07-03-2019 05:51

Έπος των Αρβανίτη, Καραγκούνη νίκησαν την τρις χρυσή ολυμπιονίκη Γουόλς Τζέκινγκς και Σουέτ 2-1 σετ

Επική νίκη των Βίκυ Αρβανίτη Πένυ Καραγκούνη πριν από λίγο στο Σίδνεϊ .Μετά από συγκλονιστική εμφάνιση νίκησαν 2-1 (21-13, 16-21, 15-10) τις αμερικανίδες Σουέτ, Γουόλς Τζένικς και πέρασαν στον τελικό του F ομίλου. Είναι μία νίκη που βάζει το ελληνικό μπιτς βόλεϊ και πάλι μέσα στον χάρτη του παγκοσμίου μπιτς βόλεϊ.

Στον τελικό του F ομίλου θα αντιμετωπίσουν τις κινέζες Λι / Ζενγκ που στο ασιατικό ντέρμπι νίκησαν τις γιαπωνέζες Τάκε, Κουσάνο με 2-1 (14-21, 21-17, 23-21).

Είναι μία τεράστια και ιστορική επιτυχία για την ελληνική ομάδα καθώς γίνεται η πρώτη που νικάει την τρις χρυσή Ολυμπιονίκη Γουόλς Τζέκινκς.

Μετά από αυτή τη νίκη η ελληνική ομάδα εξασφαλίζει την πρόκριση της στην επόμενη φάση του τουρνουά. Αν νικήσει και τον τελικό του F ομίλου (αύριο Παρασκευή 8/3) με τις κινέζες θα περάσει στους «16». Αν χάσει από τις κινέζες θα μπει στις 24 καλύτερες ομάδες και θα δώσει ακόμα έναν αγώνα για τους «16».

Η Γουόλς μαζί με τη Μίστι Μέι ήταν η χρυσή Ολυμπιονίκης στην Αθήνα το 2004, στο Πεκίνο το 2008 και στο Λονδίνο το 2012 όπου ήταν και έγκυος πέντε εβδομάδων.

Στο Ρίο το 2016 πήρε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ το 2000 είχε αγωνιστεί με την εθνική γυναικών των ΗΠΑ στο βόλεϊ σάλας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ.

Αρβανίτη, Καραγκούνη: «Η νίκη επί της Γουόλς είναι η μεγαλύτερη που έχουμε κάνει ως ομάδα»

Διαβάστε την συγκλονιστική εξέλιξη του αγώνα...

Στις 03.40 τα ξημερώματα της Πέμπτης 7 Μαρτίου (12.30 το μεσημέρι τοπική) ξεκίνησε η αναμέτρηση των Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη με τις αμερικανίδες Σουέτ, Γουόλς Τζένικς στον F όμιλο του τριάστερου τουρνουά μπιτς βόλεϊ που γίνεται στο Σίδνεϊ.

Η ελληνική ομάδα κάνει ιδανικό ξεκίνημα και κατακτά το 1ο σετ με 21-13. Προηγείται με 1-0 σετ.

Το 1ο σετ ξεκίνησε με κλειστό σκορ για τις δύο ομάδες.Οι αμερικανίδες είχαν προβάδισμα 8-7 αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η ελληνική ομάδα έκανε σερί 8-0 εκτοξεύοντας την διαφορά στο 15-8 υπέρ της.Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε και 16-10, οι αμερικανίδες μείωσαν 16-12 αλλά και πάλι με σερί 3-0 η ελληνική ομάδα ξέφυγε 19-12.Ο αγώνας έχει ακόμα πολύ δρόμο...

Το 2ο σετ ξεκινάει με προβάδισμα 3-1 για τις αμερικανίδες οι οποίες ξεφεύγουν και με +3 (7-4).

Η ελληνική ομάδα με δύο πόντους μειώνει 7-6, αλλά και πάλι οι αμερικανίδες ξεφεύγουν με 9-6, η Βίκυ με την Πένυ μειώνουν στο -2 και το σκορ φτάνει στο 11-9 μπροστά οι Σουέτ, Γουόλς.

Γίνεται μεγάλη μάχη με τις Ελληνίδες αθλήτριες να παλεύουν για τη φάση που θα τους γυρίσει το ματς. Μειώνουν στον πόντο 12-11. Η διαφορά του +2 συνεχίζεται για τις αμερικανίδες μέχρι το 17-15 και ξεφεύγουν με 18-15 και 20-16.

Kατακτούν το σετ 21-16 και οδηγούν τον αγώνα σε τάι μπρέικ.

Ξεκινάει το καθοριστικό 3ο σετ στους 15 πόντους. Η ελληνική ομάδα έχει προβάδισμα 6-2 με σερί 5-0. Τα κορίτσια απέκτησαν ένα καλό προβάδισμα που τους ανοίγει το δρόμο για τη νίκη. Ανοίγει κι άλλο η διαφορά, στο +5 (8-3). Παραδόθηκαν οι αμερικανίδες. Συνεχίζεται το νέο σερί 5-0 και προβάδισμα 11-3. Μειώνουν οι αμερικανίδες με δύο συνεχόμενους πόντους 11-5. Στο 12-5 οι Βίκυ, Πένυ κρατάνε στα χέρια τους τη νίκη.

Στο 13-8 η ελληνική ομάδα, αγκαλιά με τη νίκη. Μειώνουν 13-10 οι αμερικανίδες. Χρειάζεται προσοχή. Τέλος, η ελληνική ομάδα επικράτησε 15-10 στο τάι μπρεικ και κατακτά τη μεγάλη και ιστορική νίκη με 2-1 σετ.

Μπράβο στα κορίτσια που βάζουν και πάλι στον παγκόσμιο χάρτη το ελληνικό μπιτς βόλεϊ.

ΣΕΤ (πρώτα η ελληνική ομάδα): 2-1 (21-13, 16-21, 15-10