07-09-2020 10:00

Ιστορική πρόκριση της Λετονίας στο Euro: Από τον Βίλντε στον Εγκλεσκαλνς μετά 22 χρόνια

Χρειάστηκε να περιμένει 22 χρόνια η Λετονία για να εξασφαλίσει πρόκριση σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ ανδρών και έγινε η πρώτη χώρα που πήρε θέση για την τελική φάση του 2021 μέσα από τους προκριματικούς ομίλους.

Το 1995 η Λετονία είχε στη σύνθεση της τον Ραϊμόν Βίλντε, τον αγαθό γίγαντα που τα έβαζε με τη Μεσατζέρο Ραβένα, ενώ τώρα είχε και πάλι έναν παίκτη του Ολυμπιακού, τον Έρμανς Εγκλεσκαλνς.

Οι Λετονοί δεν έχασαν την ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε μετά την ήττα σοκ της Ισπανίας από την Κύπρο με 3-0 σετ την Παρασκευή και έτσι στον τελευταίο αγώνα του D προκριματικού ομίλου χθες βραδυ στη Λευκωσία καταφερε να νικήσει 3-0 την Κύπρο και να πάρει οριακά την πρώτη θέση που οδηγεί απ΄ευθείας στα τελικά.

Αντίθετα, η Ισπανία παρότι πέρασε το εμπόδιο της Μολδαβίας θα χρειαστεί να περιμένει τις κατατάξεις και των υπολοίπων έξι μίλων για να δει εάν θα είναι μέσα στις 5 καλύτερες των 7 ομίλων. Πάντως παραφωνία του συστήματος πρόκρισης είναι το γεγονός πως στην ισοβαθμία μετρούν πρώτα οι νίκες και μετά τα σετ των ομάδων και όχι οι μεταξύ τους αγώνες.

Το παράδοξο είναι πως η Ισπανία νίκησε και στους δύο αγώνες του D ομίλου την Λετονία με 3-1 σετ αλλά στο τέλος είχε χειρότερο συντελεστή σετ και πήρε την 2η θεση.

Η πρόκριση Εγκλεσκαλνς

«Θέλουμε πραγματικά να απολαύσουμε αυτή τη στιγμή, καθώς η τελευταία φορά που προκρίθηκε η Λετονία για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ήταν το 1995», δήλωσε ο αστέρας της Λετονίας και o άσσος του Ολυμπιακού Έρμανς Εγκλεσκαλνς που μάλιστα σήμερα έφτασε στον Πειραιά για να ξεκινήσει προετοιμασία με τον Ολυμπιακό.

Η Κύπρος με δύο νίκες στο ενεργητικό της (επί της Ισπανίας και της Μολδαβίας) έδωσε το ευοίωνο στίγμα της για μία καλύτερη πορεία στο μέλλον και πήρε την 4η θέση, ενώ στην 3η θέση και εκτός πρόκρισης έμεινε η Μολδαβία.