01-10-2022 21:40

Δεύτερη νίκη για τον ΠΑΟΚ 3-1 τη Λέφσκι με σούπερ Βαν Ντε Ντρις

Δεύτερη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο «Memorial Velikana», ο οποίος επικράτησε της Λέφσκι Σόφιας με 3-1 σετ( 25-19, 25-20, 23-25, 32-30) και τον Βαν Ντε Ντρις να κάνει άλλη μια μεγάλη εμφάνιση με 23 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Βουλκίδη, Γουόλς, Ράπτη, Βαν Ντε Ντρις, Κόστα, Γιόρνα και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, 8-2, 16-11, το οποίο διατήρησε μέχρι και τους τελευταίους πόντους, 21-11.

Σ’ εκείνο το σημείο οι Βούλγαροι έβγαλαν αντίδραση, μειώνοντας την διαφορά στο 22-19, ωστόσο με 25-19 ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ και έκανε το 1-0.Στο δεύτερο σετ, ο δικέφαλος, έχοντας την ψυχολογία από την κατάκτηση του προηγούμενου, διαχειρίστηκε το αρχικό προβάδισμα των Βούλγαρων, 6-8, ανεβάζοντας την απόδοση του στο μπλοκ.

Οι παίκτες του Μιλενκόσκι ξέφυγαν με +5 (21-16), κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-20.Σ’ ένα κλειστό τρίτο σετ, στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, οι Βούλγαροι ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα από νωρίς, 6-9, 15-16, 19-21 και συνέχισαν να το διατηρούν.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε πολύ καλά ποσοστά στην υποδοχή (65%) και ικανοποιητικά ποσοστά στην επίθεση (50%), ωστόσο δεν μπόρεσε να γυρίσει το σετ, το οποίο με 23-25 κατέληξε στην Λέφσκι, 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για διαφορετικό στόχο. Ο ΠΑΟΚ ήθελε το τρίποντο για να καθαρίσει τη νίκη, ενώ οι Βούλγαροι πάλεψαν να στείλουν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ. Τελικά ο δικέφαλος με τον Βαν Ντε Ντρις να είναι ασταμάτητος  και την πολυτιμη  βοήθεια του Ράπτη, οι «ασπρόμαυροι» πήραν το σετ με 32-30, και με 3-1 έκαναν το 2Χ2 στο τουρνουά.