26-04-2013 23:50

Παναχαϊκή και ΑΕΚ στη Βόλεϊ Λιγκ

Η ΑΕΚ νίκησε την Ορεστιάδα με 3-2 (25-23, 19-25, 25-18, 25-22, 12-15) στον πρώτο αγώνα του τρίτου ειδικού τουρνουά και πήρε εκείνη το εισιτήριο για την Βόλεϊ Λιγκ μαζί με την Παναχαϊκή.

Η Ένωση ήθελε μια απλή νίκη για να πάρει την άνοδο απέναντι στην γηπεδούχο Ορεστιάδα και πήρε από την αρχή το προβάδισμα Στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 16-21, πριν η Ορεστιάδα κάνει την αντεπίθεσή της και με ένα σερί 5-0 να ισοφαρίσει. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 23-23. Τότε η ομάδα του Κλαρούδα φάνηκε πιο ψύχραιμη, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 1-0 στα σετ.

Η Ορεστιάδα επέστρεψε δυναμικά στο δεύτερο σετ, το οποίο και πήρε πολύ εύκολα. Αυτό όμως δεν της έδωσε την ώθηση που ήθελε για να φτάσει στο τρίποντο που τόσο ήθελε. Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 3-0 και το 14-14 έγινε 14-17 για να εξασφαλίσει έναν πόντο.

Οι ακρίτες επέστρεψαν εκ νέου στο ματς, παίρνοντας το τέταρτο σετ, καθώς έκαναν ό,τι δεν μπόρεσαν στο πρώτο σετ. Φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι στο 21-21 και τελικά με ένα επι μέρους 4-1 οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκει η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με 7-13. Τότε η Ορεστιάδα με το σέρβις του Αρχοντίδη μείωσαν σε 12-13, αλλά η Ένωση με τον Ρουμελιωτάκη να κάνει το 12-14 δεν άφησε την ευκαιρία της ανόδου να πάει χαμένη.

Ξεκούραστα εξασφάλισε την άνοδο και η Παναχαϊκή που ήθελε είτε έναν βαθμό, είτε την απώλεια ενός βαθμού από την Ορεστιάδα. Είναι η πρώτη φορά που η Παναχαϊκή ανεβαίνει στην Βόλεϊ Λιγκ.

Η ΑΕΚ ανεβαίνει στην Βόλεϊ Λιγκ για 6η φορά μετά το 1994, το 1996, το το 2003, το 2006, το 2009.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 19-25, 25-18, 25-22, 12-15)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Τσιακμάκης): Καψαλιάρης, Αρχοντής, Βλασακίδης, Γραμματικόπουλος, Κεμανετζής, Κουλαξίδης/ Κωνσταντινίδης (λ), Παχουσίδης, Καρδαμανίδης, Προδρομίδης
ΑΕΚ (Κλαρούδας): Κρέτσης, Σαμαντάς, Σασάτη, Ρουμελιωτάκης, Αλεξίου, Παπαδόπουλος/ Κάπελλας (λ), Καπίρης, Μιχαλόπουλος, Φραγκιαδάκης, Αναστασίου

1ο Τουρνουά Ανόδου Α2 ανδρών
(Έδρα: ΑΕΚ – Νέα Φιλαδέλφεια 12-14/4)
Παρασκευή 12/4
ΑΕΚ - Ορεστιάδα 2-3 (21-25, 25-19, 22-25, 25-18, 15-17)
Σάββατο 13/4
17.45: Παναχαϊκή - Ορεστιάδα 3-0 (25-20, 25-21, 25-20)
Κυριακή 14/4
16.30: ΑΕΚ - Παναχαϊκή 3-2 (20-25, 25-18, 29-27, 21-25, 15-08)

2ο τουρνουά ανόδου
(Έδρα: Παναχαϊκή - Aγυιά Πάτρα 19-21/4)
1η ημέρα - Παρασκευή 19/4
Παναχαϊκής, 19.30: Παναχαϊκή – Ορεστιάδα 3-2 (15-25, 25-20, 25-23, 23-25, 15-10)