29-03-2015 21:31

Ο Άρης 3-1 τον Αίαντα και επιστροφή στην Α1 μετά από 5 χρόνια!

Ο Άρης νίκησε 3-1 σετ τον Αίαντα Ευόσμου στο μεγάλο ντέρμπι του Γ΄ομίλου στο πρωτάθλημα Α2 γυναικών και στέφθηκε πρωταθλητής κατακτώντας και το εισιτήριο ανόδου για την Α1 γυναικών μετά από 5 χρόνια!

Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός. Ο Αίαντας πήρε εύκολα το 1ο σετ αλλά μετά την ισοφάριση σε 1-1 σετ από τον Άρη οπαδοί των γηπεδούχων μπήκαν περιμετρικά του αγωνιστικού χώρου. Ο αγώνας διακόπηκε για περιπου 20 λεπτά ενώ υπήρξε και φραστικό επεισόδιο με τον αρχηγό αποστολής του Αίαντα (κ.Ορφανίδη) που διαμαρτυρήθηκε για έλλειψη προστασίας και ασφάλειας από την αστυνομία και τους διαιτητές. Μάλιστα κατήγγειλε κλίμα «τρομοκρατίας» και τόνισε: «Τέτοιο βόλεϊ θέλουν, ας το χαίρονται. Με δεκάδες οπαδούς μέσα στον αγωνιστικό χώρο πως να παιχτεί βόλεϊ; Παραβλέπω τις βρισιές και τις φτυσιές. Ο Αίας πρεσβεύει αθλητισμό. Αυτό που ζήσαμε σήμερα δεν ήταν αθλητισμός». Τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 3-1 και ο Άρης πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Αριστείδης Παπαδόπουλος και Μανώλης Μπέλος. Γραμματεία: Ελένη Γεροβασιλείου. Γυμνασίαρχος: Στέλιος Δημητριάδης.

Τα σετ: 3-1 (14-25, 25-21, 25-09, 25-22)

ΑΡΗΣ (Σολκίδης): Κοκκινίδου, Τυφλιώρρη, Αποστολίδου, Σωτηρίου, Γουγούση, Γεροβασιλείου,  Καψαμπέλη (λ), Καλούδη, Γεωργακοπούλου, Θεότη, Διαμαντή, Κωνσταντινίδου.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Γαβαλά): Κυριακίδου, Χριστινίδου, Γλυκίδου, Καλανταρίδου, Κούση, Μπουρνή / Ακριτίδου (λ), Ξανθοπούλου, Τοσουνίδου, Ξενιτιάδου, Νικολαίδου, Καραμανλή.

Δικαιωμένος ο Σολκίδης αφιέρωσε στη μνήμη Περσιανλή, απογοητευμένη η Γαβαλά (photos)