01-10-2017 17:35

Πρώτη θέση ο ΠΑΟΚ στη Σύρο

Στην τρίτη και τελευταία ημέρα του διεθνούς τουρνουά βόλεϊ Νοτίου Αιγαίου που έγινε στην Ερμούπολη ο ΠΑΟΚ γνώρισε την πρώτη του ήττα αλλά παρόλα αυτά πήρε την πρώτη θέση. O Δικέφαλος ηττήθηκε με 3-1 σετ από την σερβική Βοϊβοντίνα και με δύο καθαρές νίκες πήρε την πρώτη θέση με 6 βαθμούς. Την δεύτερη θέση πήρε ο Φοίνικας που είχε καλύτερη ισοβαθμία με την Βοϊντίνα και την τέταρτη θέση ο Εθνικός Πειραιώς.
Βασικός πασαδόρος στα τρία πρώτα σετ αγωνίστηκε ο Τερζής και στο τέταρτο ο Βάλκιερς, ενώ ο Γκόμεζ ξεκίνησε βασικός στο 4ο σετ ανεβάζοντας τα ποσοστά των πρωταθλητών στην επίθεση. Γενικά ο προπονητής του ΠΑΟΚ Χόρχε Ελγκέτα στον τελευταίο αγώνα του τουρνουά έδωσε περισσότερο χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που έπαιξαν λιγότερο στα προηγούμενα ματς. Ο απολογισμός για τους πρωταθλητές ήταν δύο νίκες και μια ήττα.

Οι Σέρβοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 8-4. Η διαφορά μεγάλωσε, φτάνοντας ακόμα και τους 7 πόντους (4-11), ο Δικέφαλος προσπάθησε να βρει λύσεις αλλά τελικά οι πρωταθλητές Σερβίας κατέκτησαν άνετα το πρώτο σετ του αγώνα με 16-25.

Το δεύτερο σετ του παιχνιδιού ξεκίνησε καλύτερα για τους ασπρόμαυρους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5 και στο δεύτερο με 16-8. Η καλή εικόνα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και παρόλο που οι Σέρβοι προσπάθησαν να απειλήσουν με ένα σερί 4 πόντων, η ομάδα του Χόρχε Ελγκέτα κέρδισε το σετ με 25-18, και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι Σέρβοι προηγήθηκαν με μια διαφορά 3 πόντων (5-8, 13-16). Η Βοϊβοντίνα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 19-21. Δυο πόντοι από τους παίκτες του δικεφάλου έφεραν το σετ στα ίσα (21-21), όμως οι Σέρβοι ήταν αυτοί που έκανα το 1-2, κερδίζοντας με 23-25.

Το τέταρτο σετ του αγώνα, βρήκε και πάλι τους Σέρβους να προηγούνται με 6-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, και στη συνέχεια να αυξάνουν τη διαφορά, η οποία έφτασε τους 8 πόντους (11-19). Το σερί του Δικεφάλου δεν ήταν ικανό να απειλήσει τη σερβική ομάδα που τελικά κέρδισε το σετ με 21-25, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 25-18, 23-25, 21-25)

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Παντακίδης 10π., (6/10, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τερζής 1 (1/2), Σακόγλου 6 (2/7, 4 μπλοκ), Σωτηρίου 15 (12/29, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 30%τελ), Παπαγγελόπουλος 3 (3/11), Παπαδόπουλος 19 (13/25, 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 67%υπ., 50%τελ) / Κωνσταντινίδης (λ. - 48%υπ., 33%τελ), Γκόμεζ 2 (1/5, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1 άσσςο, 1 μπλοκ), Μαρτίνεζ.

ΒΟΪΒΟΝΤΙΝΑ (Οσμανκατς): Σίμιτς 14 (12/16, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βουτσίτσεβιτς 17 (11/28, 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Στεφάνοβιτς 8 (5/10, 3 μπλοκ), Κούγιουντζιτς 16 (13/26, 3 άσσοι, 62%υπ., 41%τελ.), Μέχιτς 13 (8/23, 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 61%υπ., 28%τελ.), Τοντόροβιτς / Πέκοβιτς (λ. - 71%υπ., 43%τελ.).