01-02-2020 22:48

Με Βαν ντε Ντρις και Αρμενάκη ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες

Με υπεροχή σε μπλοκ και επίθεση και τον Βαν Ντε Ντρις να τελειώνει το ματς με 21 πόντους, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ μόλις σε 70 λεπτά και επέστρεψε στις νίκες μετά τις απώλειες στα ντέρμπι με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Παράλληλα επέστρεψε στην 3η θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας τον Φοίνικα ΟΝΕΧ που ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και δεν απειλήθηκε από τον Παμβοχαϊκό που για πρώτη φορά αγωνίστηκε χωρίς τον Μάκη Κανέλλο που πήγε στον Φοίνικα ΟΝΕΧ. Τη θέση του ως βασικός μπλοκ πήρε ο Μάμαλης.

Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ ήταν ο Αρμενάκης που σημείωσε 6 πόντους από μπλοκ αλλά και ο Σωτηρίου με τον Βαν ντε Ντρις που επιθετικά έπαιζαν χωρίς αντίπαλο. Βασικός πασαδόρος και πάλι στον ΠΑΟΚ ήταν ο Θάνος Τερζής.Με τους Μπιέλιτσα, Μάρσαλ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και ξέφυγε 11-5.

Η διαφορά έφτασε και στο +8 (21-13) αλλά με το σερβίς του Μάμαλη και τον πόντο του Σόουζα ο Παμβοχαϊκός μείωσε 21-16. Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ και ο Αρμενάκης έκανε το 25-19.

Ο Παμβοχαϊκός στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα προηγήθηκε 7-4 στο 2ο σετ όμως ο ΠΑΟΚ με το σερβίς του Τερζή κατάφερε να κάνει σερί 6-0 και να προηγηθεί 10-7. Ο Παμβοχαϊκός κρατήθηκε κοντά μέχρι το 15-13 όταν σκόραρε ο Πέιν αλλά με ομοβροντία σε σερβίς και μπλοκ ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 για το 20-13. Εκεί κρίθηκε και το σετ.

Η διαφορά συντηρήθηκε και ο Σωτηρίου έκλεισε το σετ 25-19.Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 9-7 αλλά ο Μάρσαλ και ο Βαν ντε Ντρις μαζί με τα μπλοκ του Αρμενάκη και τον Σωτηρίου έκαναν σερί 5-0 για το 22-10. Ο αγώνας έκλεισε με επίθεση του Βαν ντε Ντρις.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης Β. Επόπτες: Ανθυμίδης, Παπαδοπούλου Χρ. Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

1ο σετ: 8-2, 16-10, 21-13, 25-19
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-19
3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-10, 25-13

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 1 άσσος, 45 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός προήλθαν: 4 άσσοι, 25 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-19, 25-13) σε 70΄.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 9π. (9/17επ., 67%υπ., 67%αρ.), Τερζής 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπιέλιτσα 7 (5/6, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 12 (12/16επ., 62%υπ.. 31%αρ.), Αρμενάκης 8 (2/4επ., 6 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 21 (17/29επ., 4 μπλοκ) / Στεφανου (λ. - 77%υπ., 38%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ)

.Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Γκελ, Πέιν Παπαδόπουλος Ηρακλής 9 (8/27επ., 1 μπλοκ), Λάππας 6 (4/11επ., 2 άσσοι, 45%υπ., 18%αρ.), Μέντες ντε Σόουζα 4 (4/12επ., 38%υπ., 25%αρ.), Μάμαλης 3 (2/5επ. 1 άσσος) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 70%υπ., 30%αρ.), Δρογκάρης, Κωτσάκης 1 (1 άσσος, 0/4, 50%υπ., 13%αρ.).