10-02-2021 23:01

Η Ταϊάνα Ροντρίγκες σταμάτησε στους 38 και έδωσε το τρίποντο στον Πορφύρα

Νίκη για τον ΑΟΦ Πορφύρας με εντυπωσιακή εμφάνιση της Ροντρίγκες. Η Βραζιλιάνα έκρινε το παιχνίδι με τους 38 πόντους που πέτυχε σε ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι, κατά τα άλλα, μεταξύ Αίαντα Ευόσμου και ΑΟΦ Πορφύρας. Οι δύο ομάδες «διασταύρωσαν τα ξίφη τους» για την εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής.

Το πρώτο σετ κρίθηκε οριακά υπέρ των φιλοξενούμενων, παρότι βρέθηκαν με τέσσερα εις βάρος τους σετ πόιντ. Στις κρίσιμες μπάλες ήταν καθοριστική η Βραζιλιάνα Ροντίγκες και σε συνδιασμό με τα λάθη του Αίαντα έγινε το 27-29.

Στο δεύτερο σετ ο Αίαντα ήταν και πάλι καλύτερος αλλά αυτή τη φορά δεν «προδώθηκε» από εύκολα λάθη και με τις Αλτίνη και Γουγούση να δίνουν καθοριστικούς πόντους έγινε το 1-1 με 25-23.

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο τρίτο σετ όπου ο ΑΟΦ Πορφύρας κυριάρχησε από την αρχή μέχρι το τέλος. Το 19-25 έδωσε εκ νέου προβάδισμα στις φιλοξενούμενες.

Το τέταρτο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο από όλα. Οι δύο ομάδες, παρά τις διαφορές που μπορεί να έφταναν μέχρι και τους 6 πόντους, έκαναν συνεχείς ανατροπές. Με το σκορ στο 19-20, η Ζωίδου σε μία προσπάθεια για άμυνα έπεσε με δύναμη στην καρέκλα του διαιτητή. Ο τραυματισμός δεν αποδείχθηκε σοβαρός με αποτέλεσμα η αθλήτρια να συνεχίσει τον αγώνα κανονικά. Με την Ροντρίγκες να είναι η απόλυτη πρωταγωνίστρια, ο ΑΟΦ Πορφύρας έφτασε στο 22-25 και πήρε τη νίκη με 1-3 και έτσι πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο της σεζόν αφήνοντας την ομάδα της Θεσσαλονίκης στους 0 βαθμούς.

Διαιτητές: Δημητρίου, Δρανίτσας, Παρατηρητής: Τσοπάνογλου, Επόπτες: Κεχαγιά, Κοτσικάρη,Γραμματεία: Λάμπρου.

*Οι πόντοι του Αίαντα Ευόσμου προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-29, 25-23, 19-25, 22-25)

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Δάρδα 10 (7/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαποδά 12 (6/22 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γουγούση 20 (19/44 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 23% άριστες), Ζωίδου 1 (1 μπλοκ), Αλτίνη 12 (10/31 επ., 2 άσσοι), Θεοδοσίου (0/5 επ., 64% υπ. - 50% άριστες) / Καψαμπέλη (λ, 76% υπ. - 35% άριστες), Μότσιανου (λ), Γκόλτσιου 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. - 9% άριστες).

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Θαλασσινού 6 (6/9 επ., 30% υπ. - 10% άριστες), Γιαννέλου 5 (3/16 επ., 2 άσσοι, 29% υπ. - 21% άριστες), Αλμπάνη 5 (2/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φλιάκου 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Ποντικάκη 6 (2/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ροντρίγκες 38 (38/73 επ.) / Μπουτσελάκου (λ, 52% υπ. - 15% άριστες), Γκούρα 1 (1/1 επ.), Θεοδωρακέα 9 (9/22 επ., 31% υπ. - 17% άριστες), Σακιζλή.

Κώστας Παπαδημητρίου (Α.Π.Σ. Αίας): «Όταν χάνει το πρώτο σετ παίζεις με μεγαλύτερο βάρος. Είχαμε προβλήματα συγκέντρωσης. Η ομάδα μας μπορούσε σε τρία από τα τέσσερα σετ να ελέγξει το παιχνίδι αλλά χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Παρασυρθήκαμε από το ρυθμό του αντιπάλου και μας έφυγε αδικαιολόγητα. Θέλουμε να είμαστε έτοιμοι για τα παιχνίδια του Μαρτίου που θα είναι και τα πιο κρίσιμα της χρονιάς».

Βασίλης Πανδής (Α.Ο.Φ. Πορφύρας): «Και οι δύο ομάδες προέρχονταν από μεγάλη αποχή και ήταν φυσιολογικό να μην έχουμε αγωνιστικό ρυθμό, ειδικά εμείς που δεν παίξαμε το Σάββατο. Αυτό μας έβαλε σε μία διαδικασία να αργήσουμε να μπούμε στο παιχνίδι. Κάναμε όμως μεγάλη ανατροπή στο πρώτο σετ και ήταν πολύ σημαντικό σημείο του αγώνα. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που επιστρέψαμε στο γήπεδο και αγωνιζόμαστε. Το βόλεϊ είναι η ζωή μας και μας στεναχωρούσε η διακοπή. Θέλω να αφιερώσω τη σημερινή νίκη στον πρόεδρό μας κ. Δελαγραμμάτικα που έχει κάνει πάρα πολύ μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψουμε στο γήπεδο, όπως επίσης και στη βοηθό μου κ. Καλλή, η οποία σήμερα δεν ήταν μαζί μας και την περιμένουμε από αύριο να επιστρέψει στο πλευρό μας».