Η «σελεσάο» επικράτησε της «αλμπισελέστε» για τον 4ο όμιλο με 3-0 (25-19, 25-13, 25-21), μετά από δυνατή μονομαχία. Οι νικήτριες ήταν πολύ καλύτερες στο μπλοκ με 9-3 ενώ πρώτη σκόρερ ήταν η Γκάμπι με 15 πόντους ενώ απο 13 είχαν Νταρόιτ και Κίσι.
Από την Αργεντινή που υπέκυψε στην ανώτερη Βραζιλία, η Μπιούλαϊτς είχε 15 και η Μερκάδο της Σαντορίνης 11.
Επίσης η Τσεχία του Αθανασόπουλου ηττήθηκε με 3-0 από την καλύτερη Ιαπωνία.
Δυσκολεύθηκε η Ιταλία με αντίπαλο το Π. Ρίκο. Το 3-0 (28-26, 25-21, 26-24) κρίθηκε στις λεπτομέρειες ενώ πρώτη σκόρερ ήταν η Εγκόνου με 18 και ακολούθησε η Πετρίνι με 15. Η Γερμανία έκανε περίπατο με το Καζακστάν με την Χίπε να παίρνει περισσότερο χρόνο συμμετοχής και να σκοράρει δύο πόντους.
Καλύτερη η χρυσή Ολυμπιονίκης του Τόκιο, ΗΠΑ, διπλασίασαν τις νίκες με 3-0 απέναντιΚαναδά στην
Τα αποτλέσματα των ομίλων
23 Σεπτεμβρίου
Β’ομιλος, Aρνεμ, Πολωνία-Κροατία 3-1 (25-19, 21-25, 25-23, 25-15)
Α ομιλος Άρνεμ, Ολλανδία-Κένυα 3-0 (25-11, 25-17, 25-11)
2η αγωνιστική-24 Σεπτεμβρίου
Β όμιλος, Aρνεμ, Τουρκία-Ταϊλάνδη 2-3 (25-17, 29-31, 25-22, 19-25, 13-15)
Α όμιλος Άρνεμ,: Βέλγιο-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-15, 27-25, 25-15)
'Α όμιλος , Άρνεμ, Ιταλία-Καμερούν 3-0 (25-10, 25-12, 25-16)
Β' ομιλος, Άρνεμ, Δομινικανή Δημοκρατία-Νότια Κορέα 3-0 (25-19, 25-12, 25-15)
Γ’ όμιλος, Άρνεμ, Ηνωμένες Πολιτείες-Καζακστάν 3-0 (25-16, 25-13, 25-22)
Δ όμιλος, Άρνεμ: Βραζιλία-Τσεχία 3-1 (25-20, 25-16, 22-25, 25-18)
3η αγωνιστική-25 Σεπτεμβρίου
Α όμιλος, Άρνεμ, Βέλγιο-Κένυα 3-0 (25-15, 25-14, 25-11)
Δ όμιλος, Άρνεμ: Κίνα-Αργεντινή 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)
Δ όμιλος, Άρνεμ: Ιαπωνία-Κολομβία 3-0 (25-20, 25-22, 25-17)
Α όμιλος, Άρνεμ: Ολλανδία-Καμερούν 3-0 (25-11, 25-20, 25-13)
Γ όμιλος, Aρνεμ :Γερμανία-Βουλγαρία 3-1 (25-22, 21-25, 25-23, 25-21)
Γ όμιλος, Άρνεμ, Σερβία-Καναδάς 3-0 (25-23, 25-16, 25-20)
4η αγωνιστικη-26 Σεπτεμβρίου
Δ όμιλος, Aρνεμ,: Ιαπωνία-Τσεχία 3-0 (25-15, 25-20, 25-12)
Γ όμιλος, Άρνεμ, Γερμανία-Καζακστάν 3-0 (25-15, 25-18, 25-21)
Γ όμιλος, Άρνεμ, Σερβία-Βουλγαρία 3-2 (25-21, 22-25, 25-27, 25-21, 15-9)
Α όμιλος, Άρνεμ, Ιταλία-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (28-26, 25-21, 26-24)
Δ όμιλος, Aρνεμ, Βραζιλία-Αργεντινή 3-0 (25-19, 25-13, 25-21)
Γ όμιλος, Άρνεμ Ηνωμένες Πολιτείες-Καναδάς 3-0 (25-19, 26-24, 25-15)
5η αγωνιστική -27 Σεπτεμβρίου
Β όμιλος, Γκντανσκ, 14.00: Τουρκία-Νότια Κορέα
‘Δ ομιλος, Aρνεμ, 15.00 μ.μ.: Κίνα-Κολομβία
Β όμιλος, Γκντανσκ, 19.30: Δομινικανή Δημοκρατία-Κροατία
Α όμιλος, Άρνεμ, 19.00 μ.μ.: Ιταλία-Βέλγιο
Α όμιλος, Άρνεμ, 21.00 μ.μ.: Καμερούν-Κένυα
Β όμιλος, Γκντανσκ, 21.30: Πολωνία-Ταϊλάνδη
Βαθμολογίες
Α όμιλος
Ολλανδία 6β 6-0 σετ
Βέλγιο 6 6-0
Ιταλία 6 6-0
Π. Ρίκο 0 0-6
Καμερούν 0 0-6
Κένυα 0 0-6
Β όμιλος
Αγ. Δομήνικος 3β 3-0
Πολωνία 3 3-1
Ταϊλανδη 2 3-2
Τουρκία 1 2-3
Κροατία 0 1-3
Ν. Κορέα 0 0-3
Γ ‘ όμιλος
ΗΠΑ 6 6-0
Γερμανία 6 6-1
Σερβία 5 6-2
Βουλγαρία 1 3-6
Καναδάς 0 0-6
Καζακστάν 0 0-6
Δ ‘ όμιλος
Ιαπωνία 6 6-0
Βραζιλία 6 6-1
Κίνα 3 3-0
Τσεχία 0 1-6
Αργεντινή 0 0-3
Κολομβια 0 0-3