26-11-2021 23:11

Ο ΠΑΟΚ με σούπερ Κουμεντάκη έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκού με 3-0

Ο ΠΑΟΚ έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ραφαήλ Κουμεντάκη (16π), Αρτούρ Ούντρις (14π) έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκού στο εφετινό πρωτάθλημα με το επιβλητικό 3-0 σετ στο τηλεοπτικό ντέρμπι που άνοιξε το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής στη Volley League. Aπο τους "πράσινους" ξεχώρισε ο Ράπτης με 14 ενω δεν αγωνίστηκε ο  Θανάσης Πρωτοψάλτης.

Ο δικέφαλος κατάφερε να κάνει ανατροπή στο 1ο σετ σετ και μετά την κατάκτηση του να πάρει τα ηνία του αγώνα σημειώνοντας μία "καθαρή" νίκη που τον βοήθησε να μειώσει στο -2 τη βαθμολογική διαφορά με τους πράσινους. Ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 12 βαθμούς και ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 10, ενώ στους 11 είναι ο Ολυμπιακός με έναν αγώνα λιγότερο.

O Παναθηναϊκός παρότι προηγήθηκε με 7-2 στο 1ο σετ στη συνέχεια υποχώρησε, είχε χαμηλά ποσοστά στο μπλοκ - άμυνα και το τελικό σκορ αδίκησε την πολύ καλή επιθετική παρουσία του Αλέξανδρου Ράπτη. Ο ΠΑΟΚ μετά το 2-7 κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και με τους Κουμεντάκη, Μπράουν και Ούντρις να σκοράρουν κατά βούληση ισοφάρισε 13-13.

Ακολούθησε τρελό ράλι πόντο πόντο με ωραίο βόλεϊ και από τις δύο ομάδες. Με δύο επιθέσεις του Κουμεντάκη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 23-22 αλλά ο ίδιος έχασε την επίθεση δίνοντας την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει 23-23. Ο Βαν ντε Ντρις έχασε το σερβίς και στη φάση του αγώνα ο Κουμεντάκης κατέβασε με μπλοκ τον Βέλγο διαγώνιο ο οποίος κόντρα στην παλιά του ομάδα έδειξε "τρακαρισμένος".

Με το πλεονέκτημα του 1-0 σετ και με τον Κουμεντάκη να κάνει διατηρεί την παράδοση των καλών εμφανίσεων κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο ΠΑΟΚ είχε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 1-2 πόντων σχεδόν σε όλο το σετ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 10-10 με τον Γιάκομπσεν και 17-17 με τον Ανδρεόπουλο. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 χάρις τους εύστοχους Κουμεντάκη, Κουκλίνσκι, Πετρέα ξέφυγε 20-17, διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος. Το 24-22 έγινε από τον Μπράουν, ο Κουκλίνσκι έχασε το σερβίς (24-23) και το 25-23 έγινε με σερβίς του Ανδρεόπουλου στην επίθεση.

Με τον αέρα του 2-0 σετ και τον Παναθηναϊκό να μην έχει λύσεΙς στο σερβίς και στην κόντρα επίθεση ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο και στο 3ο σετ. Οι πράσινοι προηγήθηκαν 8-7 με τον Ράπτη αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 με τον Πετρέα στο σερβίς και τους πράσινους να κάνουν διαδοχικά λάθη. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 11-8 και μείωσε ο Παναθηναϊκός 15-14 με το μπλοκ του Ράπτη.

Η χαριστική βολή για τον Παναθηναϊκό ήρθε από το σερβίς του Γουόλς που χάλασε πάλι την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Οι Κουμεντάκης, Ούντρις πήραν από δύο πόντους σερί και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 19-14. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Ο Παναθηναϊκός δεν επέστρεψε και ο αγώνας τελείωσε με το χαμένο σερβίς του Ανδρεόπουλου.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής Διαιτησίας: Αντωνούλης, Παρατηρητής Αγώνα: Δεληκωστίδης.

Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Δεληκωστίδου. Διαιτητής Video Challenge: Μανώλης Γεωργιάδης.

1ο σετ: 3-8, 14-16, 20-21, 25-23

2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 25-23

3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-15, 25-20

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 0 άσσοι, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 25-20) σε 86 λεπτά.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9π. (6/11επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (14/27επ., 2 μπλοκ, 64%υπ., 36%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (8/17επ., 67%υπ., 24%αρ.), Oύντρις 14 (13/19επ.) / Κοκκινάκης (λ. - 82%υπ., 73%αρ.), Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Ρανγκέλ 5π. (2/8επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/18επ., 35%υπ., 18%αρ.), Ράπτης 14 (12/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 21%αρ.), Βαν ντε Ντρις 14 (14/31επ.), Στάλεκαρ 4 (4/6επ.), Γιάκομπσεν 2 (1/1επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 46%υπ., 15%αρ.), Μπάσης 1 (1 άσσος).