07-09-2022 23:06

Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Σούπερ πρόκριση της Ιταλίας στα ημιτελικά, 3-2 τη Γαλλία (vid)

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι 2,5 ωρών, η Ιταλία νίκησε με 3-2 σετ τη Γαλλία και έκλεισε πρώτη θέση για την τετράδα του Παγκόσμιου πρωταθλήματος ανδρών. Δεύτερος διαιτητής του σούπερ ντέρμπι ήταν ο Νώντας Γεροθόδωρος.

Η Γαλλία προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, όμως η Ιταλία με αντεπίθεση διαρκείας και με κορυφαίο τον Ρομανό με 22 πόντους πήρε τη μεγάλη πρόκριση.

Οι Γάλλοι μετά τη κατάκτηση του VNL νωρίτερα το καλοκαίρι, δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά, με τους Ιταλούς να παίρνουν εκδίκηση από την ήττα στον ημιτελικό του Nations League και στοχεύουν πλέον στη κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου για 4η φορά στην ιστορία τους.

Είναι η πρώτη πρόκριση της Ιταλίας στη τετράδα του Μουντοβόλεϊ μετά από 12 χρόνια και βρίσκεται μία νίκη μακριά από τη κατάκτηση ενός μεταλλίου μετά από 28 χρόνια.

Στο 3ο σετ η Ιταλία προηγήθηκε 19-15 αλλά η Γαλλία με σερί 5-0 προσπέρασε, πέρασε στο σκορ και προηγήθηκε 2-1 σετ. Η Ιταλία βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά είχε υπεροχή στην επίθεση. Ισοφάρισε σε 2-2 σετ, προηγήθηκε 7-2 στο 5ο σετ και από εκεί και πέρα έφτασε στη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (24-26, 25-21, 23-25, 25-22, 15-12)

ΙΤΑΛΙΑ (Ντε Τζιόρτζι): Μικελέτο 14, Τζιανέλι 2, Γκαλάσι 9, Λάβια 12, Ρομανό 22, Ανζάνι 4 / Μπαλάσο (λ), Σμπερτόλι, Μπότολο.

ΓΑΛΛΙΑ (Αντρέα Τζιάνι): Σινενιέζε 11, Πατρί 16, Νγκαπέ 15, Μπριζάρ 3, Μπουαγιέ 8, Λε Γκοφ 6, Κλεβενό 4 / Γκρεμπενικόφ (λ), Τονιουτί, Λουατί 4, Ζουφρουά.