14-02-2021 17:39

Ο Ολυμπιακός έσπασε το αήττητο του Φοίνικα ΟΝΕΧ που είχε προπονητή τον Πρωτοψάλτη

Πιο εύκολα απ'ότι περίμεναν οι περισσότεροι, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον αήττητο μέχρι σήμερα Φοίνικα ΟΝΕΧ και ανέβηκε στη κορυφή της Volley League.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την «καθαρή» νίκη και το τρίποντο έπιασαν τους 25 βαθμούς σε 9 αγώνες και οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος αποκτώντας και πλεονέκτημα έδρας στην ισοβαθμία της κανονικής περιόδου.

Το εντυπωσιακό ήταν πως ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έμεινε χωρίς προπονητή καθώς ο Κροάτης Ιγκόρ Γιούρισιτς βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό και έμεινε σε καραντίνα. Ο Φοίνικας δεν έχει δεύτερο προπονητή και έτσι χρέη κόουτς ανέλαβε ο αρχηγός Θανάσης Πρωτοψάλτης.

Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική εμφάνιση, δεν χαλάρωσε σε κανένα σημεία του αγώνα και είχε μόλις 16 λάθη, εκ των οποίων των 11 ήταν χαμένα σερβίς.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έκανε την χειρότερη εφετινή του εμφάνιση η οποία χαρακτηρίστηκε από την απουσία του προπονητή του Ιγκόρ Γιούρισιτς ο οποίος βρίσκεται σε καραντίνα λόγω covid-19.

Από τον Ολυμπιακό δεν υστέρησε κανείς, η τακτική του σερβίς ήταν πάνω σε Γκαρά και Κωστόπουλο και υπήρχε μεγάλη διαφορά στην επίθεση (58% αποτελεσματικότητα, έναντι μόλις 39% του Φοίνικα ΟΝΕΧ).

Οπως φαίνεται και από τη διακύμανση του σκορ ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και είχε διαφορές ασφαλείας και στα τρία σετ.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0 σετ και διατήρησε το +3 μέχρι και το 15-12. Ο Μιγιαήλοβιτς και ο Φρομ έκαναν τη διαφορά στο φιλέ και με πίεση στο σερβίς ο Ολυμπιακός ξέφυγε 21-16. Ο Στερν μείωσε 21-17 αλλά έχασε και το σερβίς και το σετ έκλεισε άνετα για τον Ολυμπιακό με επιθέσεις Εγκλεσκαλνς και Όκολιτς για το 25-19.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας άντεξε μέχρι το 9-9 αλλά το νέο χαμένο σερβίς του Στερν και οι δύο άσσοι του Όκολιτς, το λάθος του Μπράουν και τον πόντο του Όκολοτς έδωσε σερί 5-0 για τον Ολυμπιακό που ξέφυγε 15-9. Ο Φοίνικας μάζεψε τη διαφορά στο -4 με τον Στερν αλλά ο ορεξάτος Μιγιαήλοβιτς με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή των συριανών και έκλεισε με άσσο το σετ για το 25-18 και το 2-0.

Παρόμοιο με το 2ο σετ ήταν το 3ο σετ. Ο Φοίνικας κρατήθηκε μέχρι το 10-10 αλλά το σερβίς του πρώην Βουλκίδη σε βάρος της παλιάς του ομάδας έφερε σερί 5-0 για τον Ολυμπιακό και εκεί έκλεισε ο αγώνας. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 15-10, διατήρησε και αύξησε τη διαφορά και τελείωσε τον αγώνα με μπλοκ του Εγκλεσκαλνς στον Κωστόπουλο για το 25-16 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Γεωργιάδης Στ., Τόλιος, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-19
2ο σετ: 6-8, 16-12, 21-15, 25-18
3ο σετ: 7-8, 16-12, 21-13, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 3 άσσοι, 26 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-18, 25-16) σε 79΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 11π. (9/16επ., 2 άσσοι, 33%υπ., 22%αρ.), Στιβαχτής 2 (2/2επ.), Μιγιαήλοβιτς 14 (10/21επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 71%υπ., 43%αρ.), Εγκλεσκαλνς 14 (13/25επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 6 (2/3επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Οκολιτς 9 (8/9επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 60%υπ., 33%αρ.), Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1/1επ/), Ριζόπουλος.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (χρέη προπονητή Θανάσης Πρωτοψάλτης): Μπράουν 9π. (3/6επ., 6 μπλοκ), Ράιτς 8 (8/20επ.,), Παπαγγελόπουλος 6 (5/7επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 3 (1/2επ.), Στερν 7 (7/22επ., 43%υπ., 29%αρ.), Κωστόπουλος 4 (2/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 32%υπ., 5%αρ.) / Γκαράς (λ. - 35%υπ., 21%αρ.), Καρασαββίδης (100%υπ.), Μήλης, Λινάρδος.