22-05-2022 21:40

Ανώτερη η Βάκιφμπανκ επικράτησε 3-1 της Κονελιάνο και επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για πέμπτη φορά στην ιστορία της, αναδείχτηκε η Βάκιφμπανκ, η οποία στο Super Final Γυναικών στη Λουμπλιάνα, επικράτησε μετά από ένα όμορφο ματς, 1-3 (22-25, 21-25, 25-23, 22-25) της περυσινής κατόχου Κονελιάνο.

Οι παίκτριες του Τζιοβάνι Γκουιντέτι που επέστρεψαν στο θρόνο της κορυφής της Ευρώπής, ήταν συνολικά καλύτερες, έπαιξαν με φοβερό πάθος, είχαν εκπληκτικό μπλοκ, πολυφωνική επίθεση με Χαακ (19π), Γκάμπι (23), Γκιουνέζ (10), και έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο.

Από την άλλη η πρωταθλήτρια Ιταλίας εμφανίστηκε μέτρια, έκανε πολλά λάθη, έχασε πολλά σερβίς, είχε προβλήματα στην υποδοχή και τα περίμενε όλα από την Εγκόνου (τελείωσε το ματς με 40 πόντους) που σύμφωνα με το ρεπορτάζ, αγωνίστηκε για τελευταία φορά, καθώς από τη νέα χρονιά θα φοράει τα κίτρινα της Τουρκικής ομάδας.

Η εξέλιξη του τελικού

Η Βακιφμπάνκ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 13-9, στη συνέχεια η Κονελιάνο ισορρόπησε και ισοφάρισε σε 16-16, η Κονελιάνο πήρε προβάδισμα με 20-18 αλλά οι Τουρκάλες με σερί 5-1 πέρασαν μπροστά με 21-23. Η ανατροπή αυτή αποσυντόνισε τις Ιταλίδες, η Πλάμερ της Κονελιάνο κάρφωσε σε κρίσιμο σημείο άουτ κάνοντας το 21-24, η Εγκόνου μείωσε σε 22-24 και η Γκάμπι της Βακιφ τελείωσε το σετ με 22-25.

Μάχη είχαμε και στο δεύτερο σετ με την Βάκιφ να έχει προβάδισμα από την αρχή με 9-13, την Κονελιάνο να επιστρέφει και να ισοφαρίζει με 17-17. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης με καθοριστική την Χαακ ξέφυγαν με 17-20, 18-24, η Εγκόνου με άσσο μείωσε σε 21-24, αλλα χαμένο σέρβις της Εγκόνου διαμόρφωσε το 21-25 και το 0-2.

Στο τρίτο σετ η Κονελιάνο αντέδρασε και αν και ήταν πίσω στο σκορ, ισοφάρισε σε 20-20, πέρασε μπροστά με 22-21, 24-22 με την Φολί, από λάθος του διαιτητή η Βακιφ μείωσε σε 24-23 αλλά η Εγκόνου με φοβερό καρφί «καθάρισε» στο σετ με 25-23 και μείωσε σε 1-2.

Ολο το ματς κρίθηκε στο τέταρτο με καθοριστική την Βραζιλιάνα Γκάμπι. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες μέχρι το 17-17, εκεί με σερί της Γκαμπι, οι Τουρκάλες ξέφυγαν με 18-21, η Γκιουνέζ με πρώτο χρόνο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 18-22, η εκπληκτική Γκάμπι ανεβασε την διαφορά στο +5 (18-23) και η Σουηδέζα σούπερ σταρ και διαγώνια , Ιζαμπέλα Χαακ έληξε τον τελικό με 21-25 και 1-3, μέσα σε τρελά πανηγύρια.

Τα σετ 1-3 (22-25, 21-25, 25-23, 22-25)

Κονελιάνο (Σανταρέλι) Πλάμερ 8, Ντε Κρούιφ 4, Φολί 12, Βόλοζ 1, Σύλλα 11, Εγκόνου 40, Ντι Τζενάρο (λ) Καραβέλο, Κόρντεϊ, Βούκοβα, Τζενάρι

Βάκιφμπανκ (Γκουιντέτι): Οζμπέι 2, Ογκμπόγκου 5, Γκάμπι 23, Χαακ 19, Μπατς Χακλεϊ 4, Γκιουνέζ 10, Αϊκατς (λ), Γκουλούμπεϊ, Σενόγλου, Μπεζ