09-03-2021 12:48

Αρβανίτη/Καραγκούνη: Ήττα απο τις Ελβετίδες Χάιντριχ/Βέργκε, κόντρα στις Ολλανδέζες Βαν Λέρσελ/Ούπμα για τη πρόκριση

Την ήττα με 2-0 (21-13, 21-16) σετ γνώρισαν οι Βίκυ Αρβανίτη/Πένυ Καραγκούνη (Νο27) από τις Ελβετίδες Τζοάνα Χάιντριχ/Ανούκ Βέργκε (Νο6) στην πρεμιέρα του F' ομίλου του τετράστερου τουρνουά της F.I.V.B. στο Κατάρ. Το Ελληνικό δίδυμο δεν κατάφερε να πάρει τη πρώτη του νίκη στο πρώτο του παιχνίδι στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης απέναντι στις Ελβετίδες, νούμερο 12 στον κόσμο, και τώρα θα αντιμετωπίσουν τις Ολλανδές Μαρλέν Βαν Λέρσελ/Πλουν Ούπμα (Νο22) για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο αγώνας θα γίνει την Τετάρτη 10/03 στις 09.50.
Η Ελβετική ομάδα στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 7-0 και παρά την μείωση του σκορ από τις Αρβανίτη/Καραγκούνη (10-7) το πρώτο σετ έληξε με 21-13. Στο δεύτερο σετ η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε καλύτερα, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 6-6 αλλά στη συνέχεια οι Χάιντριχ/Βέρντε πήραν εκ νέου προβάδισμα, το οποίο και κράτησαν μέχρι το τέλος για το 21-16.

Στον Ολλανδικό «εμφύλιο» του ομίλου, το ζευγάρι Βαν Λέρσελ/Ούπμα στο  πρώτο παιχνίδι ηττήθηκαν με 2-0 (21-19, 21-15) σετ από τις συμπατριώτισσές τους Σάνε Κάιζερ/Μαντλέν Μέπελινκ (Νο11).