11-05-2014 23:09

Η... κούπα που της άξιζε

Άξια πρωταθλήτρια η ΜΕΝΤ  νίκησε με 3-1 το Κολλέγιο στο τελευταίο ματς  του τουνουά ανόδου της Ορεστιάδας και τελείωσε τη σεζόν με τον πιο γλυκό τρόπο. Λίγο αργότερα σήκωσε το κύπελλο του πρωταθλητή της Α2 ανδρών και είπε «καλημέρα» στη Βόλεϊ Λιγκ.
Το Κολλέγιο ήταν ανταγωνιστικό όπως σε όλα τα ματς του δεύτερου τουρνουά και ξεκίνησε δυνατά. Την διαφορά έκανε ο Ζουπάνης, όταν στο 21-21 κέρδισε μπλοκ άουτ, για να πάει στο σερβις και να βγάλει άσσο για το 23-21. Ο Χατζηπροδρόμου διαμόρφωσε το 24-21 και κάπου εκεί χάθηκε το σετ για τη ΜΕΝΤ, η οποία βελτιώθηκε στη συνέχεια.

Όμως το δεύτερο σετ ήταν… θρίλερ. Το Κολλέγιο έχασε ένα σετ μπολ στο 24-23 με τριπλό μπλοκ να σταματάει τον Ζουπάνη (24-24). Ένα νέο στοπ του Χατζηηλιάδη στον Ζουπάνη έβαλε μπροστά τη ΜΕΝΤ που εκμεταλλεύτηκε το 6ο σετ μπολ της με τον Χατζηηλιάδη να τελειώνει το σετ στο 29-31.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη συνέχεια του αγώνα και παρά την ισοφάριση του Κολλεγίου στο τρίτο σετ (18-18) εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων για να πάρουν τον πόντο που ήθελαν προκειμένου να κατακτήσουν το πρωτάθλημα της Α2 . Έτσι το τέταρτο σετ είχε τυπικό χαρακτήρα.

Τα σετ: 25-22, 29-31, 20-25, 17-25

ΣΑ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ (Χατζηαντωνίου): Πολυμερόπουλος 1 (1/5 επ., 64% υπ. – 36% άριστες), Χατζηπροδρόμου 13 (9/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ζουπάνης 18 (15/32 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μάντζιος 1 (1/3 επ.), Χριστοφίδης 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 16 (14/45 επ., 2 άσοι, 75% υπ. – 31% άριστες)/ Μπούρας –λ (58% υπ. – 31% άριστες), Τατούλης, Μεσσάλας 4 (4/6 επ.), Μιχαλόπουλος 1 (1/2 επ.), Σαμουήλης

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Βέλο 10 (10/16 επ.), Χατζηηλιάδης 18 (13/30 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 81% υπ. – 43% άριστες), Δημητριάδης 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 33% άριστες), Παπαϊακώβου 13 (10/16 επ., 3 μπλοκ), Αντιφάκος 8 (4/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μπαλάσκας 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ)/ Κνάπεκ –λ (79% υπ. – 50% άριστες), Χρυσάφης 14 (8/20 επ., 6 άσοι, 78% υπ. – 50% άριστες), Μουράτης, Παραδεισανός 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ)