30-01-2021 21:10

Ο Φίλιππος Βέροιας νίκησε με 3-0 την χτυπημένη από covid Κηφισιά

Τη πρώτη του φετινή «καθαρή» νίκη και δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας πανηγύρισε στο Ζηρίνειο ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος νίκησε με 3-0 σετ την Κηφισια. Η ομάδα της Ημαθίας έφθασε τους 5 βαθμούς στη Volley League 2020-21, ενώ η ομάδα του Νίκου Ζαλμά «χτυπημένη» από τον covid-19 δεν μπόρεσε να πετύχει την τρίτη της φετινή νίκη και έμεινε στους 6 βαθμούς.

Εξαιρετική εμφάνιση έκαναν οι Μπίσετ που αγωνίστηκε ακραίος, Γάτσης αλλά και το λίμπερο Αντώνης Μπουράκης. Θετικός και ο Γιώργος Τζιουμάκας.

Αντίθετα η Κηφισιά πλήρωσε ακριβά το φόρο της καραντίνας και από την ομάδα απουσιάσαν οι Αχιλλέας Μπάσης, o Φροίξος Κωτσάκης, ο Θανάσης Ζαρωτιάδης και ο Νίκος Μελλές. Βασικός κεντρικός στη θέση του Μπάση αγωνίστηκε ο Αντώνης Σπηλιώτης. Πιθανότατα ο Δημήτρης Νικολάκης πάσαρε για τελευταία φορά μετά 17 χρόνια συνεχούς παρουσίας καθώς αναμένεται να πάρει μεταγραφή. Ο Νίκος Ζουπάνη ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Φίλιππος ξεκίνησε καλύτερα καθώς η Κηφισιά έδειξε σαφώς επηρεασμένη από την περιπέτεια της με τον covid-19. Ο Εντουάρντο από τη θέση του σερβίς χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς, το μπλοκ ήταν αποτελεσματικό και η ομάδα της Βέροιας προηγήθηκε 7-2. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν ισχυρό μπλοκ και με τον Φέρελ να σταματά τον Σπυριούνη έφτασαν στο +6 (10-4). Η ομάδα της Ημαθίας αύξησε το προβάδισμα στηριζόμενη σε σερβίς και μπλοκ και έφτασε σε πολλαπλό σετ μπολ 24-11 κατακτώντας το τελικά με 25-12 με επίθεση του Φέρελ.

Η Κηφισιά αν και έδειξε να βρίσκει κάπως τα «πατήματα της» έμεινε πίσω στο σκορ με 7-4. Στην εξέλιξη του σετ ο Ζουπάνης με επίθεση έφερε την Κηφισιά σε απόσταση «αναπνοής» 8-7, όμως ο Γάτσης στη συνέχεια με άσο έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο +3 (13-10). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Εντουάρντο πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων 16-12. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του σετ και με μπλοκ του Σπηλιώτη στον Μπίσετ μείωσε 23-21 αναγκάζοντας τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Μάλιστα ο Σπυριούνης με άσο έφερε την Κηφισιά στο -1 (23-22). Ο Τζιουμάκας με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε διπλό σετ μπολ στην ομάδα του, η οποία τελικά το κατέκτησε με 25-22 μετά από άσο του Μπίσετ.

Στο τρίτο σετ του αγώνα η Αθηναϊκή ομάδα ξεκίνησε δυνατά και με τους Σπυριούνη και Σπηλιώτη μπήκε σε «θέση οδηγού» 7-5. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» άμεσα και με τρεις συνεχόμενους πόντους από Τζιουμάκα και Μπίσετ πέρασαν μπροστά 9-8. Οι δύο ομάδες βρήκαν side out και χέρι- χέρι μέχρι 14-14. Ο Φίλιππος με μπλοκ πάνω στον Ζουπάνη πήρε προβάδισμα δύο πόντων 16-14 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Το μπλοκ των φιλοξενούμενων συνέχισε να «πληγώνει» την Κηφισιά η οποία βρέθηκε στο -4 (18-14). Οι γηπεδούχοι «έμειναν από βενζίνη», καθώς είχαν κάνει μόλις μία προπόνηση μέσα στην εβδομάδα, δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον Φίλιππο, ο οποίος έφτασε σε πολλαπλά ματς μπολ 24-17 μετά από άουτ σερβίς του Τσάμπερλεν..

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Γεωργιάδης Στ., Βαρατάσης, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

1ο σετ: 4-8, 7-16, 9-21, 12-25
2ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 22-25
3ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 7 άσσους, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (12-25, 22-25, 19-25) σε 70'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ζουπάνι 15 (12/28 επ., 3 άσσοι), Σπηλιώτης 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Τσαμπερλέιν 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Σπυριούνης 13 (12/21 επ., 1 άσσος, 48% υπ. - 19% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 3 (3/14 επ., 58% υπ. - 31% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 55% υπ. - 9% άριστες), Παπαδόπουλος Γ..

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπισετ 15 (12/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. - 27% άριστες), Προύσαλης, Γάτσης 13 (6/10 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Τζιουμάκας 11 (9/18 επ., 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 10 (6/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 20% άριστες), Φερέλ 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 88% υπ. - 53% άριστες), Γραμμενούδης, Βερβεσιώτης.