11-02-2023 23:31

Σούπερ ανατροπή της Θέτιδας, 3-2 τον Α.Ο. Θήρας

Την ανατροπή της αγωνιστικής πέτυχε η Θέτιδα στη Βούλα, η οποία ανέτρεψε το εις βάρος της 0-2 σετ από τον Α.Ο. Θήρας, παίρνοντας τη νίκη στο φινάλε με 3-2 σετ.
Ο αγώνας ήταν εντυπωσιακός, με τον νικητή να κρίνεται μετά από δύο και πλέον ώρες αγώνα. Η ομάδα της Σαντορίνης με όπλο την επίθεση κατάφερε να κατακτήσει τα δύο πρώτα σετ, με τη Θέτιδα να ανεβάζει την απόδοσή της, βελτιώθηκε από τη γραμμή του σερβίς (7-3 οι άσσοι) και με καλά στημένο μπλοκ (16-10) έφερε το παιχνίδι στο 2-2 και με τη ψυχολογία με το μέρος της πήρε τη νίκη.

Η Χάρντεμαν με 19 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες, η Χέιντεν σταμάτησε στους 18 ενώ από 17 είχαν Οικονομίδου και Παπαγεωργίου. Για τη Σαντορίνη η Μερκάδο είχε 31 και η Κέτσμαν 20.

Και στα δύο πρώτα σετ η Θέτιδα ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τον 22ο πόντο, με τον Α.Ο. Θήρας στη συνέχεια να κάνει τις ανατροπές και με 23-25 και τα δύο να προηγηθεί με 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Βούλας ήταν από το ξεκίνημα μπροστά στο σκορ και μείωσε σε 1-2 σετ με 25-20.

Στο τέταρτο σετ η Σαντορίνη είχε φτάσει να προηγείτε με +4 (12-16, 15-19), αλλά τη Θέτιδα σταδιακά να μειώνει τη διαφορά και να φέρνει το σετ στα ίσια με 20-20. Μία επίθεση της Οικονομίδου και ένα πέρασμα της Πολιτάνσκα διαμόρφωσαν το 25-23 για το 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, με δύο συνεχόμενα μπλοκ της Πολιτάνσκα η Θέτιδα προηγήθηκε με 8-6 στην αλλαγή τερέν. Με μπλοκ της Κιουτσιούκη ο Α.Ο.Θ. μείωσε σε 11-10, αλλά στη συνέχεια με πρωταγωνίστρια την Παπαγεωργίου στο σερβίς και την Χέιντεν στην επίθεση, η Θέτιδα έκανε σερί 4-0 για το 15-10 και το τελικό 3-2 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Κώτσιας, Παυλάκης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 21-19, 23-25
2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 23-25
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-17, 25-20
4ο σετ: 5-8, 12-16, 20-21, 25-23
5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-10, 15-10

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσσους, 66 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 70 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 23-25, 25-20, 25-23, 15-10) σε 129'

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 17 (12/41 επ., 5 μπλοκ), Χέιντεν 18 (12/24 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 46% άριστες), Πολιτάνσκα 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Σιρίνινα 13 (10/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χάρντεμαν 19 (16/50 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ. - 26% άριστες), Παπαγεωργίου 17 (13/18 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Συριστατίδη, Γαροφαλάκη.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Μπόζιτς 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 9 (7/29 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. - 30% άριστες), Μερκάδο 31 (28/58 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κέτσμαν 20 (20/46 επ., 62% υπ. - 57% άριστες), Κιουτσιούκη 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 49% υπ. - 33% άριστες), Ζιώγα 4 (4/6 επ.), Καλαποδά, Τσοχατζή, Φάκη 2 (2 άσσοι).

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Θέτιδας): «Ήταν μία τρομερή προσπάθεια των αθλητριών μου. Δύο αθλήτριες ήταν αμφίβολες λίγο πριν την έναρξη του αγώνα αλλά έδωσαν τα πάντα και πήραν μία μεγάλη νίκη. Αυτή είναι η μία αλήθεια. Η άλλη είναι ότι θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει το δεύτερο σετ, αλλά αδρανήσαμε. το πρωτάθλημα έχει ακόμα δρόμο και εμείς έχουμε βγάλει ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα. Πιστεύω πως μπορούμε να καταφέρουμε να πάρουμε την πέμπτη θέση».

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Συγχαρητήρια στη Θέτιδα. Περιμέναμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε και η Θέτιδα νίκησε. Είναι σημαντικό να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι γιατί σε λίγες μέρες έχουμε τον αγώνα κυπέλλου με τον Ολυμπιακό. Από αύριο πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα».