06-10-2021 20:39

«Ερυθρόλευκο» πάρτι πρόκρισης στην Βοσνία

Πολύ ανώτερος Ολυμπιακός έκανε περίπατο στη Βοσνία και επικράτησε της Μλάντοστ στο Μπρτσκο 3-0 σετ (25-14, 25-11 και 25-16).Το παιχνίδι αφορούσε τον Α' προκριματικό γύρο του Champions League βόλεϊ ανδρών και οι «ερυθρόλευκοι» ουσιαστικά με αυτό το αποτέλεσμα είναι με το ενάμιση πόδι στον επόμενο γύρο.

Η τελική επικράτηση ήρθε σε 59 λεπτά και πλέον η ρεβάνς την ερχόμενη Τετάρτη (13/10, 19:00) στο Ρέντη θα είναι τυπική για να «σφραγίσει» και τυπικά την πρόκριση, για την οποία χρειάζεται απλά και μόνο δυο νικηφόρα σετ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σέρβος Πάβλε Πέριτς με 14 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μιγιαήλοβιτς με 13 και Έγκλεσκαλνς με 12, ενώ εξαιρετική απόδοση είχαν και οι Παγένκ και Ζουπάνι που σημείωσαν αμφότεροι από 9 πόντους.

Φοβερό ξεκίνημα!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και με ένα 6-0 σερί έφτασε γρήγορα στο 2-6. και έφτασε στο 8-0 και στο 10-2. Σταδιακά οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το προβάδισμα τους και πήγαν σε διψήφια νούμερα τη διαφορά με 15-5, δια χειρός Έγκλεσκαλνς. Με πρωταγωνιστές τους Περιτς και Παγενκ, ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 21-11.Ο Μιγιαήλοβιτς έγραψε το 22-12 και έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 24-13, με τον Ζουπάνη να κερδίζει το μπλοκ αουτ για το 25-14, χάρη στο οποίο η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Δια… περιπάτου στο 2-0!

Η εικόνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του 2ου σετ, με τον Πέριτς να σημειώνει με άσσο το 6-4 για να ακολουθήσει νέο «ερυθρόλευκο» σερί χάρη στο οποίο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το προβάδισμα του σε 10-5.Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο και ανέβασε την διαφορά στο 13-6 με τον Ζουπάνι. Στη συνέχεια με προσπάθεια του Πέριτς διαμορφώθηκε το το 17-8.

Ο Μιγιαήλοβιτς ανέβασε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά στο 20-10 και ο Πέριτς με νέο άσσο την αύξησε το σκορ στο +12 και έφερε το 22-10. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Μιγιαήλοβιτς έγραψε το 25-11 χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός έφτασε δια περιπάτου στο 2-0.

Σοβαρός και στο τρίτο σετ

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-1, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα. Με άσσο του Μιγιαήλοβιτς οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 4-4, με μπλοκ άουτ του Πέριτς προηγήθηκαν με 5-4 και από τότε δεν ξανακοίταξαν πίσω.

Ανεβάζοντας εκ νέου στροφές πήγαν στο 8-5 με μπλοκ του Πέριτς, στο 9-5 με τον 6ο «ερυθρόλευκο» άσσο από τον Νίκο Ζουπάνι και στο 5-11 με επίθεση του Έγκλεσκαλνς. Ο Ολυμπιακός έτρεχε ένα επιμέρους 10-1, μετά το 4-1 και είχε κυριαρχήσει και σε αυτό το σετ.

Στην εξέλιξη του οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα, έφτασαν στο 20-11.Ο Ανέστης Δαλακούρας έγραψε το 21-12 και ο ίδιος έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-14, για να κλείσει το σετ με 25-16 και να φτάσει ο Ολυμπιακός στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ

.Tα σετ: 0-3 σε 59’. 14-25 (20’), 11-25 (18’), 16-25 (21’)