07-12-2013 23:46

«Βάλσαμο» το δεύτερο τρίποντο του Άρη

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Άρης με 3-1 επί του Παμβοχαϊκού. Είναι η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Άρη με τον Σπύρο Φίνο στην τεχνική ηγεσία, βελτιώνοντας σημαντικά την βαθμολογική θέση της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Αντίθετα, ο Παμβοχαϊκός γνώρισε την 7η ήττα του σε 9 αγώνες και έμεινε στην προετελευταία θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς και βλέπει τη συνέχεια να γίνεται ακόμη πιο δύσκολη.

Ο Άρης προσπέρασε με 8-9 στο 1ο σετ και ξέφυγε με 3 πόντους (12-15), χάρη σε επίθεση του Αρμενάκη. Χάρη στο καλό του σερβίς, καθώς και το μπλοκ, πήρε διαφορά ασφαλείας (14-20) και επικράτησε εύκολα με 20-25. Το πρόβλημα στην υποδοχή του Παμβοχαϊκού, πέρασε σε δεύτερη μοίρα, στο 2ο σετ, καθώς οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν σε σερβίς και επίθεση. Με τους Κανέλλο, Μάρκο και Τζουστινιάνο να δίνουν αρκετές λύσεις και τον Άρη να κάνει λάθη, ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε με 16-10 και τελείωσε το σετ με 25-18.

Στο 2ο σετ έκανε την είσοδο του ο Ντόκιτς, ο οποίος τελείωσε ορισμένες επιθέσεις, όμως, έδειξε πως δεν είναι απόλυτα έτοιμος και ο Καζάζης επανέφερε τον Ασπιώτη, όταν ο Άρης ξέφυγε με 11-16 στο 3ο σετ, με άσο του Αρμενάκη. Στο 14-20, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, φτάνοντας στο 18-20, όμως, δυο λάθη του Κουζούνη, έφεραν το 18-22. Ο Άρης πήρε ξανά σημαντικό πλεονέκτημα και έφτασε στο 1-2 με 19-25.

Το 4ο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, που με το σερβίς και το μπλοκ "τελείωσε" τον Παμβοχαϊκό. Ο Άρης με άσο του Ντίνα έκανε το 7-11 και με νέο άσο του Χαριτωνίδη έφτασε στο 9-15. Οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν, για να έρθει φυσιολογικά το 17-25, με τον Αρμενάκη να υπογράφει στο τέλος τη σπουδαία νίκη της ομάδας του.

Διαιτητές: Βουδούρης, Κουτσούλας