1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
02-12-2018 19:44

Χρυσές στην Λιουμπλιάνα οι Αρβανίτη, Καραγκούνη

Νέο λογαριασμό στις διεθνείς επιτυχίες άνοιξαν η Πέννυ Καραγκούνη και η Βίκυ Αρβανίτη μόλις δύο μήνες μετά την επιστροφή της δεύτερης στην ενεργό δράση και την έναρξη της κοινής τους προσπάθειας. Το ελληνικό δίδυμο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μονάστερο τουρνουά (κατηγορίας ενός αστεριού της Παγκόσμιας ομοσπονδίας που ανήκει στο καλεντάρι της Ευρωπαϊκής Συνομοσπονδίας) που ολοκληρώθηκε απόψε στην Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας.

Στον τελικό το ελληνικό δίδυμο που είναι Νο8 στο ταμπλό νίκησαν τις Λετονές Βιτκαουσκάιτ, Αντριουκάιτε (Νο2) με 2-0 (21-18, 21-15) και πήραν και συνολικό έπαθλο 1.000 Ευρώ και 200 πολύτιμους βαθμούς.

Επόμενος σταθμός για Βίκυ και Πένυ, η Ολλανδία το διάστημα 2-7 Ιανουαρίου και το τουρνουά 4 αστέρων στη Χάγη.

Να σημειωθεί πως για τις Καραγκούνη, Αρβανίτη που υπήρξαν συμπαίκτριες και στο παρελθόν (2013-14) είναι ο πρώτος τους τίτλος ως ομάδα σε διεθνές τουρνουά και η πρώτη νίκη τους μετά τα τελικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος 2016 στις 27 Ιουλίου 2016 στην Αθήνα.

 

 

Αφιέρωμα στη Βίκυ Αρβανίτη: Οι μεγάλες στιγμές της Αρβανίτη, οι τίτλοι και οι συμπαίκτριες της

 

 

Final 1st Place
28 02-Dec 16:45 1 Vitkauskaite/Andriukaityte LTU [2] Karagkouni/Arvaniti GRE [8] 0-2 (18-21, 15-21) 0:32
Final 3rd Place
27 02-Dec 14:15 1 Brailko/Namike LAT [7] Lunina/Samoday UKR [1] 0-2 (14-21, 15-21) 0:31
Semifinals
26 02-Dec 11:00 1 Lunina/Samoday UKR [1] Karagkouni/Arvaniti GRE [8] 1-2 (21-14, 13-21, 13-15) 0:46
25 02-Dec 10:00 1 Vitkauskaite/Andriukaityte LTU [2] Brailko/Namike LAT [7] 2-0 (21-19, 25-23) 0:38
Quarterfinals
24 01-Dec 18:00 2 Sondergard/Windeleff DEN [10] Karagkouni/Arvaniti GRE [8] 0-2 (13-21, 13-21) 0:30
23 01-Dec 18:00 1 Lovsin, N./Skarlovnik SLO [4] Lunina/Samoday UKR [1] 0-2 (14-21, 20-22) 0:34
22 01-Dec 17:00 2 Brailko/Namike LAT [7] Luca/allegretti ITA [14] 2-0 (21-16, 21-18) 0:30
21 01-Dec 17:00 1 Vitkauskaite/Andriukaityte LTU [2] Cools/Vd Vonder BEL [12] 2-0 (21-18, 25-23) 0:34
Round of 12
20 01-Dec 14:00 2 Lutter, E./Szombathelyi, S. HUN [6] Sondergard/Windeleff DEN [10] 1-2 (21-13, 18-21, 6-15) 0:47
19 01-Dec 14:00 1 Lunina/Samoday UKR [1] Bulc/Zdešar SLO [11] 2-0 (21-17, 21-15) 0:30
18 01-Dec 13:00 2 Legieta/Kaczmarek POL [13] Brailko/Namike LAT [7] 0-2 (14-21, 16-21) 0:34
17 01-Dec 13:00 1 Greber/Hübscher SUI [9] Cools/Vd Vonder BEL [12] 0-2 (17-21, 19-21) 0:37
Pool D
16 30-Nov 17:30 2 Legieta/Kaczmarek POL [13] Beattie/Coutts SCO [5] 2-0 (21-16, 21-16) 0:35
15 30-Nov 17:30 1 Lovsin, N./Skarlovnik SLO [4] Cools/Vd Vonder BEL [12] 2-0 (21-17, 21-17) 0:36
8 30-Nov 11:30 2 Beattie/Coutts SCO [5] Cools/Vd Vonder BEL [12] 0-2 (17-21, 13-21) 0:33
7 30-Nov 11:30 1 Lovsin, N./Skarlovnik SLO [4] Legieta/Kaczmarek POL [13] 2-0 (21-12, 21-11) 0:26
Pool C
14 30-Nov 18:30 1 Påhlsson/Rådström SWE [3] Bulc/Zdešar SLO [11] 0-2 (15-21, 11-21) 0:27
13 30-Nov 18:30 2 Luca/allegretti ITA [14] Lutter, E./Szombathelyi, S. HUN [6] 2-0 (21-18, 21-13) 0:35
6 30-Nov 10:30 1 Lutter, E./Szombathelyi, S. HUN [6] Bulc/Zdešar SLO [11] 2-1 (13-21, 21-15, 15-11) 0:44
5 30-Nov 10:30 2 Påhlsson/Rådström SWE [3] Luca/allegretti ITA [14] 0-2 (16-21, 15-21) 0:32
Pool B
12 30-Nov 19:30 1 Kregar/Fabjan, K. SLO [15] Sondergard/Windeleff DEN [10] 1-2 (19-21, 21-17, 10-15) 0:44
11 30-Nov 19:30 2 Vitkauskaite/Andriukaityte LTU [2] Brailko/Namike LAT [7] 2-0 (21-11, 21-10) 0:26
4 30-Nov 09:30 2 Brailko/Namike LAT [7] Sondergard/Windeleff DEN [10] 2-0 (23-21, 21-10) 0:33
3 30-Nov 09:30 1 Vitkauskaite/Andriukaityte LTU [2] Kregar/Fabjan, K. SLO [15] 2-0 (21-5, 21-7) 0:21
Pool A
10 30-Nov 16:30 1 Hrovat/Benedik Bevc SLO [16] Greber/Hübscher SUI [9] 1-2 (13-21, 21-19, 8-15) 0:46
9 30-Nov 16:30 2 Lunina/Samoday UKR [1] Karagkouni/Arvaniti GRE [8] 1-2 (17-21, 21-19, 9-15) 0:50
2 30-Nov 08:30 2 Karagkouni/Arvaniti GRE [8] Greber/Hübscher SUI [9] 2-0 (21-17, 21-8) 0:29
1 30-Nov 08:30 1 Lunina/Samoday UKR [1] Hrovat/Benedik Bevc SLO [16] 2-0 (21-13, 21-13) 0:32