05-12-2017 23:23

Δεν έφταναν οι 31 πόντοι του Γκιόν, ήττα του ΠΑΟΚ στην Φινλανδία (φωτό)

Την ευκαιρία να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στον Β όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ έχασε ο ΠΑΟΚ, που προηγήθηκε με 2-1, αλλά ηττήθηκε με 3-2 από τη Σασταμάλα εκτός έδρας στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Το καλύτερο παιχνίδι του με την φανέλα του δικεφάλου πραγματοποιήσε ο Γκιόν Μαρτίνεζ με 31 πόντους και 68% στην επίθεση (26/38) αλλά δεν συνδυάστηκε με νίκη. Συμπαραστάτης του στην επίθεση, ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους. Για τους νικητές ο Ούρπο Σίβουλα είχε 28 πόντους, ενώ ο πρώην «ερυθρόλευκος» Όλι Κούναρι τελείωσε το παιχνίδι με 15.

Ο «δικέφαλος» ξεκίνησε με διαγώνιο τον Ερνάντο Γκόμεζ  που όμως δεν εμφάνισε το καλό του πρόσωπο. Το πρώτο σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 14-13. Τότε με έναν άσσο του Σίβουλα και αποτελεσματικό μπλοκ, οι γηπεδόυχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 5 πόντους, 18-13. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και βρέθηκε να χάνει με 1-0.

Η επιστροφή του καλού ΠΑΟΚ ήρθε μετά το 19-14 του δεύτερου σετ. Με τον Σαφράνοβιτς στο σερβις οι πρωταθλητές… ξύπνησαν για να τρέξουν σερί 6-0 χάρις στο βελτιωμένο μπλοκ. Η Σάσταμάλα είχε δύο ευκαιρίες (24-23, 25-24) να πάρει το σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ στάθηκε όρθιος.  Με λάθος του Έσκο πήρε το πάνω χέρι (25-26) και με άσσο του Τέρζη  εκμεταλλεύτηκε το 3ο σετ μπολ του για να πάρει το σετ με 29-27.

Θρίλερ είχαμε και στο τρίτο σετ. Το 14-17 του ΠΑΟΚ εξανεμίστηκε από το σερβίς του Σάντμπερκ, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδος βρέθηκαν πρώτοι σε θέση σετ μπολ. Η… παράταση του σετ όμως είχε εναλλαγές στο προβάδισμα. Στο 30-31 ο Σαφράνοβιτς έχασε την ευκαιρία να δώσει το σετ στην ομάδα του, αφού έστειλε την μπάλα στο φιλέ σε… πέναλτι που του παρουσιάστηκε. Ωστόσο στο 8ο σετ μπολ του δικεφάλου (33-24ο Σίβουλα έστειλε την μπάλα άουτ και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-1 στα σετ.

Το 4ο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ που με τα σερβίς του Γκιόν και τις επιθέσεις του Σακόγλου προηγήθηκε 8-5. Το σερβίς του Κουνάρι έφερε την ισοφάριση 10-10 και μέχρι το 19-19 συνεχίστηκαν οι μάχες. Ο Καρμόντι με πρώτο χρόνο έκανε το 20-19 ενώ ο Γκιόν έχασε νέο «πέναλτι» δίνοντας την ευκαιρία στους φινλανδούς να ξεφύγουν 21-19. Ο ΠΑΟΚ ακολούθησε αλλά οι φινλανδοί δεν έκαναν άλλο λάθος και με το χαμένο σερβίς του Βάλκιερς έφτασαν στο 24-22. Ο Σαφράνοβιτς μείωσε και ο Σιβούλα έκανε το 25-23 αφού η μπάλα αρχικά δόθηκε στον ΠΑΟΚ και χρειάστηκε το βίντεο ρέφερι για να δείξει μπλοκ άουτ.

Στο τάι μπρέικ οι Φινλανδοί έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο. Στο 3-3 έκαναν σερί 4-0 με καλό μπλοκ και πίεση στο σερβίς, ξέφυγαν 7-3 και κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος κατακτώντας τη νίκη.

Διαιτητές: Σάντι (Ιταλία) - Κόβαλτσουκ (Ουκρανία)

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 27-29
3ο σετ: 8-7, 13-16, 20-21, 33-35
4ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-23
5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-9, 15-11

*Οι πόντοι της Σασταμάλα προήλθαν από 9 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 27-29, 33-35, 25-23, 15-11) σε 158'

ΣΑΣΤΑΜΑΛΑ (Κουρτίλα): Σίβουλα 28 (23/44 επ., 5 άσσοι), Κάρμοντι 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Καούρτο 13 (10/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάντμπεργκ 13 (10/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 5% άριστες), Έσκο 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κούναρι 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. - 15% άριστες) / Ρίνγκσεϊς (λ, 79% υπ. - 31% άριστες), Σίκονεν.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 2 (2/8 επ.), Τακουρίδης 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (7/9 επ.), Βάλκιερς 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 19 (14/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 14% άριστες), Γκιόν 31 (26/38 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 50% υπ. - 8% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 44% υπ. - 10% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 75% υπ. - 0% άριστες), Παντακίδης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 1 (άσσος), Σακόγλου 13 (10/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σωτηρίου.

sastamala-paok5.JPGsastamala-paok7.JPGsastamala-paok9.JPGsastamala-paok3.JPGsastamala-paok11.JPGsastamala-paok10.JPGsastamala.JPGsastamala-paok1.JPGsastamala-paok4.JPGsastamala-paok6.JPGsastamala-paok8.JPGsast-paok1.JPGsastamala-paok13.JPG