02-11-2022 23:54

Επιστροφή στις νίκες με τρίποντο για τον Ολυμπιακό, 3-1 τη μαχητική Θέτιδα

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-1 σετ της Θέτιδας Βούλας.
Οι «ερυθρόλευκες» άφησαν πίσω τους την ήττα από τον Παναθηναϊκό την προηγούμενη εβδομάδα και πήραν το τρίποντο απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Ρούση που είχε ευκαιρία να οδηγήσει το παιχνίδι σε πέμπτο σετ.

Το ματς
Στο πρώτο σετ, το 11-13 της Θέτιδας έγινε 17-13 για τον Ολυμπιακό, αλλά είδε τις φιλοξενούμενες να του βάζουν δύσκολα. Η Θέτιδα έφτασε δύο φορές σε σετ μπολ (25-26, 26-27), ωστόσο ο Ολυμπιακός έβρισκε τις λύσεις και στο πέμπτο δικό του σετ μπολ έκανε το 1-0 σετ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει 8-0 σερί με σέρβερ την Βελγίδα Όλμπρεχτ, για να έρθει εύκολα το 2-0 σετ με 25-14.

Αντίδραση της Θέτιδας είχαμε στο τρίτο σετ, με το 7-7 να γίνεται 7-12. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (14-15) αλλά η διαφορά αμέσως πήρε πάλι στους 4 (14-18), για να μειώσουν οι αθλήτριες της Βούλας με 17-25.

Τα εύκολα, δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ, του οποίου τον έλεγχο είχε από το ξεκίνημά του. Με το σκορ στο 23-17, η Θέτιδα έκανε την τελευταία της αντεπίθεση και με όπλο το καλό σερβίς και το μπλοκ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23. Ο Ολυμπιακός σπατάλησε τρία ματς μπολ, ωστόσο στο φινάλε δύο λάθη της Θέτιδας διαμόρφωσαν το 28-26 για το τελικό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Βέντρας, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Κοκκινέλου.

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-18, 31-29
2ο σετ: 8-0, 16-6, 21-10, 25-14
3ο σετ: 7-8, 14-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-16, 28-26

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (31-29, 25-14, 17-25, 28-26) σε 125'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουλίδου 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουίντερς 15 (13/30 επ., 2 άσσοι, 71% υπ. - 43% άριστες), Όλμπρεχτ 11 (6/13 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σάλας 12 (11/39 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 10% άριστες), Κούμπουρα 22 (21/55 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 9 (2/5 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 44% υπ. - 31% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Τσιτσιγιάννη, Γενιτσαρίδη.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Χέιντεν 18 (16/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 26% υπ. - 16% άριστες), Πολιτάνσκα 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Σιρίνινα 10 (5/14 επ., 5 μπλοκ), Λέιθαμ 15 (11/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χάρνεμαν 15 (13/43 επ., 2 μπλοκ, 28% υπ. - 19% άριστες), Παπαγεωργίου 11 (3/7 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Μανάι, Φλιάκου, Παυλοπούλου.