Απέφυγε τις... περιπέτειες ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Εθνικό (φωτο)

Cannot find volleynews.v2/MEN/OLYMPIAKOS/2012-13/playoff1olyeth folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/MEN/OLYMPIAKOS/2012-13/playoff1olyeth/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στις νίκες απέναντι στο Εθνικό Αλεξανδρούπολης, επικρατώντας με 3-1 (25-18, 27-25, 21-25, 25-17) στον πρώτο ημιτελικό ανάμεσα στις δύο ομάδες. Καθοριστική ήταν η είσοδος του τόσο του Μαρούλη, όσο και του Ποτότσνικ στο τέταρτο σετ, οι οποίοι με εξαιρετική πάσα και πολύ καλό σερβίς... συνέτριψαν τις ελπίδες των Εβριτών για κάτι καλό.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγούμενοι με 21-11 πήραν εύκολα το πρώτο σετ. Ο Εθνικός στη συνέχεια αφυπνίστηκε και έπαιξε πολύ πιο γρήγορα με την Σιδηρόπουλο στην εξάδα. Οι Εβρίτες πήραν προβάδισμα στο σκορ με 13-17 και 17-20 και 18-21. Ο Oλυμπιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με ένα σερί 3-0 ισοφάρισε, αλλά μια επίθεση του Κόβατς και ένα μπλοκ του Γραμματικάκη έδωσαν την πρώτη ευκαιρία για σετ μπολ στην ομάδα της Αλεξανδρούπολης. Το 22-24 έγινε 24-24 με τον Κοκκινάκη και ένα άουτ του Ράιτς, και με τους ευθρόλευκους να πιέζουν το σερβις. Στη συνέχεια ο Φιλίποφ σερβιρε στο φιλέ (24-25), αλλά ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το σετ με την άουτ επίθεση του Κουμεντάκη και το μπλοκ άουτ του Γιορντάνοφ σε κόντρα επίθεση.

Στο τρίτο σετ, ο Εθνικός έδειξε ότι είναι σκληρό καρύδι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 4-7 και 8-13 για να αυξήσουν τη διαφορά με μπλοκ και κόντρα επίθεση του Ράιτς στο 14-19. Ο Εθνικός με προσοχή και σοβαρότητα και με επιθέσεις των Κουμεντάκη και Ράιτς έφτασε στο 21-25 μειώνοντας το σκορ.

Μέχρι τα μέσα του τέταρτου σετ, όλα έδειχναν ότι ο Εθνικός μπορούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τον Ποτόσνικ στο σερβίς, όχι απλά ισοφάρισε, αλλά πέρασε μπροστά με 11-10 για να σπάσει το σερί ο Ράιτς. Η ψυχολογία των νεαρών παικτών της ομάδας του Έβρου, έπεσε κατακόρυφα. Η συγκέντρωση χάθηκε και η υποδοχή χάλασε. Έτσι ο Ολυμπιακος πιέζοντας στο σερβις δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-1.

Διαιτητές: Καραμπέτσος, Ονόπας

Tα σετ: 3-1 (25-18, 27-25, 21-25, 25-17)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού: 2 άσσοι, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δημ.): Χριστοφιδέλης 17 (15/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 77% υπ.), Τζούρισιτς 10 (8/12, 2 μπλοκ), Φιλίποβ 2 (2 άσσοι), Κοκκινάκης 8 (7/15, 1 μπλοκ, 52% υπ.), Γιορντάνοφ 22 (19/31, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (10/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος)/ Στεφάνου (λ. - 77% υπ., 69% άριστες), Μαρούλης, Πότοκνικ 5 (3/6, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 21 (19/35, 2 μπλοκ), Κόβατς 7 (5/8, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 9 (7/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βλαχόπουλος, Δαλακούρας Αν. 13 (9/17, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ.), Κουμεντάκης  16 (14/27, 2 μπλοκ, 57% υπ) / Μίτρεφ (λ. - 68% υπ., 55% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2), Γραμματικάκης 1 (1/1), Κυριακίδης.