28-10-2022 21:33

Πρώτη νίκη για τον ΑΟ Θήρας 3-0 τον «λαβωμένο» ΖΑΟΝ

Πρώτο τρίποντο για τον ΑΟ Θήρας καθώς για την 2η αγωνιστική της Volley League επικράτησε 0-3 (17-25, 18-25, 22-25) του «λαβωμένου» ΖΑΟΝ.

Η ομάδα της Κηφισιάς είχε στη σύνθεση της για πρώτη φορά την μία από τρεις ξένες που εχει αποκτήσει την Γαλλίδα πασαδόρο Λουσίλ Λε Του, αλλά στάθηκε άτυχη γιατί έχασε στην τελευταία προπόνηση τη Μικρουδάκη και στο τρίτο σετ την βασική του λίμπερο, Κακουράτου.,

Αποτέλεσμα  η εμπειρία και η υπεροπλία με πολλές λύσεις από τον πάγκο που είχε ο ΑΟΘ να γείρουν την πλάστιγγα του ματς υπέρ της ομάδας της Σαντορίνης. Από τις νησιώτισες κορυφαίες η Αργεντίνα Μερκάδο με 16 που σε αρκετά σημεία του ματς έδειξε την μεγάλη της κλάση, η πασαδόρος Μπόζιτς και η κεντρική Κωνσταντέλλου με 8.

Από τον ΖΑΟΝ εξαιρετική η αρχηγός Γιοβάνη με 16 που εξαιτίας των πολλών απουσιών έπαιξε αναγκαστικά από διαγώνια σε ακραία και εκπληκτική η κεντρική Αρβανιτοπούλου που βρέθηκε σε μεγάλο βράδυ, με 11 πόντους και 9 μπλοκ που ήταν ο συνολικός αριθμός μπλοκ που έκανε όλος ο ΖΑΟΝ στο ματς!

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η προπονητική κόντρα δύο παλιών συμπαικτών καθώς οι Λιώσης, Βάσοβιτς ήταν μαζί στον ΟΠΕ Ρεθύμνου τη σεζόν 2002-2003.

Στο πρώτο σετ μέχρι το 7-7 υπήρχε πραγματική μάχη, , ωστόσο σε εκείνο το σημείο τα σερβίς της Κιουτσιούκη έφεραν ένα σερί 0-5 για τον ΑΟΘ (7-12) χωρίς ο ΖΑΟΝ να μπορέσει να επανέλθει. Η διαφορά  μεγάλωνε συνεχώς (9-16, 12-20) για να κλείσει το σετ στο 17-25.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΘ από την αρχή δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του ΖΑΟΝ καταφέρνοντας να ξεφύγει γρήγορα στο σκορ (2-3, 3-7). Ο ΖΑΟΝ είχε τις ευκαιρίες του να μειώσει αλλά έχασε συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις, για να ξεφύγει ο ΑΟΘ με 13-21. Εκεί η γηπεδούχος ομάδα έτρεξε ένα σερί 4-0, μειώνοντας σε 17-21, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Βάσοβιτς η Σαντορίνη τελείωσε το σετ στο 18-25.

Το τρίτο σετ θύμισε αρχικά το πρώτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (4-2, 5-7, 8-7) και τον ΑΟΘ να ξεφεύγει με 9-12 για να φτάσει στο 11-17. Κι ενώ το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει ο ΖΑΟΝ με τη Γιοβάνη στο σερβίς απάντησε με σερί 0-6 για το 17-17, ωστόσο στον τελευταίο πόντο τραυματίστηκε η Ξένια Κακουράτου (δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα).

Ο ΖΑΟΝ έχασε κόντρα επίθεση για να προσπεράσει στο σκορ, κι ο ΑΟΘ με την Κέτσμαν ξέφυγε 18-20 καταφέρνοντας να διατηρήσει αυτή τη διαφορά ως το τέλος επικρατώντας τελικά με 22-25.

Η γνώμη του πάγκου Κώστας Λιώσης (ΖΑΟΝ): «Ελπίζω κάποια στιγμή να δω μέσα στο γήπεδο την ώρα του αγώνα το σύνολο των αθλητριών που προπονώ κατά τη διάρκεια της εβδομάδας. Δυστυχώς σ' αυτήν την ομάδα πρέπει να αρχίσουμε να ασχολούμαστε με τα αυτονόητα. Όσον αφορά το παιχνίδι η Σαντορίνη έδειξε ποιότητα, είχε βάθος στον πάγκο, κι οι αθλήτριες μου βγάλανε το μέγιστο των δυνατοτήτων τους. Υποψιάζομαι ότι μας περιμένει μια πολύ δύσκολη συνέχεια κάτι για το οποίο πρέπει να προετοιμαστούμε όλοι»

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (ΑΟ Θήρας): «Συγχαρητήρια στην ομάδα για την πρώτη μας νίκη. Προπονούμαστε πολύ καλά, πολύ σκληρά και βλέπω πράγματα στο γήπεδο που με κάνουν να αισιοδοξώ. .Είμαι ικανοποιημένος από αυτά που είδα σήμερα αλλά ξαναλέω ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Κι αν έχουμε  υγεία θα έχουμε μια καλή συνέχεια».
Διαιτητές: Χρηστίδης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Βλάχος, Κουρτεσιώτης, Γραμματεία: Τρίκκα.

1ο σετ: 7-8, 9-16, 13-21, 17-25
2ο σετ: 3-8, 11-16, 13-21, 18-25
3ο σετ: 8-6, 11-16, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι του Ζ.Α.Ο.Ν. προήλθαν από 2 άσσους, 29 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 18-25, 22-25) σε 80'

Ζ.Α.Ο.Ν. (Κώστας Λιώσης): Λε Του, Γιώτα 1 (1/2 επ.), Γιοβάνη 16 (16/43 επ., 40% υπ. - 30% άριστες), Παπαδέδε 9 (8/23 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 24% άριστες), Αρβανιτοπούλου 11 (1/10, 1 άσσος, 9 μπλοκ), Μερακλή 2 (2/15 επ.) / Κακουράτου (λ, 42% υπ. - 37% άριστες), Γρυλλάκη (λ), Τσιάκου, Κούση, Πατέλη, Ρεντούμη 1 (1/2 επ.).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπόζιτς 2 (2/3 επ.), Λάνγκεγκερ 9 (8/23 επ., 1 άσσος, 54% υπ. - 46% άριστες), Μερκάδο 16 (14/27 επ., 2 μπλοκ), Κέτσμαν 8 (8/13 επ., 57% υπ. - 57% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (1/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Ζιώγα 5 (5/12 επ.), Καλαποδά 1 (1 μπλοκ), Τσοχατζή, Φάκη (80% υπ. - 60% άριστες).

Το υπόλοιπο πρόγραμμα

Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022

Γυμναστήριο «Στ. Βενέτης» 18.00: Α.Ο. Αιγάλεω - Α.Σ. Άρης
Διαιτητές: Μουλά Λ., Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Τσίτσικας, Γραμματεία: Καπουράνη.

Γυμναστήριο «Απ. Κόντος» 18.45: Α.Ε.Κ. - Α.Ο. Λαμίας 2013
Διαιτητές: Βελώνης, Μάλφας, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Μπαμπαλής, Σταυράτη, Γραμματεία: Ταλάρου.

Γυμναστήριο «Αντώνης Φώτσης» 19.00: Ηλυσιακός Α.Ο. - Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil
Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μαύρος, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Τομαράς, Βλάχος, Γραμματεία: Μισιάκα.

Γυμναστήριο «Γ. Γεννηματάς» 19.30: Α.Σ.Π. Θέτις - Π.Α.Ο.Κ.
Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μενεσλής, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Βέντρας, Ιωάννου, Γραμματεία: Ιωάννου.

Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, 21.15: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Διαιτητές: Κουτσούλας, Ράντσιου, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτης, Ζαρμπίνης, Γραμματεία: Μπίτσικα.