16-02-2023 00:06

Κύπελλο γυναικών: Η ΑΕΚ επέστρεψε σε final-4 μετά από τέσσερα χρόνια

Την επιστροφή της σε final-4 πανηγυρίζει η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε στον προημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών με 3-1 σετ της Θέτιδας στο κλειστό της Βούλας.

Από τις Σέρρες και το 2019 είχε να βρεθεί σε τελική φάση κυπέλλου η Ένωση, με τη Θέτιδα παρά τη προσπάθεια να μην καταφέρνει να παίρνει το εισιτήριο για το δεύτερο συνεχόμενο final-4.

Η Θέτιδα ήταν ανώτερη σε σερβίς (10-3 οι άσσοι) και στο μπλοκ (13-9), αλλά υστέρησε στην επίθεση με 28% αποτελεσματικότητα (31/112 τελειωμένες), σε αντίθεση με τις αθλήτριες της ΑΕΚ που είχαν 45% με 59/131 τελειωμένες επιθέσεις.

Στο πρώτο σετ το 7-3 της Θέτιδας έγινε 7-7, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ μέχρι το 16-16. Με δύο επιθέσεις της Νίζετιχ και μία της Σίλβα η ΑΕΚ πήραν προβάδισμα τριών πόντων (16-19), για να κάνει με μπλοκ η Καλντερόν το 18-25 για το 0-1.

Στο δεύτερο σετ η Θέτιδα πήρε προβάδισμα από νωρίς, η διαφορά έφτασε μέχρι το +10 (16-6) και παρά τη προσπάθεια της ΑΕΚ να μειώσει, η ομάδα της Βούλας ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ το 10-10 έγινε 10-14 και στη συνέχεια 15-20 με επίθεση της Σίλβα, με τη συμπατριώτισσά της, την Καλντερόν να διαμορφώνει το 17-25.

Η Θέτιδα μπήκε αποφασισμένη να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και ξεκίνησε καλύτερο το τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 8-4. Με πίεση στο σερβίς και σωστές επιλογές στην επίθεση η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 11-11 και να αποκτήσει στη συνέχεια τον έλεγχο του σετ. Η Σίλβα έκανε το 20-24, για να τελειώσει η Κουλίκοβα με μπλοκ την αναμέτρηση (20-25).

Διαιτητές: Νικάκης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Βέντρας, Γραμματεία: Ψάρρα.

1ο σετ: 7-8, 15-16, 17-21, 18-25
2ο σετ: 8-4, 16-6, 21-14, 25-20
3ο σετ: 6-8, 14-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 8-4, 14-16, 15-21, 20-25

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 10 άσσους, 31 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-20, 17-25, 20-25) σε 103'

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης):
Οικονομίδου 12 (10/38 επ., 2 μπλοκ), Χέιντεν 18 (8/22 επ., 7 άσσοι, 3 μπλοκ, 64% υπ. - 55% άριστες), Πολιτάνσκα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Σιρίνινα 2 (0/5 επ., 2 άσσοι), Χάρντεμαν 9 (6/32 επ., 3 μπλοκ, 57% υπ. - 39% άριστες), Παπαγεωργίου 10 (5/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 24% υπ. - 12% άριστες), Συριστατίδη, Παυλοπούλου.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 10 (9/31 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 40% άριστες), Καλαντάτζε 10 (9/12 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Καλντερόν 16 (14/29 επ., 2 μπλοκ), Σίλβα 18 (16/33 επ., 2 άσσοι, 36% υπ. - 18% άριστες), Κουλίκοβα 11 (6/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 62% υπ. - 45% άριστες), Διάλλα, Βλαχάκη 1 (1/4 επ., 20% υπ. - 20% άριστες), Ξανθοπούλου.

Η γνώμη του πάγκου

Ελευθερία Μανιατογιάννη (Αθλήτρια Θέτιδας):
«Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Σίγουρα όταν ισοφαρίσαμε σε 1-1 πιστέψαμε στην ανατροπή αλλά κάναμε κάποια κρίσιμα λάθη τα οποία μας κόστισαν. Έχουμε τώρα μπροστά μας το ματς πρωταθλήματος με την ΑΕΚ που είναι ιδιαίτερα κρίσιμο στην προσπάθεια που κάνουμε για την 5η θέση και προσωπικά τον θεωρώ πιο σημαντικό από τον σημερινό»

Γιουνούς Οτσάλ (προπονητής ΑΕΚ): «Πρώτα απ' όλα θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον αντίπαλο μας που έκανε σήμερα ένα πολύ καλό παιχνίδι. Κερδίσαμε και είμαστε χαρούμενοι που είμαστε στο final 4, αλλά θέλουμε να φτάσουμε ως το τέλος. Σήμερα όπως και με τον Παναθηναϊκό είχαμε πολλά σκαμπανεβάσματα κι αυτό πρέπει να το διορθώσουμε. Τώρα έχουμε ξανά τη Θέτιδα αντίπαλο στο πρωτάθλημα κι αυτό το κάνει ακόμη πιο δύσκολο. Αλλά δεν χάνουμε, συνεχίζουμε το σερί και χαιρόμαστε γι' αυτό. Εμείς βλέπουμε μόνο το επόμενο ματς και δεν σκεφτόμαστε πιο μακριά».

*Η κλήρωση για τον καθορισμό των ζευγαριών στο final-4 θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου και ώρα 12.00 στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ..