11-04-2014 20:29

Με καρδιά πρωταθλητή

Παρά την κούραση από το χθεσινό παιχνίδι ο Ολυμπιακός με καρδιά πρωταθλητή επικράτησε με 3-2 του κατα πολύ βελτιωμένου Φοίνικα και έκανε το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται άλλη μία νίκη για να περάσουν στον τελικό. Ο Φοίνικας που ήταν μεταμορφωμένος σε σχέση με το χθεσινό παιχνίδι έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει την σειρά των ημιτελικών στα ίσια.

Μεγάλο παιχνίδι έκαναν ο Μαρούλης με τον Χριστοφιδέλη, ενώ ο Φοίνικας δεν ήταν αποφασιστικός και αποτελεσματικός στις ευκαιρίες που του δημιουργήθηκαν.

Αποκορύφωμα ήταν το τάι μπρέικ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε με 13-12 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 13-13 με το χαμένο σερβίς του Τσας, ο Γιορντάνοφ πήρε άσσο για το 14-13 και ο αγώνας κρίθηκε με επίθεση του Χριστοφιδέλη και μπλοκ του ίδιου παίκτη πάνω στον Γιάνουσεκ για το 17-15. Οι Συριανοί στο 5ο σετ έχασαν 4 σερβίς και χρεώθηκαν λάθος θέσεις στο 8-8. Επιπλέον στο 3-3 δεν δικαιώθηκαν στη χρήση του διαιτητικού βίντεο ενώ το σκορ μετά από άουτ σερβίς του Γιάνουσεκ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι δυναμικά και προηγήθηκε με 11-7 μετά από τα σερβίς του Μαρούλη. Με πολύ καλή τακτική το προβάδισμα έμεινε στα ίδια επίπεδα και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12). Ο Φοίνικας με τους Ντιάτσκοφ και Πεεκούδα μείωσαν στον πόντο (16-15) ενώ έφτασαν και στην ισοφάριση (18-18). Με επίθεση του Καλντέιρα και μπλοκ του Γιορντάνοφ έγινε το 20-18. Η Σύρος μείωσε σε 21-20 αλλά με τον Καλντέιρα στο σερβίς και τους Σωτηρίου, Κιόση στην επίθεση έκαναν το 24-20. Με λάθος του Τσας ο Ολυμπιακός έκανε το 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας αντέδρασε και με πολύ καλό μπλοκ και σερβίς ξέφυγε με 8-5. Ο Δημήτρης Καζάζης πέρασε στο παρκέ τον Κοκκινάκη αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και οι συριανοί ισοφάρισαν σε 1-1 (25-23).

Μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού έπαιξε το τρίτο σετ. Με τρεις επιθέσεις του Γιορντάνοφ ο Ολυμπιακός έκανε το 12-9. Οι Συριανοί έπιασαν τους «ερυθρόλευκους» στο 15-15 χάρις το εντυπωσιακό μπλοκ από τον Πελεκούδα. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με +3 (21-18) με επίθεση του Καλντέιρα και δύο λάθη από Γιάνουσεκ, Ντιάτσκοφ, όμως, και πάλι το μπλοκ κράτησε τον Φοίνικα στον αγώνα. Ο Τακουρίδης σταμάτησε τον Καλντέιρα δύο φορές και σε συνδυασμό και με λάθος του Γιορντάνοφ έφτασε στο 21-21. Η άουτ επίθεση του Ντιάτσκοφ και η υπέρβαση του Τερζή που δέχτηκε και κίτρινη κάρτα έκαναν το 23-21. Το «πειρατικό» με σερί 3-0 χάρις τις επιθέσεις του Γιορντάνοφ προσπέρασε για το 24-23, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 25-24 χωρίς όμως ο Φοίνικας να πάρει το σετ καθώς ο Ολυμπιακό με μπλοκ του Χριστοφιδέλη στον Τσας έκανε το 26-25, ο Γιούρισιτς έκανε φιλέ αλλά με δύο ακόμα μπλοκ (του Γιούρισιτς στον Γιάνουσεκ και του Γιορντάνοφ στον Γιάνουσεκ) τελείωσε το σετ 28-26.

Με μεγάλο όπλο το μπλοκ ο Φοίνικας έκανε ένα σερί 5-0 στο τέταρτο σετ επιβάλοντας τον ρυθμό του στον αγώνα. Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Μίλησε ο αρχηγός

Στο τάι μπρέικ μίλησε η προσωπικότητα του αρχηγού του Ολυμπιακού Κώστα Χριστοφιδέλη που στο 15-15, με δική του επίθεση και μπλοκ στον Γιάνουσεκ έκαναν το 17-15 υπέρ των ερυθρολεύκων.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 25-21
2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 23-25
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 28-26
4ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 19-25
5ο σετ: 5-4, 9-10, 11-12, 17-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσοι, 67 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσοι, 70 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-21, 23-25, 28-26, 19-25, 17-15)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 20 (17/28 επ, 3 μπλοκ, 61% υπ - 47% άριστες), Μαρούλης 1 (1/1 επ), Γιούρισιτς 20 (14/20 επ, 6 μπλοκ), Καλντέιρα 14 (12/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες), Κιόσης 5 (5/9 επ), Γιορντάνοφ 19 (16/38 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 53% άριστες), Κοκκινάκης, Σωτηρίου 2 (2/3 επ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Τσας 23 (18/40 επ, 5 μπλοκ), Γιάνουσεκ 18 (15/33 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ - 39% άριστες), Ντιάτσκοφ 29 (25/39 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ - 41% άριστες), Τακουρίδης 8 (4/8 επ, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 12 (7/10 επ, 5 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 48% υπ - 33% άριστες), Σφενδυλάκης

Περιγραφή αγώνα: ΕΔΩ

ΠΛΕΪ ΟΦ - PLAY OFF - ΘΕΣΕΙΣ 1-4 - ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ (σε 3 νίκες)
Πέμπτη 10/4/2014
Ρέντη 17.30 (Novasports-7): Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-18, 25-22, 25-18) (νίκες: 1-0)
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Βαρθαλίτης, Επόπτες: Χλωρός, Χρηστίδης. Γραμματεία: Χρ.Δαλέκου
Ζηρίνειο 19.30 (Novasports-4):  Α.Ο.Κηφισιάς - Εθνικός Αλέξανδρούπολης 1-3 (22-25, 23-25, 25-19, 17-25) (νίκες: 0-1)
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βουδούρης. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Βελώνης. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.
Παρασκευή 11/4/2014
Ρέντη 17.30 (Novasports-7): Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 3-2 (25-21, 23-25, 28-26, 19-25, 17-15) (νίκες: 2-0)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Χρηστίδης Αλ., Τοψιδέλης. Γραμματεία: Παπασηφάκη
Ζηρίνειο 19.30 (Novasports-3): Α.Ο. Κηφισιάς - Εθνικός Αλέξανδρούπολης
Διαιτητές: Ονόπας, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Οικονόμου, Πρέντζας. Γραμματεία: Λιάκου
Play Off 1-4 - 3οι ημιτελικοί
Μ.Τρίτη 15/4/2014 Αλέξ/πολης 17.30: Εθνικός Αλ. - ΑΟ Κηφισιάς NOVA
Μ.Τρίτη 15/4/2014 Σύρος 19.30: Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός NOVA
Play Off 1-4 - 4οι ημιτελικοί (αν χρειαστούν)
Μ.Τετάρτη 16/4/2014 Αλέξ/πολης 17.00: Εθνικός Αλ. - ΑΟ Κηφισιάς NOVA
Μ.Τετάρτη 16/4/2014 Σύρος 19.30: Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός NOVA
Play Off 1-4 - 5οι ημιτελικοί (αν χρειαστούν)
Τετάρτη 23/4/2014 Ρέντη 17.30: Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου NOVA