24-09-2022 20:47

«Μπλόκαρε» την πρώτη νίκη ο Ολυμπιακός 3-0 το Αιγάλεω

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο φιλικό της χρονιάς επικράτησε 3-0 (25-23, 25-15, 28-26) του Αιγάλεω με 21 πόντους της Τζάλι Γουίντερς Οι «ερυθρόλευκες» ήταν πολύ ανώτερες στο μπλοκ με 14 μπλοκ ενώ είχαν και 7 άσσους (5 η Κούμπουρα), ενώ στο τρίτο σετ ο ΣπύροςΣαραντίτης (ο Λορέντσο Μιτσέλι έχει υποχρεώσεις με την Εθνική Βουλγαρίας στο Παγκόσμιο), έπαιξε με αναπληρωματικές. Δεν έπαιξε η Κουβανή η Σάλας ενώ βασική ακραία ξεκίνησε η Γενιτσαρίδη.

Από πλευράς Αιγάλεω, η ομάδα του «Σίτι» πάλεψε στο πρώτο και τρίτο σετ, τα οποία έχασε στις λεπτομέρειες ενώ η κόουτς Αγγελική Αντωνιάδη είχε την ευκαιρία να τεστάρει τις αθλήτριες της απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο.Μάλιστα χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή της. Σε δήλωση μετά το ματς υποστήριξε ότι έμεινε απόλυτα ικανοποιημένη από την εικόνα της ομάδας και έβγαλε θετικά συμπεράσματα για τη συνέχεια.

Η εξέλιξη του ματς

Με τρεις πόντους της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1. Το Αιγάλεω πέρασε μπροστά με 4-6 αλλά η Όλμπρεχτ ισοφάρισε σε 6-6, με την Γούιντερς να δίνει προβάδισμα με 10-9. Το Αιγάλεω βελτίωσε την απόδοση του και πέρασε μπροστά με 11-15, με την Κούμπουρα να μειώνει σε 12-15, με άσσο. Ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» και με σερί 9-1 έφτασε στο 21-16. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν γήγορα και πλησίασαν στον πόντο (21-20). Η Γούιντερς έφερε την ομάδα του Πειραιά σε σετ μπολ 24-23, με την Όλμπρεχτ να χαρίζει το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό, με ωραίο μπλοκ, 25-23 και 1-0

.Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν εξαιρετικά με 8-2. Με μπλοκ άουτ της Γενιτσαρίδη, τα κορίτσια του Ολυμπιακού ξέφυγαν με +7 (10-3) ενώ στην εξέλιξη, με μπλοκ της Όλμπρεχτ, πήραν «αέρα» εννιά πόντων (13-4). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 15-13, αλλά Γουίντερς (16-13) και Κούμπουρα ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +4 (17-13). Με τέσσερις εντυπωσιακούς διαδοχικούς άσσους της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (24-15), με την Γενιτσαρίδη να κάνει το 25-15, και να σφραγίζει το 2-0

.Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός δεν «μπήκε» καλά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε το Αιγάλεω και προηγήθηκε με 2-5 και 6-9. Η Τσιτσιγιάννη βοήθησε τις Πειραιώτισες να ισοφαρίσουν σε 11-11. Ο Ολυμπιακός ανέβασε… στροφές και με πλασέ της Γουίντερς, πήρε προβάδισμα έξι πόντων (18-12), και ανέβασε την διαφορά στο +7 (22-15). Η Τσιτσιγιάννη, με νέο δυνατό καρφί, έκανε το 23-17 για τις «ερυθρόλευκες», το Αιγάλεω ισοφάρισε σε 26-26 για να καταφέρουν στις λεπτομέρειες οι γηπεδούχες να επικρατήσουν με 28-26 και 3-0.

Τα σετ 3-0 : 25-23, 25-15, 28-26

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 25-23

2ο σετ: 8-2, 16-13, 21-15, 25-15

3ο σετ: 5-8, 16-12, 21-15, 28-26

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 45 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι του Αιγάλεω προήλθαν από 4 άσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 2 (2/3 επ.), Γουίντερς 21 (18/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46%υπ.-33% άριστες), Όλμπρεχτ 7 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κούμπουρα 11 (5/16 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ., 18% άριστες) / Κοσμά (λ., 39% υπ.-17% άριστες), Εμμανουηλίδου 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Ζαφειρίου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.-33% άριστες), Συριστατίδη 1 (1 μπλοκ), Ανδρέου, Τσιτσιγιάννη 5 (5/15 επ.), Χατζηγρηγορίου 1 (1 μπλοκ), Μαρίλη (λ.)

Επόμενο φιλικό για τον Ολυμπιακό την Τετάρτη (28/9, 19:00) κόντρα στις Αμαζόνες, στο Ρέντη

Δηλώσεις:

Στέλλα Χριστοδούλου: «Πρώτο φιλικό για τη νέα σεζόν. Η ομάδα παρουσίασε πολύ καλά δείγματα, έδειξε πάνω από όλα ότι υπάρχει μια πολύ καλή χημεία, ενέργεια και διάθεση εντός γηπέδου. Σίγουρα, θα βελτιώσουμε μερικά κομμάτια ακόμα περισσότερο, είναι νωρίς ακόμα. Αυτό που θέλουμε, είναι να δίνουμε το 100% στη γήπεδο, τόσο στις προπονήσεις, όσο και στα παιχνίδια. Εύχομαι να έχουμε υγεία και μια καλή σεζόν».