03-09-2021 23:08

«Μυθική» Μπόσκοβιτς απέκλεισε... την Τουρκία και «φουλάρει» για τρίτο χρυσό κόντρα στην Ιταλία

Με ηγέτιδα και σκόρερ μια «μυθική» Μπόσκοβιτς που σταμάτησε στους 39 πόντους,η Σερβία λύγισε στο Βελιγράδι σε επικό ημιτελικό 3-1 (32-34, 28-26, 25 -23, 25-13) την Τουρκία και πέρασε στον τελικό, όπου αύριο Σαββατο 4/9 στις 21.00 θα διεκδικήσει το τρίτο της χρυσό μετάλλιο, κόντρα στην Ιταλία η οποία επικράτησε 3-1 (25-19, 25-17, 16-25, 25-18) της Ολλανδίας στον δεύτερο ημιτελικό..

Φοβερό σετ 66 πόντων με μάχη Μπόσκοβιτς-Καρακουρτ

Το πρώτο σετ μεταξύ Τουρκίας και Σερβίας ήταν για σεμινάριο, με τις δύο ομάδες μπροστά σε 7 χιλιάδες κόσμο, να σημειώνουν 66 πόντους και να παλεύουν με πάθος και πείσμα για την κατάκτηση του.  Μετά από 42 λεπτά θρίλερ και 7 χαμένα σετ μπολ η τυπικά γηπεδούχος Τουρκία επικράτησε με το απίθανο 34-32, με τη διαγώνιο Καρακουρτ να πετυχαίνει 12 από τους συνολικά 23 που τελείωσε το ματς. Επίσης η Μπόσκοβτς πέτυχε 15 αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα της να πάρει το σετ.

Στο δεύτερο η Σερβία ξεκίνησε πολύ δυνατά προηγήθηκε με 12-16 , η Τουρκία πήρε προβάδισμα με 21-18 για να έρθουν οι γηπεδούχες με επική αντεπίθεση και να το πάρουν με 28-26 και να το ισοφαρίσουν σε 1-1.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το τρίτο σετ με τις παίκτριες του Τέρζιτς να προηγούνται 13-16, την Τουρκία να φτάνει στο 20-21 και τελικά τις Σέρβες να επικρατούν με 23-25 και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 2-1, Στο τέταρτο η Τουρκία κατέρρευσε και οι πρωταθλήτριες Ευρώπης του 2019 με 25-14 πήραν πανηγυρικά την πρόκριση.

Στον τελικό η Ιταλία μετά από 12 χρόνια

Μετά από 12 χρόνια, η Ιταλία επέστρεψε σε ευρωπαϊκό τελικό, κερδίζοντας την Ολλανδία με 3-1 (25-19, 25-17, 16-25, 25-18) στον δεύτερο ημιτελικό του Βελιγραδίου. Οι κυρίες του Νταβιντ Μαζάντι έσπασαν την «κατάρα» που τις κράτησε από το 2009 εκτός τελικού. Η Πάολα Έγκόνου με 24 πόντους και η Πιετρίνι με 14 ηταν οι κορυφαίες για την «Σκουάντρα Αντζούρα» ενώ η Ντάλτερουπ σημείωσε 14 πόντους για τις «Οράνιε» και η Γκροθούες του Παναθηναϊκού τελείωσε άποντη το ματς αν και μπήκε αλλαγή.