08-03-2019 02:22

Αρβανίτη, Καραγκούνη: Τεράστια ανατροπή επί της Κίνας και πρόκριση στους «16»

Το εξπρές της Βίκυς Αρβανίτη και της Πένυς Καραγκούνη συνεχίζει το ταξίδι του στο Σίδνεϊ και μάλιστα με ιδανικές συνθήκες. Η ελληνική ομάδα (Νο27 στο ταμπλό) μετά την επικράτησή της επί της τεράστιας Γουόλς Τζένινγκς, νίκησε τις Κινέζες Λιν, Ζενγκ (Νο22 στο ταμπλό) με ανατροπή 2-1 (17-21, 21-17, 15-09) και προκρίθηκαν στις 16 καλύτερες ομάδες του τουρνουά τριών αστέρων στο Σίδνεϊ. Για την ακρίβεια είναι σίγουρα στην 9η θέση και θα παλέψουν στον επόμενο αγώνα τους το βράδυ της Παρασκευής (η ώρα θα ανακοινωθεί μέσα στην Παρασκευή) για την είσοδο στην 8αδα.

Τον επόμενο αντίπαλό τους στον δρόμο για τα προημιτελικά θα τον μάθουν μόλις ολοκληρωθεί η φάση των ομίλων και η φάση των 24 και θα είναι είτε οι Αμερικανίδες Σλικ, Αλεν, είτε οι κινέζες Βου Γιαξίν, Α Λικεγιανκ.

Στο πρώτο σετ, Βίκυ και Πένυ προηγήθηκαν με 12-11, όμως οι Κινέζες με δικό τους σερί πέρασαν μπροστά με 12-14 για να πάρουν το πρώτο σετ με 17-21.

Η απάντηση της Αρβανίτη και της Καραγκούνη ήρθε άμεσα. Μετά το 0-2 της Κίνας η Εθνική ομάδα πέρασε μπροστά με 7-4 και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Λιν και Ζενγκ κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (17-16), όμως το σετ κατέληξε στην Ελλάδα με 21-17.

Στο τάι μπρέικ, Βίκυ και Πένυ βρέθηκαν πίσω με 4 (2-6), κάλεσαν γρήγορα τάιμ άουτ και γρήγορα μείωσαν στον πόντο με σερί 3-0 (5-6), για να περάσουν λίγο αργότερο μπροστά στο σκορ με 9-8. Η Κίνα ισοφάρισε (9-9) όμως με εκπληκτικό σερί 6-0 της ελληνικής ομάδας διαμορφώθηκε το τελικό 15-09 και η πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα...

Πρώτο σετ: Βίκυ και Πένυ ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 3-0. Οι Κινέζες ισοφάρισαν 6-6 και πέρασαν μπροστά με 7-10. Με επιμέρους σκορ 5-2 η Εθνική ομάδα προηγείται και πάλι με 12-11. Η Κίνα απάντησε με δικό της σερί για το 12-14 και η ελληνική ομάδα κάλεσε τάιμ άουτ. Λιν και Ζενγκ ήταν σταθερά μπροστά με δύο πόντους και έκαναν το 0-1 σετ με 17-21.

Δεύτερο σετ: Αν και βρέθηκαν πίσω με 0-2 στο ξεκίνημα του σετ, Αρβανίτη και Καραγκούνη αντέδρασαν και προηγούνται με 3-2. Με 3-0 σερί η Ελλάδα είναι μπροστά με 7-4. Βίκυ και Πένυ προηγούνται με 14-11.  Μειώνουν σε 17-16 οι Κινέζες. Βίκυ και Πένυ προηγούνται και πάλι με +4 (20-16) και είναι κοντά στην ισοφάριση. Η Εθνική ομάδα κατακτά το δεύτερο σετ με 21-17 και οδηγεί το παιχνίδι στο τάι μπρέικ!

Τρίτο σετ: 0-3 για την Κίνα στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ. Μπροστά με 2-6 η Λιν και η Ζενγκ. Βίκυ και Πένυ μειώνουν στον πόντο(5-6) μετά το τάιμ άουτ. Ισοπαλία 8-8 και τάιμ άουτ για την Κίνα! Μπροστά η Ελλάδα με άσσο για το 9-8! Κοντά στην ανατροπή (13-9). Εκπληκτικό σερί της ελληνικής ομάδας από το 9-9 για το τελικό 15-9 και την πρόκριση στις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης!