Cannot find volleynews.v2/MEN/OLYMPIAKOS/2012-13/playoff2olyeth folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/MEN/OLYMPIAKOS/2012-13/playoff2olyeth/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Ο Ολυμπιακός έκανε το 2 στα 2 στο κλειστό του Ρέντη, σφραγίζοντας τη νίκη στον δεύτερο ημιτελικό των play off κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ και πλέον θα ταξιδέψει με σαφές προβάδισμα στην Αλεξανδρούπολη την προσεχή Τετάρτη (10/4, 20.00) όπου θα διεξαχθεί ο τρίτος ημιτελικός. Και αν χρειαστεί και 4ος αγώνας θα γίνει την επομένη (11/4, 20.00) πάλι στην ακριτική πόλη. Ο Ολυμπιακός με μία ακόμα νίκη θα προκριθεί στους τελικούς με πλεονέκτημα έδρας.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με το βασικό τους σχήμα: Φιλίποφ, Σμαραγδή, Ποτότσνικ, Γιούρισιτς, Ιορντάνοφ, Χριστοφιδέλη και λίμπερο τον  Στεφάνου. Ενώ ο Εθνικός με τους: Σιδηρόπουλο, Ράιτς, Κουμεντάκη, Δαλακούρα, Παπάζογλου, Γραμματικάκη και λίμπερο τον Μίτρεφ.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με εναλλαγή στο σκορ με τον Ολυμπιακό να φτάνει προπορευόμενος στο πρώτο τεχνικό time out με βραχέα κεφαλή (8-7), ενώ στην συνέχεια ξέφυγε με δυο (10-8). Ο Εθνικός αντέδρασε γρήγορα με τον Δαλακούρα και αφού μείωσε (10-9), ισοφάρισε σε 11-11. Με τον Ποτότσνικ στο μπλοκ και σε συνδυασμό με τα λάθη στο σερβίς των φιλοξενουμένων, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με 14-12. Με τον Δαλακούρα από το σερβίς (άσος) και τον Ράιτς στην επίθεση ο Εθνικός αρχικά πήγε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό time out (16-15) και στην συνέχεια άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς σε 19-16. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-21 και σιγά σιγά ροκάνισαν την διαφορά (22-23, άσος Σμαραγδή), φέροντες το παιχνίδι στα ίσια (24-24). Με Ποτότσνικ και Γιούρισιτς να αναλαμβάνουν δράση, οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι την ύστατη στιγμή και πήραν το πρώτο σετ με 28-26.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο δεύτερο σετ με τον Γιούρισιτς (1-0) και 3-1 με τον Ιορντάνοφ. Ο Εθνικός απάντησε με τον Ράιτς (4-3) ισοφαρίζοντας λίγα λεπτά αργότερα σε 5-5. Τα εκατέρωθεν λάθη σε σερβίς και επίθεση έφεραν τις δυο ομάδες να μάχονται πόντο – πόντο και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να ξεφύγουν μπροστά ο Εθνικός έβρισκε τον τρόπο να μειώνει στον πόντο (11-10, 12-11 μέχρι και το 13-12). Με Ιορντάνοφ (9/15 επιθέσεις) και Γιούρισιτς να παίρνουν τα ηνία ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτο δεύτερο time out (16-13). Ο Θανάσης Μουστακίδης πήρε τεχνικό time out βλέποντας τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 18-14. Χωρίς να αφήσει πολλά πειριθώρια αντίδρασης η ομάδα του Καζάζη «καθάρισε» το δεύτερο σετ με 25-20.

Προβάδισμα 1-0 του Εθνικού στο τρίτο σετ, αλλά με τον Γιούρισιτς να γράφει δυο συνεχόμενους άσους οι γηπεδούχοι πέρασαν στην θέση του οδηγού με 3-1.  Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 5-5 (μετά από σερβίς στο φιλέ του Χριστοφιδέλη) αλλά μετά από μια πετυχημένη προσπάθεια του Ποτότσνικ (6-5) και το πέρασμα του Σμαραγδή στο σερβίς ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 3 πόντους στο πρώτο τεχνικό time out (8-5). Ο Εθνικός «μπλόκαρε» και οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την σθεναρή αντίδραση έφτασαν πρώτοι και στο δεύτερο τεχνικό time out με 16-9. Με τον Ράιτς (1 άσος) να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων και να δημιουργεί προβλήματα και από την γραμμή του σερβίς η αντίδραση ήταν δυναμική και η ομάδα του Θανάση Μουστακίδη ισοφάρισε σε 17-17! Ακολούθησε εναλλαγή των δυο ομάδων στο σκορ αλλά με Γιορντάνοφ και Χριστοφιδέλη να αναλαμβάνουν τα ηνία οι γηπεδούχοι καθάρισαν το σετ και κατά συνέπεια τη νίκη με 25-23.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης.
Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-20, 25-23)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσοι, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού: 3 άσοι, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δημ.): Χριστοφιδέλης 8 (6/15, 2 μπλοκ, 48% υπ.), Τζούρισιτς 11 (6/10, 2 μπλοκ, 3 άσοι), Πότοκνικ 16 (14/20, 1 μπλοκ, 1 άσος, 57% υπ.), Φιλίποβ 1 (1 άσος), Γιορντάνοφ 17 (16/27, 1 άσος), Σμαραγδής 7 (4/4, 2 μπλοκ, 1 άσος)/ Στεφάνου (λ. - 74% υπ., 70% άριστες), Κοκκινάκης, Μαρούλης, Παπαδόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 19 (17/32, 1 μπλοκ, 1 άσος), Σιδηρόπουλος 2 (1/2, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (4/7, 2 μπλοκ), Γραμματικάκης 2 (2/6), Δαλακούρας Αν. 14 (12/22, 1 μπλοκ, 1 άσος, 45% υπ.), Κουμεντάκης  8 (7/22, 1 άσος, 58% υπ) / Μίτρεφ (λ. - 42% υπ., 38% άριστες), Δαλακούρας Κ., Κόβατς, Κοντοστάθης.