12-10-2013 22:06

Έγραψε ιστορία με....δώρο στο Νίκο Ρουμελιώτη

Η Παναχαϊκή φάνηκε συνεπής με του ραντεβού με την ιστορία και στο ντεμπούτο της στο πρωτάθλημα της Βόλεϊ Λιγκ, πήρε τη νίκη με 3-1 απέναντι στον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Αγυιάς. Ο αγώνας τα είχε όλα, γεμάτο γήπεδο, αγωνία, κάρτες, αλλά και… γενέθλια με το Νίκο Ρουμελιώτη να κλείνει με τον καλύτερο τρόπο τα 35 του χρόνια.

Η Παναχαϊκή κατάφερε να κάνει το παιχνίδι της μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 4-0 για το 13-10 εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Παναθηναϊκού. Η διαφορά μεγάλωνε συνέχεια και οι ροσονέρι δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 1-0.

Στο δεύτερο σετ μαζί με την ανταγωνιστικότητα του Παναθηναϊκού ήρθαν και τα νεύρα. Και η κρίτρινη κάρτα στους Μαδούρα και Π. Ρουμελιώτη ήταν η αρχή. Η Παναχαϊκή κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα στο 23-20, αλλά και 24-22, αλλά δύο λάθη από τον Ραντούνοβιτς και τον Ντονά, έβαλαν τους πράσινους στο παιχνίδι. Το σετ τελείωσε με δύο επιθέσεις του Καριπίδη.

Με καλή ψυχολογία ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ εξασφαλίζοντας προβάδισμα 5-1. Οι πράσινοι ήταν μπροστά και με 14-11 ενώ λίγο νωρίτερα στο 10-7 οι δύο ομάδες χρεώθηκαν από μία κόκκινη κάρτα. Η Παναχαϊκή με πολύ πάθος και καλές άμυνες ισοφάρισε 14-14. Στο 19-19 με σερί 3-0 από το Νίκο Ρουμελιώτη οι πατρινοί ξέφυγαν και έκαναν το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός και πάλι προηγήθηκε 19-13 και 22-18 αλλά δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα οδηγούσε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Οι δύο χρυσές αλλαγές του Άρη Αγγελόπουλου, ήταν ο Πεφάνης και ο Χρηστιάς με τον δεύτερο να πηγαίνει στη θέση του σερβίς στο 21-23 του σετ και με σερί 4-0 έδωσε στην Παναχαϊκή τη νίκη. Μάλιστα το σετ τελείωσε με άσσο του Χρηστιά και στην τελευταία φάση του αγώνα χρεώθηκε από τον διαιτητή Κουτσούλα φιλέ σε κεντρικό του Παναθηναϊκού προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-27, 25-23, 25-23

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 12 άσσοι, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ρουμελιώτης): Ντονάς 11π. (7/18, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Ραντούνοβιτς 12 (7/12, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Αγγελόπουλος 2 (2/4), Ρουμελιώτης 35 (33/48, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Π.Ρουμελιώτης 6 (3/9, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Βλαχοστάθης 4 (4/11) / Μ.Ρουμελιώτης (λ. - 80% υπ., 60% άριστες), Χριστιάς (1 άσσος), Βασιλάκος 4 (2/5, 2 άσσοι), Πεφάνης 2 (1/1, 1 άσσο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάιος): Στιβαχτής 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πενόλιο 7 (7/15), Αμορόσο 9 (6/10, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μούρ 4 (1/3, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέλος 14 (14/24), Καριπίδης 11 (10/19, 1 άσσος) / Κουρούπης (λ. - 67% υπ., 44% άριστες), Καπίρης 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαδούρας 2 (1/1, 1 άσσος), Μανιόπουλος 1, Πολυχρονιάδης.