03-07-2020 20:53

Ο Παναθηναϊκός «μπλόκαρε» τον Π.Α.Ο.Κ. και έστειλε τους ημιτελικούς σε τρίτο αγώνα

Αν και υπέπεσε σε 21 λάθη σε τρία σετ, ο Παναθηναϊκός με όπλο το μπλοκ και με πρωταγωνιστές τους Ρανγκέλ, Ράπτη και Ανδρεόπουλο επικράτησε με 3-0 σετ του Π.Α.Ο.Κ. και έστειλε την ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Volley League σε τρίτο παιχνίδι (05/07, 19.00).

Το τριφύλλι αν και δεν μείωσε τα λάθη του σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, έκανε ζημιά πάνω στο φιλέ με 13 μπλοκ έναντι ενός του Π.Α.Ο.Κ., με τον Βίκτορ Ρανγκέλ να έχει 5 και τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο 4. Τοπ σκόρερ του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Ράπτης με 15 πόντους, ενώ από πλευράς Π.Α.Ο.Κ. ο Αλέξανδρος Μπούτος σταμάτησε στους 12.

Ο Π.Α.Ο.Κ. έχασε στο φινάλε του πρώτου σετ και τον Σωτήρη Σωτηρίου, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και αποχώρησε και τη θέση του πήρε ο Δημήτρης Κωνσταντινίδης. Έτσι, ο Κώστας Δεληκώστας έχει έναν επιπλέον πονοκέφαλο ενόψει του τρίτου ημιτελικού και στο ματς της Παρασκευής αναγκάστηκε από το δεύτερο σετ και μετά να παίξει με 3 λίμπερο (Στεφάνου, Κωνσταντινίδη και Εφραιμίδη).

Mε όπλο το μπλοκ και τους Ρανγκέλ, Πανταλέων να κάνουν τη διαφορά ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στον αγώνα ωστόσο πολλά κρίθηκαν στο 1ο σετ όπου οι πράσινοι έστω και με δυσκολία κατάφεραν να επικρατήσουν και να τονώσουν την ψυχολογίας τους. Ο ΠΑΟΚ εκτός από την απώλεια του 1ου σετ στις λεπτομέρειες έχασε και τον Σωτήρη Σωτηρίου που έπαθε τράβηγμα στους προσαγωγούς και ο Κώστας Δεληκώστας αναγκάστηκε να κρατήσει... άμυνες με τρία λίμπερο, τον Στεφάνου, τον Κωνσταντινίδη αλλά και τον Εφραιμίδη. Η διαφορά ήταν εμφανής και στην επίθεση όπου οι πράσινοι παρότι δε μείωσαν αισθητά τα λάθη τους κατάφεραν να καθαρίσουν το 2ο και το 3ο σετ και να πάρουν τη νίκη.

Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ. Αν και ο Παναθηναϊκός οικοδόμησε δύο φορές μεγάλο προβάδισμα με 17-14 και 20-17 ο μαχητικός ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια χάρις τον Αλέξανδρο Μπούτο που είναι από τις αποκαλύψεις των ημιτελικών. Μετά το χαμένο σερβίς του Ράπτη, ο Μπούτος έκανε δύο άσσους, έδωσε την ευκαιρία για «πέναλτι» στον Χαραλαμπίδη και με συνολικό σρί 5-0 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 22-20. Μάλιστα με τον Εφραιμίδη έφτασε και σε σετ μπολ 24-23. Εκεί έγιναν οι φάσεις του αγώνα με τον Ράπτη να ισοφαρίζει 24-24. Ο Μπούτος έβαλε πάλι μπροστά τον ΠΑΟΚ με 25-24 αλλά ο Πανταλέων με δύο προσωπικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό 26-25. Ο Τσάτσιτς έχασε το σερβίς (26-26) και ο Πανταλέων μόνος του κάρφωσε άουτ δίνοντας προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 27-26. Στην επόμενη φάση όμως ο Σωτηρίου έχασε το σερβίς (27-27) και ο Πανταλέων με άσσο διόρθωσε το προηγούμενο λάθος του για το 28-27 και το σετ έκλεισε με το μπλοκ του Πανταλέοντα στο Μπούτο για το 29-27.

Από το 2ο σετ και μετά τον τραυματισμό του Σωτηρίου ο ΠΑΟΚ δεν είχε επιθετικές λύσεις, ο Παναθηναϊκός ήταν αποτελεσματικός στις κόντρα επιθέσεις και ξεκίνησε με προβάδισμα 5-0. Η διαφορά έφτασε και σε νταμπλ σκορ για το 14-7 όταν ο Ράπτης σκόραρε ενώ λίγο αργότερα αποβλήθηκε λόγω διαμαρτυρίας ο αρχηγός του ΠΑΟΚ Θάνος Τερζής. Η ροή του αγώνα δεν άλλαξε και με την επίθεση του Ράπτη και το λάθος του Μπούτου έγινε το 25-17 και το 2-0 σετ.

Αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και να μη δώσει την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να επαναλάβει ότι πέτυχε στον πρώτο αγώνα όπου έκανε ανατροπή ενώ έχανε 2-0 σετ, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε και έδωσε τη χαριστική βολή στον δικέφαλο έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λούκας Ρανγκέλ. Ο Βραζιλιάνος κεντρικός έδωσε ρεσιτάλ και μαζί προβάδισμα 7-3. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το σετ με τον Τακουρίδη βασικό κεντρικό (για πρώτη φορά μετά από 6,5 μήνες), προσπάθησε να κρατήσει τον ρυθμό αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Παναθηναϊκός κράτησε τη διαφορά και ο αγώνας τελείωσε με το χαμένο σερβίς του Κωνσταντίδη που αγωνίστηκε ακραίος από την εποχή που αγωνίζονταν στην Ορεστιάδα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βουδούρης.

1ο σετ: 8-7, 16-12, 20-21, 29-27
2ο σετ: 8-2, 16-09, 21-11, 25-17
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-18

Τα σετ: 3-0 (29-27, 25-17, 25-18) σε 84'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκούς προήλθαν από 1 άσσο, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 31% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (5/14 επ., 4 μπλοκ, 80% υπ. - 60% άριστες), Πανταλέων 12 (9/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 15 (14/18 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. - 35% άριστες), Πελεκούδας, Μούχλιας, Σωνάκης (λ).

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ, Γάτσης 2 (2/8 επ.), Σωτηρίου 4 (4/9 επ., 67% υπ. - 25% άριστες), Μπούτος 12 (10/26 επ., 2 άσσοι), Εφραιμίδης 9 (8/19 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 38% άριστες) / Στεφάνου (λ, 69% υπ. - 62% άριστες), Κωνσταντινίδης 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 60% υπ.-33% άριστες), Τερζής 1 (1 άσσος), Αρμενάκης 3 (3/8 επ.), Τακουρίδης, Μπούτος 21 (20/44 επ., 1 άσσος).