23-10-2022 20:31

Σε 57 λεπτά ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΟΦΗ που έπαιξε χωρίς Αντάμι, Σικούκου

Κάτι λιγότερο από μία ώρα - 57 λεπτά - χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να νικήσει τον αποδεκατισμένο ΟΦΗ στο Ηράκλειο με 3-0 σετ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Volley League 2022-23. Οι πράσινοι έπαιξαν με μία σύνθεση, χωρίς αλλαγή και για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα ξεκίνησε βασικό λίμπερο ο Ξενοφών Γκρουμούσας.

Ο ΟΦΗ είχε την ατυχία να παίξει με δύο ελλείψεις βασικών του αθλητών, οι οποίοι αν και ασυμπτωματικοί βγήκαν θετικοί στον κορονοϊό στα ράπιντ τεστ που προηγήθηκαν 24 ώρες πριν την έναρξη του αγώνα. Πρόκειται για τον Βραζιλιάνο πασαδόρο Ενρίκε Αντάμι και τον διαγώνιο από τη Μποτσουάνα Ιγκόμπε Σικούκου. Βασικός πασαδόρος αγωνίστηκε ο Γρηγόρης Μπαρντακτζιάν.

Διαγώνιος στο πρώτο και στο τρίτο σετ αγωνίστηκε κατ΄ανάγκη ο ακραίος Νίκος Γκόνας και στο δεύτερο σετ ο Δημήτρης Τσαλικιάν αλλά το κενό στην επίθεση κλήθηκε τελικά να σηκώσει ο Αμπράο αλλά ήταν απελπιστικά μόνος.

Όπως φαίνεται και από τη διακύμανση ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο Κόβαρ και ο Ερνάντεζ σημείωσαν από 14 πόντους και ξεχώρισαν επιθετικά για τους περσινούς πρωταθλητές.

Στο 1ο σετ με μπλοκ του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 12-7, ο ΟΦΗ μείωσε με τον Χήρα 13-14, ενώ ο Βαΐόπουλος ισοφάρισε 17-17. Με σερί 3-0 από Κοβάρ, Φράγκο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 20-17 και στη συνέχεια ο Πετρέας με το σερβίς έκανε τη ζημιά και με σερί 4-0 έκλεισε το σετ 25-19.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός με μεγάλο σερί 7-0 από το σερβίς του Γιάκομπσεν ξέφυγε 16-5 και το σετ έκλεισε με πόντο του Κόβαρ 25-16. Στο 3ο σετ ο ΟΦΗ πάλεψε μέχρι το 9-11 όταν και μείωσε με τον Αμπράο αλλά από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός με τον Κόβαρ και τον Ερνάντεζ διατήρησε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Τραχαλάκη, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κουνδρουράκη, Κόκκας, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 4-8, 05-16, 10-21, 16-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 19-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 4 άσσοι, 19 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 4 άσσοι, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 0-3 (19-25, 16-25, 19-25) σε 52΄

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 5π. (4/15επ., 1 μπλοκ, 36%υπ., 9%αρ), Χήρας 6 (1/1επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μπαρντακτζιάν, Βαΐόπουλος 2 (0/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκόνας 6 (5/16επ., 1 άσσος), Αμπράο 9 (8/34επ., 1 άσσος, 50%υπ., 25%αρ.) / Τσαδήμας (λ. - 45%υπ., 20%αρ.), Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν 1 (1/5επ.), Καφαντάρης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 14 (13/24επ., 1 μπλοκ, 79%υπ., 50%αρ.), Πετρέας 6 (3/4επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιάκομπσεν 4 (3/5επ., 1 άσσος), Ρανγκέλ 9 (7/16επ., 2 μπλοκ, Φράγκος 13 (12/20επ., 1 άσσος, 60%υπ., 30%αρ.), Ερναντέζ 14 (11/22, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Γκρουμούσας (λ. - 67%υπ., 17%αρ.).