05-08-2021 17:00

Γαλλικά «Ραφάλ» «βομβάρδισαν» με 3-0 την Αργεντινή και πλέον στοχεύουν το χρυσό κόντρα στη Ρωσία

Ανώτερη η Γαλλία με όπλο το μπλοκ, την επιθετική πολυφωνία της και την ψυχραιμία στους τελευταίου πόντους των σετ, κατάφεραν να λυγίσουν με 3-0 (25-22, 25-19, 25-22), την αξιόμαχη Αργεντινή, από την οποία είχαν χάσει με 3-2 στη φάση των ομίλων στις 28/7,και πήραν το δεύτερο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Σαββάτου(7/8, 15.00 ΕΡΤ3 ) κόντρα στη Ρωσία.

Οι «τρικολόρ» που θα παίξουν τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία τους, με την τριάδα-«φωτιά» με τους Πατρί (15π), Κλεβενό (14) και Νγκαπέ με 12, είχαν το πάνω χέρι και στα τρία σετ, και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Νοτιοαμερικάνων με τους Κόντε (13) και Παλάσιος με 9, έβρισκαν πάντοτε τις κατάλληλες λύσεις στην επίθεση για να πάρουν τα σετ.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα στο πρώτο σετ η Γαλλία προηγήθηκε με 18-15, η Αργεντινή ισοφάρισε σε 20-20, και πέρασε μπροστά με 20-21. Οι νικητές πέρασαν μπροστά με 23-21, 24-22 και με 25-22 έκαναν το 1-0.  Στο δεύτερο οι «τρικολόρ» είχαν μεγάλο προβάδισμα με 20-14, 21-16, 23-18 και με 25-19 έκαναν το 2-0.  Τέλος στο τρίτο σετ η «Αλμπισελέστε» προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, από τα μέσα του σετ και μετά ισοφάρισε πολλές φορές με 15-15, 18-18, 20-20, αλλά μέχρι εκεί, οι παίκτες του Τιλί επικράτησαν με 25-22.