11-02-2020 20:09

Βάφτηκε «κόκκινο» το ντέρμπι με ρεσιτάλ της Σκοτ

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός έμεινε... ζωντανός στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά και μετά από θρίλερ δύο και πλέον ωρών, επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού, και κατέφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια στη νίκη των «ερυθρολεύκων» η Αμερικανίδα ακραία Ελίζαμπεθ Σκοτ, η οποία εκτός από τους 21 πόντους που πέτυχε, στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και κυρίως στο τάι μπρέικ έδειξε την εμπειρία της, κερδίζοντας πολλές κρίσιμες φάσεις για την ομάδα της.

Οι δύο ομάδες πήραν με μεγάλη διαφορά από δύο σετ και το παιχνίδι κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο σετ και στο 4-2 ο Κοβάσεβιτς έβγαλε την Ζιβογίνοβιτς και έβαλε την Τοτσίδου και με μπλοκ της Ελληνίδας ακραίας στην Πότοκαρ έγινε το 11-10, δίνοντας πρώτη φορά προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Η Λαμπρούση μπλόκαρε την Κοσμά για το 13-11, η Σκοτ έκανε το 14-12, όμως ο Παναθηναϊκός μείωσε με την Καλαντάτζε σε 14-13. Στην επόμενη φάση, η Οικονομίδου κάρφωσε στην κόντρα, ο επόπτης και ο Παπαδογούλας έδωσαν άουτ και ο Παναθηναϊκός ζήτησε βίντεο τσεκ. Το βίντεο δεν έβγαλε απόφαση και παρέμεινε η αρχική  των διαιτητών με το 15-13 να ειναι το τελικό σκορ.

Η φάση που έκρινε το ντέρμπι και την πρόκριση

Η εξέλιξη του ντέρμπι

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά, με τις Χίπε και Ζακχαίου να τελειώνουν τις περισσότερες επιθέσεις και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού και κυρίως τα χαμένα σερβίς, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν με 2-11, 3-13 και 6-16 από τη Σκοτ. Οι «πράσινες» κατάφεραν να αντιδράσουν με ένα μικρό σερί 4-0 και με την Κλεσίδου να ρίξουν την διαφορά στο 10-16.

Η συνέχεια ανήκε και πάλι στον Ολυμπιακό που απάντησε με σερί 9-1 και εκτόξευσε την διαφορά στο 11-20 και 13-22. Οι γηπεδούχες μείωσαν κάπως με την Κοσμά σε 15-23 αλλά ο Ολυμπιακός πολύ εύκολα πήρε το σετ με 16-25 και έκανε το 0-1.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο σετ με τον Παναθηναϊκό να μεταμορφώνεται και να κυριαρχεί. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες μέχρι το 9-9 και από κει πέρα ήρθε ένα μεγάλο ξέσπασμα για τις «πράσινες». Οι παίκτριες του Καμπερίδη με δύο άσσους της Πότοκαρ και τρία καθοριστικά μπλοκ από Καλατάντζε, Κωνσταντέλου, Βεργίδου πήραν προβάδισμα με 18-11., τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 9-2.

Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε η αρχηγός του τριφυλλιού, η Κοσμά, η οποία με δύο σερί άσσους εκτίναξε την διαφορά στο 22-13 μέσα σε πανζουρλισμό από τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού, η Κωνσταντέλου ανέβασε το δείκτη το σκορ στο 23-14 και από λάθος της Κωνσταντινίδου οι «πράσινες» πήραν το σετ με 25-14 και έκαναν το 1-1.

Το σενάριο του πρώτου σετ ξαναγράφτηκε στο τρίτο. Ο Ολυμπιακός και πάλι φανερά καλύτερος στην επίθεση, πήρε από την αρχή ένα μεγάλο προβάδισμα με 5-14 από την εκπληκτική Σκοτ, έφτασε σε νταμπλ σκορ 8-16 ενώ στη συνέχεια, τρεις σερί πόντοι από την Χίπε και έναν από την Σκοτ, έφεραν το ματς στο 9-20. Ο Παναθηναϊκός πέταξε λευκή πετσέτα και με συνοπτικές διαδικασίες οι «ερυθρόλευκες» πήραν το σετ με 11-25 και έκαναν το 1-2.

Μάχη ειχαμε και στο τέταρτο σετ οπου οι δύο ομάδες ηταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος. Αρχικά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 7-5, και στη συνέχεια ανεβασε τον δείκτη του σκορ για τον Παναθηναϊκό σε 11-7 με μπλοκ στη Ζακχαίου και λάθη των Χίπε, Κονόμι και επίθεση της Κοσμά.

Η Γιώτα πήρε τη θέση της Ζακχαίου, παρόλα αυτά οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 13-7 και 15-7. Η Ξανθοπούλου αντικατέστηκε την Χριστοδούλου που βοήθησε προσωρινά καθώς το 20-13, έγινε 21-17. Με την Κοσμά και άσσο της Βεργίδου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 24-18 και στην εξέλιξη κατάφερε να κάνει το 25-20 και να ισοφαρίσει σε 2-2.  Στο τάι μπρεικ ειχαμε την εξέλιξη που αναφέρουμε στον πρόλογο.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-14, 11-25, 25-20, 13-15) σε 109'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Καμπερίδης): Βεργίδου 7 (4/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Διώτη, Κοσμά 14 (10/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες), Καλαντάτζε 12 (9/19 επ., 4 μπλοκ), Οικονομίδου 14 (13/41 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδη 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 60% υπ. - 43% άριστες), Κωνσταντέλου 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Πότοκαρ 13 (10/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 32% άριστες), Φακοπουλίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 6 (6/21 επ., 48% υπ. - 32% άριστες), Χουντ 21 (20/38 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 17% άριστες), Λαμπρούση 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χίπε 18 (15/42 επ., 3 άσσοι), Ζακχαίου 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 41% υπ. - 27% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα, Ξανθοπούλου, Τοτσίδου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. - 0% άριστες).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της φάσης των «16»

Τρίτη 11 Φεβρουαρίου

Πανναξιακός Α.Ο.Ν. - Α.Ο.Φ. Πορφύρας 3-0 (25-13, 25-05, 25-18)
Διαιτητές: Οικονόμου Β., Βελώνης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Μουστάκη, Θεοδοσίου, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2-3 (16-25, 25-14, 11-25, 25-20, 13-15)
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Νικάκης, Τόλιος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Α' Ηλιούπολης, 19.00: Γ.Σ. Ηλιούπολης - Α.Ο. Θήρας
Διαιτητές: Μεταξά, Παγκοζίδης, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς, Επόπτες: Δεκαβάλλα, Μαυρολαμπάδου, Γραμματεία: Λυκούδη.

Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου

Βριλησσίων, 16.00: Φ.Ο. Βριλησσίων - Α.Ε.Κ.
Διαιτητές: Λιάκου, Βλάχος, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Μαρκόπουλου 18.30: Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil - Π.Α.Ο.Κ.
Διαιτητές: Νικολόπουλος, Ράντσιου, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Σταθοπούλου, Σπίγγου, Γραμματεία: Νυδριώτη.

Μ.Ε.Ν.Τ. 19.00: Μ.Ε.Ν.Τ. - Α.Σ.Π. Θέτις
Διαιτητές: Μπουκουβάλα, Μαλακίδης, Γραμματεία: Τσιλιγκού.

Ι. Λεμονίδης 19.30: Α.Σ. Ελπίς - Α.Π.Σ. Αίας
Διαιτητές: Γιωγιού Αλκ., Μπέλλος Ι., Γραμματεία: Χαλκιά.

Ιλισίων, 20.00: Ηλυσιακός Α.Ο. - Α.Σ. Άρης
Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Παπαστάμος, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Μπάμπαλης, Τσίτσικας Ν., Γραμματεία: Χίλιου.