12-02-2023 01:07

«Κιτρινόμαυρο» το ντέρμπι στον Αγ.Θωμά, 3-2 η ΑΕΚ τον Παναθηναϊκό και 15η σερί νίκη!

Στο τάι μπρέικ κρίθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την 15η συνεχόμενη νίκη της, υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό στην δεύτερη εντός έδρας ήττα του.Με τη νίκη της η ΑΕΚ διατηρήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας (39β.) και στο -4 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ (43β.), ενώ οι πράσινες είναι στην 3η θέση (37β.) ισόβαθμες με τον Ολυμπιακό, ενώ οι κιτρινόμαυρες πήραν και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον ΠΑΟ. Κορυφαίες απο την Ένωση Σίλβα 22, Καλντερόν 15, Νίζετιχ 14 ενω απο τις "πράσινες" Ανθούλη 22, Ανάε 19, Κρος 15

Η εξέλιξη του ντέρμπι

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ με την Ανάε στο σερβίς έφτασε γρήγορα στο 5-1, με την ΑΕΚ όμως να επιστρέφει άμεσα (5-4) και να προηγείται για πρώτη φορά (10-11) με κόντρα επίθεση της Σίλβα.  Οι πράσινες δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να πιέσουν την κιτρινόμαυρη υποδοχή και στο 16-17 με σερί 0-3 η Ένωση έφτασε στο 16-20 για να διατηρηθεί το +4 μέχρι το 18-22.  Εκεί όμως δύο λάθη της ΑΕΚ στην επίθεση και μια κακή υποδοχή έφεραν το σετ στην ισορροπία (22-22). Η Καλντερόν έδωσε τέλος στο πράσινο σερί με την Νίζετιχ να φέρνει το σκορ στο 22-24 και την διεθνή ακραία από την Αργεντινή να διαμορφώνει το τελικό 23-25.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο δεύτερο και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο καθώς προηγήθηκε με 3-0, 6-1 για να φτάσει στο 10-3 και στο 17-5 ισοφαρίζοντας με χαρακτηριστική ευκολία.

Στο τρίτο σετ και πάλι ο ΠΑΟ πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα (7-4) με τη διαφορά ότι η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και προηγήθηκε 7-8 (άσος Κωνσταντινίδου. Νέο σερί από τον ΠΑΟ και το σκορ στο 12-8 (άσσος Ανθούλη) όμως λίγο αργότερα είχαμε το 13-13 (επίθεση στο φιλέ Ανθούλη). Με μπλοκ της Καλντερόν στην Ανθούλη η ΑΕΚ προσπέρασε 14-15, αλλά το μπλοκ της Ανθούλη στην Καλντερόν διαμόρφωσε το 16-15.

Ο ΠΑΟ απέκτησε ένα σοβαρό πλεονέκτημα φτάνοντας στο 19-16 (άουτ Κουλίκοβα), αλλά μετά το τάιμ άουτ του Οτσάλ η ΑΕΚ ισοφάρισε (επιθέσεις Νίζετιχ, Καλντερόν, μπλοκ Καλαντάτζε), προηγήθηκε 21-22 με κόντρα επίθεση της Καλντερόν για να φτάσουμε στο 23-23. Η Σίλβα με επίθεση έφερε την ΑΕΚ σε σετ μπολ και με δικό της άσσο στην Ανάε τελείωσε το σετ για το 1-2 των φιλοξενούμενων.

Μέχρι το 10-8 του δ' σετ υπήρχε μάχη, αλλά τα σερβίς της Κρος διέλυσαν την υποδοχή της ΑΕΚ με το σκορ να φτάνει στο 16-8 και την Ένωση να σταματά το πράσινο σερί με μπλοκ της Νίζετιχ (16-9). Δεν μπόρεσε ποτέ όμως να πλησιάσει στο σκορ και το 2-2 ήρθε εύκολα.

Οι ανατροπές όμως συνεχίστηκαν και στο τάι μπρέικ. Η Κρος  πάλι ξεκίνησε με άσσο στην Καλντερόν (2-0) για να φτάσει ο ΠΑΟ στο 4-1, που έγινε 4-5 με χαμένο σερβίς της Ανάε και την Σίλβα να κάνει τη ζωή δύσκολη στην Αμερικανίδα με τα δικά της σερβίς.

Το επιμέρους σκορ έφτασε στο  1-7 με τις δύο ομάδες να αλλάζουν γήπεδο με το σκορ στο 5-8 (άσος Καλντερόν σε Γκρόθες). Οι πράσινες με το άουτ της Νίζετιχ πλησίασαν στον πόντο με την ΑΕΚ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 8-10 (δεν τελείωσαν κόντρα μπάλα Σίλβα και Νίζετιχ) , κάτι που συνέβη και με τον ΠΑΟ καθώς στο 10-11 η Ανάε δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει καρφώνοντας άουτ (10-12). Η Σίλβα με φανταστικό πλασέ έκανε το 11-13 για να ακολουθήσει το μπλοκ της Καλντερόν στην Ανάε για το 11-14 και να τελειώσει το ματς με νέα κόντρα επίθεση της Σίλβα.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (προπονητής Παναθηναϊκού): «Αν δούμε συνολικά τα νούμερα είμαστε καλύτεροι στην επίθεση κάτι που συνήθως σου δίνει τη νίκη, αλλά πληρώσαμε τα λάθη μας. Ειδικά στο πρώτο σετ  όπου χάσαμε 9 σερβίς και η ΑΕΚ  μόλις 1. Μετά ισορροπήσαμε τον αγώνα, αλλά και πάλι στο 5ο σετ κάναμε 5 ή 6 λάθη και χάσαμε κάποιους πολύ εύκολους πόντους.  Δε μπορείς να κάνεις τόσα λάθη και ειδικά στις κρίσιμες στιγμές».

Γιουνούς Οτσάλ (προπονητής ΑΕΚ): «Πριν πω οτιδήποτε για τον αγώνα θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ  για τη στήριξη που υπάρχει από τον ελληνικό λαό προς τους συμπατριώτες μου για το ενός λεπτού σιγή που κρατήθηκε στη μνήμη των θυμάτων του φονικού σεισμού.

Όσον αφορά τον αγώνα δεν ξεκινήσαμε καλά και μπορώ να πω ότι στο πρώτο σετ ήμασταν τυχεροί γιατί εκμεταλλευτήκαμε τα λάθη του αντιπάλου μας. Πρέπει να είμαστε πιο επιθετικοί, πιο αποφασιστικοί γιατί έχουμε πραγματικά σπουδαίες αθλήτριες. Φυσικά είναι μια πολύ σημαντική νίκη σε μια δύσκολη έδρα .

Ο κόσμος του Παναθηναϊκού ήταν πολύ θερμός, αλλά το ξεπεράσαμε. Προσωπικά στο δικό μου το μυαλό δεν μετρά η θέση που θα πάρουμε στην κανομνική διάρκεια, αλλά κερδίζοντας τέτοιου είδους αγώνες και κερδίζοντας γενικά συνεχώς γιατί μετράμε 15 μήνες είναι πολύ σημαντικό για τη δική μας ψυχολογία, αλλά και για τα μηνύματα που στέλνουμε στις άλλες ομάδες»
Διαιτητές: Βουδούρης, Ράντσιου, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.
Διακύμανση: 1ο σετ:  8-6, 14-16, 17-21, 23-25 2ο σετ:  8-3, 16-5, 21-9, 25-11  3ο σετ:  7-8, 16-15, 21-20, 23-25 4ο σετ: 8-6, 16-8, 21-13, 25-17 5ο σετ:  4-5, 8-10, 10-12, 11-15
Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-11, 23-25, 25-17, 11-15) σε 107'. *Οι πόντοι του ΠΑΟ προήλθαν από 6 άσσους, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ   προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Ανάε 19 (18/34 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ-34% άριστες), Γκρότους 11 (8/16 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 69% υπ.-38% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/4 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Ανθούλη 22 (19/44 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Κρος 15 (9/15 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Πολίτη (λ, 37% υπ.-14% άριστες), Νικολογιάννη,  Μεταξά, Μερκούρη.
Α.Ε.Κ. (Ουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 14 (13/27 επ., 1 άσσο, 75% υπ. - 56% άριστες), Καλαντάτζε 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ), Καλντερόν 15 (10/26 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ, 46% υπ. - 12% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Σίλβα 22 (16/39 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ. - 20% άριστες), Διάλλα, Βλαχάκη.