19-11-2022 21:26

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του μαχητικού Πήγασου και έκανε το 5Χ5

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τον μαχητικό Πήγασο Πολίχνης και πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες έφτασε τους 14 βαθμούς και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος μετά και την 5η αγωνιστική.
Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι δυσκόλευτηκε πολύ στο 1ο σετ το οποίο και γύρισε από 22-24 και με πρωταγωνιστές τους Χανδρινό, Στερν, Παγιένκ και Δαλακούρα που έκαναν κρίσιμο και καθοριστικό σερί 4-0 επικράτησαν 27-25 και στη συνέχεια πήραν και τον αγώνα.

Στο 3ο σετ βασικός ακραίος ξεκίνησε ο Κουμεντάκης αντί του Δαλακούρα που ήταν βασικός στα δύο πρώτα σετ. Ο Στερν και ο Ιντάλγκο σημείωσε 13 και 12 πόντους αντίστοιχα και ήταν οι πρώτοι σκορερ.

Ο Πήγασος είχε πρώτο σκόρερ τον Μαυροβουνιώτη με 9 πόντους αλλά πιο αποτελεσματικός σε ποσοστά ήταν ο Αρμενάκης με 7 πόντους.

Ο Πήγασος έκανε καλή εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ και ειδικά στο πρώτο. Παρουσιάστηκε διαβασμένος και με αγωνιστικό θράσος. Προηγήθηκε 8-4 με τους δύο άσσους του Μίλη και τις επιθέσεις του Μπαρέτο και διατήρησε το προβάδισμα σε όλο το σετ. Το 17-15 για τον Πήγασο που έγινε με τον Μίλη έγινε 19-17 για τον Ολυμπιακό μετά από σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Στερν και τις καλές τοποθετήσεις του Παγιένκ στο μπλοκ.

Παρότι ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 1-0 σετ ο Πήγασος δεν το έβαλε κάτω. Με τον Μαυροβουνιώτη μπροστάρη και τα μπλοκ των Σακόγλου, Κανέλλου ο Πήγασος πέρασε μπροστά 22-21 και έφτασε στο 24-22 με Κανέλλο και Μπαρέτο. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Δαλακούρα (23-24) και ισοφάρισε 24-24 με το λάθος του Σακόγλου. Ο Χανδρινός με μπλοκ στο Μίλη έκανε το 25-24, ο Μίλης ισοφάρισε 25-25 και το σετ πήρε ο Ολυμπιακός χάρις την επίθεση του Στερν και το μπλοκ του Παγιένκ πάνω τον Μπαρέτο Πένα για το 27-25.

Και στο 2ο σετ ο Πήγασος μπήκε με πείσμα και πίεση στο σερβίς. Εμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 15-14 αλλά το χαμένο σερβίς του Μαυροβουνιώτη και το λάθος του Μπαρέτο έδωσαν δύο πόντους στον Ολυμπιακό για το 17-14. Ο Πήγασος μείωσε 20-19 με το μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Στερν αλλά στην επόμενη φάση ο Παγιένκ σταμάτησε με μπλοκ του Μαυροβουνιώτη για το 21-19 και η χαριστική βολή ήρθε από τον Στερν που πήρε τρεις συνεχόμενους άσσους εκτοξεύοντας το σκορ στο 24-19. Το σετ έκλεισε 25-20 με την επίθεση του Στερν.

Στο 3ο σετ από το 8-6 ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 χάρις το σερβίς του Τράβιτσα και ξέφυγε 11-6. Κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας με τον Ολυμπιακό να τρέχει το σκορ και ο αγώνας να κλείνει με το χαμένο σερβίς του Μαυροβουνιώτη.

Διαιτητές: Μουλά Λεμ., Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Μαλλιάρα, Ιωάννου Δημ., Γραμματεία: Θεοδωρίδου

1ο σετ: 4-8, 14-16, 21-19, 27-25
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-19, 25-20
3ο σετ: 8-6, 16-09, 21-12, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 9 μπλοκ, 36 επιθέσεις, 25 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Πηγάσου Πολίχνης προήλθαν: 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 31 επιθέσεις, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-20, 25-16) σε 76΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 6π. (4/4επ., 2μπλοκ), Στερν 13 (10/17επ., 3 άσσοι), Τράβιτσα 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Δαλακούρας 6 (6/10επ., 67%υπ., 67%αρ.), Λινάρδος 7 (3/8επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ιντάλγκο 12 (9/16επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 50%υπ., 44%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 47%υπ., 41%αρ.), Παπαγγελόπουλος, Κουμεντάκης 5 (4/7επ., 1 μπλοκ, 40%υπ., 20%αρ.), Χανδρινός 1 (1 μπλοκ).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 2 (1/1επ., 1 άσσος), Μπαρέτο Πένα 4 (4/12επ., 60%υπ., 40%αρ.), Μαυροβουνιώτης 9 (8/18επ., 1 μπλοκ, 69%υπ., 55%αρ.), Μίλης 8 (6/13επ., 2 άσσοι), Αρμενάκης 7 (6/7επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 4 (3/7επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 60%υπ., 60%αρ.), Γραμμενούδης, Σακόγλου 4 (3/7επ., 1 μπλοκ), Τσιράκης (λ), Σωτηρίου, Τερζόγλου.