24-08-2022 22:43

Σπουδαίο διπλό στη Βοσνία για την Εθνική γυναικών και 2Χ2 στα προκριματικά του Euro

Εντυπωσιακή εμφάνιση και δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς για την εθνική γυναικών που νίκησε δίκαια με 3-0 στη Βοσνία.

Με 16 μπλοκ και 8 άσσους και ελάχιστα λάθη στο παιχνίδι της η ελληνική ομάδα πήρε και το δεύτερο ντέρμπι του ομίλου κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση της στα τελικά και τώρα ετοιμάζεται για  τις δύο αναμετρήσεις με τη Νορβηγία, αρχής γενομένης από το ματς του Σαββάτου (27/8, 20:30, Μικρα, ΕΡΤ Sports, ελεύθερη είσοδος για τους θεατές).

Το ματς

Το πρώτο σετ θύμισε σε μεγάλο βαθμό το αντίστοιχο πρώτο σετ του αγώνα της πρεμιέρας κόντρα στην Ελβετία με την ελληνική ομάδα να είναι καταιγιστική! Κι αυτή τη φορά δεν ήταν μόνο η Μάρθα Ανθούλη πρωταγωνίστρια, αλλά όλη η ομάδα,
Με καλό σερβίς και εξαιρετική λειτουργία στο μπλοκ-άμυνα η εθνική προηγήθηκε με 3-7 και όταν το 5-9 έγινε 5-13 με συνεχόμενους άσος της Κωνσταντινίδου το σετ είχε κριθεί με το τελίκό 13-25 να τα λέει όλα.

Η Βοσνία μπήκε στο ματς από το δεύτερο σετ και μετά, καταφέρνοντας με ένα σερί 4-0 να προηγηθεί με 11-8 και προκαλώντας το τάιμ άουτ από τον Αμποντάντζα. Με την επιστροφή των ομάδων η Ελλάδα απάντησε με αντίστοιχο σερί (11-12) κι από εκείνο το σημείο μέχρι το 19-18 είχαμε μάχη πόντο με πόντο. Η Ανθούλη ισοφάρισε, η Κωνσταντινίδου και η Στράντζαλη με μπλοκ με έβαλαν μπροστά με 19-21, η τελευταία με επίθεση έκανε το 20-22 και εκεί ένα νέο σερί 3-0 (δύο κόντρες της Ανθούλη και άσος της Κελεσίδη) μας έδωσε το σετ και το ξεκάθαρο προβάδισμα.

Κι η Ελλάδα έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος της πήρε από αρχή το προβάδισμα (1-3, 3-5) για να ξεφύγει και πάλι με τα σερβίς της Κωνσταντινίδου με 5-9. Η Βοσνία παίζοντας το τελευταίο της χαρτί μείωσε σε 8-10 και μετέτρεψε το 12-16 σε 15-16 με την Μπόσκοβιτς βάζοντας φωτιά στον αγώνα, που φάνηκε να σβήνει με την τρομερή επίθεση της Βλαχάκη (17-19) και τον άσσο της Ανθούλη (17-20). Η διπλή αλλαγή του Λιούμπισιτς δεν άλλαξε κάτι με την Ελλάδα να απαντά με 2 μπλοκ για το 17-22. Η αλλαγή έκλεισε άμεσα, η Ανθούλη απάντησε με νέο άσσο (17-23) για να σταματήσει το σερί με άουτ της Βλαχάκη (18-23). Η ίδια όμως έφερε το πρώτο ματς μπολ (18-24), το οποίο έσβησε με λάθος επίθεση της Στράντζαλη για να τελειώσει το  ματς με άουτ της Ραντίσκοβιτς.

1ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 13-25
2ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 20-25
3ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 19-25

*Οι πόντοι της Βοσνίας προήλθαν από 1 άσσο, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσσους, 40 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 20-25, 19-25) σε 72'

ΒΟΣΝΙΑ (Στέφαν Λιούμπισιτς): Πάραντζικ 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Ντραγκουτίνοβιτς 4 (4/10 επ.), Μπόζιτς 1 (1/4 επ.), Ραντίσκοβιτς 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 37% άριστες), Μπάμπιτς, Μπόσκοβιτς 13 (11/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ίβκοβιτς (λ, 55% υπ. - 32% άριστες), Γκλίμπιτς, Στεφάνοβιτς, Μπίμπερντζιτς 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 38% άριστες), Πάβλοβιτς 1 (1/5 επ.).

ΕΛΛΑΔΑ (Μαρτσέλο Αμποντάνζα): Κωνσταντινίδου 8 (2/7 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανθούλη 18 (15/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 13 (9/21 επ., 4 μπλοκ, 48% υπ. - 19% άριστες), Βλαχάκη 7 (7/16 επ., 40% υπ. - 33% άριστες), Τερζόγλου 8 (3/4 επ., 5 μπλοκ), Τσιόγκα 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ξανθοπούλου Μ. (λ, 70% υπ. - 70% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 άσσος).