ενώ έκανε και το 9-7. Στη συνέχεια, ο Τράβιτσα πάσαρε εξαιρετικά στον Στερν, ο Σλοβένος διαγώνιος κάρφωσε για το +3 (10-7) του Ολυμπιακού, ο οποίος έφτασε στο 12-7, κυριαρχώντας απόλυτα από τη μέση του σετ και μετά!

Με τριπλό μπλοκ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 14-9, ο Λινάρδος κάρφωσε ξανά, για το +6 (15-9), με την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι να ξεφεύγει με +7 (16-9, 17-10). Ο Παγένκ, με πρώτο χρόνο, διατήρησε το +7 (19-12), όπως και ο Στερν (20-13), ο Κουμεντάκης ανέβασε τη διαφορά στο +9 (23-14), με τον Λινάρδο να μπλοκάρει, για το +10 (24-14).Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Κουμεντάκης, κάνοντας το 25-14.

Σε εκείνο το σημείο συμφωνήθηκε να παιχτεί ένα ακόμα σετ με τους αναπληρωματικούς των ομάδων, στο οποίο ο Φοίνικας επικράτησε 18-25