06-05-2021 13:18

Continental Cup: Νίκη πρόκριση για Μαναβή, Κλέπκου

Δεύτερη νίκη για την Ελλάδα επί της Τουρκίας και το απόγευμα κόντρα στο νικητή του ζευγαριού Πολωνία-Λευκορωσία έχουμε την πρώτη ευκαιρία για να εξασφαλίσουμε την πρόκριση στην τελική φάση του του Προολυμπιακού τουρνουά - Continental Cup.
Μετά την επικράτηση των Αρβανίτη, Καραγκούνη, τη σκυτάλη πήραν οι Δήμητρα Μαναβή, Μαρία Κλέπκου οι οποίες επικράτησαν των Τσελεμπί, Γκοκάλπ με 2-1 σετ (17-21, 21-17, 15-10) μετά από 45 λεπτά.

Το ελληνικό δίδυμο, ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα (λογικό καθώς είναι τα πρώτα επίσημα ματς που δίνει), αλλά μετά την απώλεια του πρώτου σετ, ανέβασε στροφές και πιέζοντας από το σερβίς έφτασε στην ανατροπή.

Έτσι η Ελλάδα έκανε τις 2 νίκες και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του 2ου υποομίλου και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της για την απογευματινή σειρά των αγώνων καθώς Πολωνία και Λευκορωσία έχουν από μία νίκη στο άλλο ζευγάρι.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα στον 2ο υποόμιλο

ΕΛΛΑΔΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ 2-0 νίκες

Αρβανίτη, Καραγκούνη - Γιουρτσεβέρ, Γκεντίκογλου 2-0 (21-17, 21-10)
Μαναβή, Κλέπκου - Τσελεμπί, Γκοκάλπ 2-1 (17-21, 21-17, 15-10)

ΠΟΛΩΝΙΑ-ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 1-1 νίκες

Βόιτατσικ, Κοτσιόλεκ (Πολωνία) – Ραμανούσκαγια, Γιουράσεβα (Λευκορωσία) 2-0 (21-01, 21-07)
Τσέινοβαλ, Λόντετζ (Πολωνία) – Σιακρέταβα, Τσάμπαϊ (Λευκορωσία) 1-2 (19-21, 21-14, 14-16)

13:15, Βόιτατσικ, Κοτσιόλεκ (Πολωνία) - Σιακρέταβα, Τσάμπαϊ